Blog PushAd

Planowanie nowoczesnych kampanii

Jak planować nowoczesne kampanie?

Planujesz kampanię marketingową? Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak pozyskać wartościowe leady!
Dla osoby z małym doświadczeniem w marketingu internetowym zaplanowanie efektywnej kampanii sprzedażowej wydaje się trudnym zadaniem. Jednak wbrew pozorom nie jest to skomplikowane, o ile podejdziemy do sprawy w sposób metodyczny i wykonamy dobrą analizę wyników. Jak tworzyć i planować kampanie z użyciem nowoczesnych narzędzi?

Określ grupę docelową

Bez określenia grupy docelowej kampania marketingowa zostanie narażona na straty. Należy identyfikować odbiorców oraz zrozumieć ich potrzeby. W przypadku kampanii mailingowych lub wysyłania notyfikacji (np. przez narzędzie do marketing automation Push Ad) prawidłowa segmentacja bazy to klucz do sukcesu. Można zidentyfikować kilka segmentów, mając na uwadze, że odbiorcy będą mieć różne wymagania. Różne treści, a nawet kampanie, powinny być tworzone dla różnych grup docelowych. Segmentacja bazy w przypadku Push Ad jest najbardziej pracochłonnym etapem tworzenia kampanii, jednak ten wysiłek zdecydowanie popłaca. Narzędzie Push Ad jest bardzo intuicyjne – można samodzielnie skonfigurować oraz analizować dane, przeprowadzać testy A/B i wiele więcej.

Planuj od A do Z

W kampaniach marketingowych nie ma miejsca na chaos. Wszystkie działania muszą być zaplanowane od początku do końca. Dlaczego w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Jaki cel chcemy osiągnąć?
  • W jakim czasie chcemy zrealizować cel?
  • Przy pomocy jakich narzędzi chcemy osiągnąć cel?

Cele powinny być SMART, czyli konkretne, mierzalne, możliwe do osiągnięcia, istotne i określone w czasie. Oczywiście należy pamiętać, że inne cele postawi sobie firma, która planuje realizację działań content marketingowych, a inne decydująca się na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach. Z tego względu również KPI powinny być różne. Ponadto cele możemy podzielić na sprzedażowe (wzrost sprzedaży, liczby zapytań i liczby klientów) oraz brandingowe (wzrost świadomości marki, dystrybucja treści, edukacja rynku). Aby prowadzić efektywną kampanię reklamową w sieci, należy połączyć wiele kanałów promocyjnych, np. Google Ads (PPC) z pozycjonowaniem (SEO), influencer marketing z mediami społecznościowymi czy pozycjonowanie z content marketingiem.

Content i analiza

Tworząc kampanię marketingową, w pierwszej kolejności zastanawiamy się, co chcemy przekazać odbiorcom. Jednak może lepiej na wstępie odpowiedzieć sobie na pytanie “co moi klienci chcieliby przeczytać?”. Kampania jest tak dobra, jak jej materiał w postaci treści, grafiki czy wideo. Nie należy jednak zapominać o jednej z podstawowych zasad marketingu online: każda kampania prowadzona w internecie musi mieć swoją stronę docelową. Jeżeli kierujemy odbiorców na stronę główną firmy, przekaz może zginąć wśród miliona innych informacji.

Realizując kampanię reklamową, mamy dostęp do wszystkich niezbędnych danych, które pomogą nam w analizie skuteczności działań – przede wszystkim liczby wyświetleń, kliknięć oraz czasu trwania. Mając podstawowe dane dotyczące ruchu, należy zwrócić uwagę na konwersję strony, czyli liczbę osób, które składają zamówienia na liczbę wszystkich użytkowników, którzy wchodzą na stronę.
Aby kampania miała sens, musimy się dowiedzieć, w jaki sposób zachowują się odbiorcy, które komunikaty najsilniej promują ofertę oraz poznać mechanizmy działające na użytkowników. Gdy zaczynasz przygodę z marketingiem internetowym, może się okazać, że odbiorcy nie znają firmy. Już na wstępie należy zbudować sobie reputację dobrze przemyślanymi kampaniami.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej