Dedykowana platforma marketing automation – optymalizuj konwersję z wykorzystaniem działań On-Site i Web Push

Czym są powiadomienia push?

Powiadomienia web push to nowe narzędzie e-marketingowe, które bije rekordy skuteczności. Czym jest powiadomienie web push z punktu widzenia użytkownika i jak postrzegają je odbiorcy? Jak maksymalnie wykorzystać potencjał web push? Powiadomienia to obecnie niezbędny element komunikacji z klientem!

Powiadomienie web push z punktu widzenia subskrybenta

Nowatorskie powiadomienia push to zjawisko, w którym większość z nas miała już do czynienia po wyrażeniu zgody na ich otrzymywanie. Zwięzłe, a dzięki temu przyjazne dla odbiorcy komunikaty charakteryzują się dużym współczynnikiem klikalności. Powiadomienia web push pojawiają się na ekranach komputerów użytkownikom stron internetowych, również po ich opuszczeniu.

Mają formę niewielkich okienek zawierających krótki i zwięzły tekst oraz grafikę charakterystyczną dla web push. Powiadomienia bardzo często możemy dostrzec w prawym dolnym rogu ekranu. Te małe prostokąciki zawierają również link przekierowujący odbiorcę na konkretną stronę internetową. Powiadomienia push otrzymuje każdy, kto odwiedzając konkretną stronę, wyraził na to zgodę w specjalnym okienku.

Z punktu widzenia subskrybenta, czyli odbiorcy, powiadomienie web push jest znacznie bardziej atrakcyjne niż tradycyjne newslettery. Nie chodzi wyłącznie o efekt świeżości. Znacznie chętniej klikamy powiadomienia push, które pojawiają się na naszych ekranach. Zwięzła forma push powiadomienia jest dla przeciętnego użytkownika mało inwazyjną formą reklamy. A dobrze sformułowany komunikat autentycznie intryguje.

Powiadomienia web push z punktu widzenia użytkownika platformy

Firmy wykorzystujące powiadomienia web push coraz bardziej zdają sobie sprawę z siły tego kanału komunikacji. Około 12% użytkowników odwiedzających strony internetowe decyduje się na subskrypcję. Ponadto push powiadomienia odznaczają się bardzo dużym poziomem konwersji – ich klikalność przekracza 20%. Z tego względu powiadomienia web push dystansują pod względem skuteczność inne formy reklamy internetowej.

Z powodzeniem korzysta z nich branża e-commerce, ale nie tylko. Powiadomienia push jako jedyna forma reklamy internetowej pozwala na komunikację z subskrybentami w czasie rzeczywistym. Sklepy internetowe chętnie korzystają z możliwości automatycznego wysyłania notyfikacji klientom, którzy porzucili swój koszyk zakupowy.

Stosunkowo łatwo uzyskać od potencjalnych odbiorców zgodę, by otrzymywali od nas powiadomienia web push –wystarczy, że potwierdzą zgodę za pomocą przycisku.. Powiadomienie web push to narzędzie, które nie zbiera od użytkowników żadnych danych, nawet adresów email. Ponadto powiadomienia push obsługują praktycznie wszystkie popularne przeglądarki internetowe wykorzystywane na komputerach osobistych. Nawet po wyczyszczeniu ciasteczek powiadomienie web push będzie dostarczane do subskrybenta.

Notyfikacje sprawdzają się nie tylko w komunikacji z klientem, ale również obsłudze posprzedażowejGeneralnie push powiadomienie może poprowadzić użytkownika na dowolną stronę internetową lub landing page. Komunikat nie dociera do klientów z opóźnieniem, tak jak w przypadku wiadomości email.

Web push – powiadomienia o dużym potencjale

Aby zacząć wysyłać powiadomienia web push, wystarczy skorzystać z oferty jednego z dostawców tej usługi. Do dyspozycji mamy wówczas między innymi kreator powiadomień, którego obsługa jest prosta i intuicyjna. Przy jego pomocy tworzymy banner subskrypcyjny, zachęcający do odbierania web push notyfikacji.
Ważną rolę pełnią także narzędzia analityczne. Dzięki nim push powiadomienia pozwalają również na zebranie informacji o zwyczajach zakupowych naszych subskrybentów. Warto także analizować skuteczność samej kampanii, wykorzystującej powiadomienia web push i ciągle udoskonalać komunikaty – między innymi przy pomocy testów A/B.