Blog PushAd

8 mitów o Marketing Automation

Wokół narzędzi do Marketing Automation powstało wiele mitów. Fałszywe informacje są najczęściej wynikiem braku wiedzy na temat automatyzacji marketingu, roli, jaką pełni w działaniach sprzedażowych czy procedur wynikających z wdrożenia narzędzia. Jakie jeszcze mity powielane są wśród marketerów?

  1.     Marketing Automation to masowa komunikacja z odbiorcami

Faktem jest, że narzędzie do automatyzacji marketingu pozwala na komunikację z dużą bazą użytkowników. Jednak jego istotą jest odpowiednie dopasowanie komunikatów do potrzeb i oczekiwań grupy docelowej. W tym przypadku kluczowym działaniem jest segmentacja całej bazy, a następnie personalizacja przekazów. System do automatyzacji marketingu daje możliwość grupowania odbiorców według odpowiednich kryteriów (demograficznych, psychograficznych, geograficznych czy behawioralnych).

  1.     Automatyzacja marketingu jest prostsza niż procesy ręczne

Marketing Automation daje możliwość zbudowania fundamentu potężnego lejka sprzedażowego. Jednak nie zastąpi niestety wszystkich działań sprzedażowych i marketingowych. W tym przypadku również należy uwzględniać czynnik ludzki. Wszystkie działania muszą być monitorowane, optymalizowane i analizowane, by móc osiągać jeszcze lepsze wyniki sprzedażowe. Zautomatyzowany marketing pozwala zarządzać ogromnymi zasobami danych o klientach, zastępuje potrzebę wykonywania rutynowych zadań, ale również wymaga kreatywnego podejścia do każdej kampanii reklamowej.

  1.     Marketing Automation dotyczy tylko e-mail marketingu

Komunikacja powinna być prowadzona na wszystkich punktach styku z marką. Oczywiście e-mail marketing to świetne rozwiązanie, które pozwala nawiązać relacje z odbiorcami. Jednak zdecydowanie warto otworzyć się na inne możliwości, które mogą w znaczący sposób podnieść wyniki sprzedażowe. Jedną z nich są powiadomienia push, które charakteryzują się większym współczynnikiem kliknięć i lepiej konwertują niż e-maile.

  1.     Marketing Automation sprawdza się jedynie w dużych firmach

Celem każdej firmy jest rozwój i poprawa wyników sprzedażowych. Aby wspiąć się na szczyt, niezbędne jest wprowadzenie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań, również przez mniejsze firmy. Marketing Automation to inwestycja, która się zwróci, gdy wykorzystamy wszystkie możliwości narzędzia.

  1.     Automatyzacja sprawia, że komunikacja jest bezosobowa

Sposoby komunikacji z grupą docelową są uzależnione od celów kampanii oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. W przypadku Marketing Automation przekaz musi być spersonalizowany, aby nawiązać relację z odbiorcami. Nie dotyczy jedynie e-maili transakcyjnych, ale również daje możliwość tworzenia kreatywnych kampanii na podstawie ustalonych scenariuszy. Dzięki Marketing Automation można nie tylko podnieść wyniki sprzedażowe, ale również zbudować świadomość marki, prowadząc przemyślaną komunikację.

  1.     Narzędzia do Marketing Automation nie zastąpią tradycyjnych systemów

Aby uzyskać przewagę konkurencyjną, należy korzystać ze wszystkich możliwości, które dają narzędzia marketingowe. Systemy do Marketing Automation pozwalają zastąpić dotychczas wykorzystywane rozwiązania, jednak stanowią również wsparcie dla tradycyjnych działań. Narzędzie umożliwia segmentowanie grupy docelowej, personalizację przekazów, targetowanie oraz remarketing. Najważniejsze, aby poznać wszystkie możliwości Marketing Automation i wykorzystać do tworzenia kampanii reklamowych według ustalonych celów.

  1.     Marketing Automation wspiera tylko dział marketingu

Narzędzie do automatyzacji marketingu pozwala budować bazę odbiorców, zarządzać segmentami, oceniać wartość użytkowników (lead scoring), a także budować świadomość marki. Marketing Automation znacznie wykracza poza działania marketingowe. Dzięki systemowi można poprowadzić potencjalnych klientów na dół lejka sprzedażowego i zarządzać cyklem życia odbiorców. Z tego względu automatyzacja marketingu jest świetnym rozwiązaniem, które wspiera sprzedaż. Narzędzie może wykorzystać zarówno media buyer, jak i sprzedawca – wszystkie ich działania powinny być synergiczne.

  1.     Marketing Automation ma na celu tylko zamknięcie sprzedaży

Zebrane leady należy przekształcić w wartościowych klientów. Jednak nie jest to jedyny cel kampanii marketingowych. Bardzo ważne są procesy, które mają doprowadzić do kolejnej transakcji i zyskać lojalnych klientów. Marketing Automation daje możliwość pozostawania w kontakcie z odbiorcami poprzez kreatywne działania posprzedażowe, m.in. informowanie o nowej kolekcji, wyprzedaży, dostępnych rabatach lub innych korzyściach dla klienta, zachęcając go tym samym do kolejnych zakupów.

Podobne wpisy

Jak zwiększać sprzedaż za pomocą marketing automation?

Obecnie marketing automation jest standardem w świecie e-commerce. Stosowanie automatyzacji daje ogromne możliwości nawiązywania i podtrzymywania [...] Czytaj więcej

Jak (automatycznie) wpływać na poprawę doświadczenia klienta?

Niezależnie od podejmowanych działań marketingowych, to właśnie moment zakupu weryfikuje skuteczność całego procesu. Shopping Experience to ca [...] Czytaj więcej

Jak pisać dobre wiadomości powitalne? Poradnik copywritera

Pierwsza wiadomość, którą otrzymuje użytkownik po kontakcie z marką wywiera pewne wrażenia. Mogą być pozytywne, jeżeli odbiorca poczuje się [...] Czytaj więcej