Blog PushAd

Czym zajmuje się media buyer? ABC pracy w agencjach reklamowych

Proces tworzenia kampanii reklamowych jest bardzo złożony i wymaga współpracy kilku zespołów w agencji reklamowej. Jedno z kluczowych stanowisk zajmuje media buyer, który jest odpowiedzialny za zakup powierzchni reklamowych i negocjacje cen. Jakie jeszcze obowiązki należą do media buyera? Z jakimi zespołami pracuje podczas tworzenia kampanii reklamowych?

Rola media buyera w agencji reklamowej

Media buyer odpowiedzialny jest za zakup powierzchni reklamowych w imieniu zleceniodawców i negocjowanie najlepszych warunków współpracy z osobami reprezentującymi dane media. Osoba obejmująca stanowisko media buyera bierze aktywny udział w tworzeniu strategii marketingowej, opracowując kampanie reklamowe, przygotowując analizy i prezentacje, rekomendując grupy docelowe, a także zarządza budżetem reklamowym, negocjując warunki zakupowe w bieżących projektach.

Obszarem działalności media buyera są zarówno media cyfrowe, jak i tradycyjne. Aby osiągnąć synergię i najlepsze wyniki kampanii, działa w ramach mixu mediów. Zakup mediów nie ogranicza się tylko do radia, telewizji, OOH i internetu. Media buyer powinien być obeznany z najnowszymi kanałami dotarcia do klientów, biorąc pod uwagę nowoczesne technologie i różnorodne formy publikacji treści, np. wideo, mobile czy gaming. Osoba na tym stanowisku ściśle współpracuje z media plannerem i pozostałymi pracownikami lub działami, które są odpowiedzialne za realizację kampanii reklamowych. Praca plannera poprzedza zakres działań media buyera, który realizuje obraną strategię marketingową. Zakup mediów odbywa się na podstawie mediaplanu, wymagań klienta, budżetu i oczekiwanych efektów.

Jakie umiejętności powinien posiadać media buyer?

W pracy media buyera niezbędna jest znajomość rynku mediów oraz aktualnych cen zakupu, dlatego osoba na tym stanowisku powinna śledzić najnowsze trendy i wciąż zdobywać nową wiedzę. Do umiejętności potrzebnych w tej branży należy zaliczyć logiczne myślenie, wyciąganie prawidłowych wniosków, kreatywność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, odporność na stres oraz bardzo dobra organizacja pracy. Można powiedzieć, że media buying wymaga wszechstronnej wiedzy na temat potrzeb konsumentów i budowania marki, dlatego zdecydowanie na tym stanowisku sprawdzi się osoba, dla której nowoczesne media są pasją. Analityczne myślenie powinno iść w parze z kreatywnością i umiejętnością dostrzegania nietypowych rozwiązań.

Dużym atutem w tej pracy jest chęć rozwoju twardych i miękkich umiejętności – media buyer musi sprawdzić się w wielu sytuacjach, także nowych, które wymagają od niego niecodziennego podejścia i umiejętności rozwiązywania problemów.

Stanowisko nie wymaga ukończenia studiów wyższych z marketingu i reklamy, chociaż będzie to wartość dodana. Liczy się przede wszystkim doświadczenie, pasja i chęć nauki. Przeważnie w pierwszej kolejności przyszły media buyer odbywa staż w agencji reklamowej, nabywając wiedzę i umiejętności.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej