Blog PushAd

Czym zajmuje się media planner? ABC pracy w agencjach reklamowych

Kreatywność, zorientowanie na cel, efektywność, zaangażowanie, znajomość rynku mediów – to uniwersalne cechy, które powinna posiadać osoba pracująca w domu mediowym. Jednak na niektórych stanowiskach wymagane są szczególne umiejętności, bez których nie ma mowy o efektywnej pracy. Jak wygląda praca media plannera? Co należy do jego obowiązków?

Jakie są obowiązki media plannera?

Media planner, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się planowaniem optymalnych kanałów medialnych w celu prowadzenia efektywnych kampanii marketingowych. Do głównych zadań osoby na tym stanowisku należy zakup mediów, monitoring i optymalizacja kampanii reklamowych, dlatego media planner musi posiadać wiedzę analityczną oraz znać biegle narzędzie Google Analytics.

Media planner jest ogniwem łączącym zespoły pracowników odpowiedzialne za sprzedaż, komunikację w mediach społecznościowych czy tworzenie treści. Praca wiąże się z obsługą klienta, kontaktem z partnerami, dostawcami i agencjami reklamowymi. Media planner to organizator, kreator i negocjator w jednym – planuje komunikację medialną, przeprowadza kampanie reklamowe, a także reprezentuje klienta w negocjacjach. Jego praca dzieli się na dwa etapy – przygotowanie i realizację. W pierwszym etapie jest odpowiedzialny za pracę z klientem w celu poznania celów biznesowych, pożądanych efektów i strategii reklamowych. Na tej podstawie jest w stanie podjąć decyzję o kolejnych krokach, czyli wyboru formy przekazu reklamowego. Drugi etap sprowadza się do współpracy z innymi działami oraz mediami w postaci portali internetowych, telewizji, prasy czy radia. Po przeprowadzonej kampanii ocenia jej skuteczność i optymalizuje działania reklamowe. Planowanie mediów i realizacja projektu wymaga czasami porozumiewania się z przedstawicielami globalnych marek, dlatego znajomość języka angielskiego może okazać się niezbędna.

Wymagane umiejętności i atuty

Media planner powinien być osobą zarówno kreatywną, jak i o analitycznym umyśle. Łącząc twórcze myślenie z analizą odpowiednich form strategii, jest w stanie przeprowadzić kampanię reklamową zwieńczoną sukcesem. Niezwykle ważne są umiejętności miękkie. Aby osiągnąć zamierzone cele, planner musi być dobrze zorganizowany, wielozadaniowy, asertywny, dokładny, umieć utrzymywać odpowiednie relacje z ludźmi oraz dobrze negocjować warunki współpracy. Niezbędna jest umiejętność wyciągania poprawnych wniosków, dlatego praca z liczbami i Excelem nie może stanowić problemu.

Tak naprawdę ukończony kierunek studiów nie jest kluczowy – liczą się odpowiednie predyspozycje, wiedza i doświadczenie. Najczęściej media planner zaczyna swoją karierę od stażu w domu mediowym, a wraz z rozwojem kompetencji może awansować na wyższe stanowiska.

Media planner – zawód przyszłości?

Stanowisko media plannera z pewnością będzie wymarzone dla osób, które lubią być w ciągłym ruchu, są nastawione na rozwój oraz pasjonują się mediami i nowymi technologiami. Posiadając wymagane umiejętności, nie powinny mieć problemu ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy w domu mediowym. Obejmując stanowisko asystenckie, nie wymaga się od pracownika specjalistycznej wiedzy – na tym etapie chęć nauki jest najważniejsza. Perspektywy są obiecujące, biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój rynku mediów i nowych technologii.

Sprawdź również: Czym zajmuje się media buyer? ABC pracy w agencjach reklamowych

Podobne wpisy

Jak zwiększać sprzedaż za pomocą marketing automation?

Obecnie marketing automation jest standardem w świecie e-commerce. Stosowanie automatyzacji daje ogromne możliwości nawiązywania i podtrzymywania [...] Czytaj więcej

Jak (automatycznie) wpływać na poprawę doświadczenia klienta?

Niezależnie od podejmowanych działań marketingowych, to właśnie moment zakupu weryfikuje skuteczność całego procesu. Shopping Experience to ca [...] Czytaj więcej

Jak pisać dobre wiadomości powitalne? Poradnik copywritera

Pierwsza wiadomość, którą otrzymuje użytkownik po kontakcie z marką wywiera pewne wrażenia. Mogą być pozytywne, jeżeli odbiorca poczuje się [...] Czytaj więcej