Blog PushAd

Reklamowanie offline

Czy nadal warto reklamować się w offline?

Reklama internetowa stanowi podstawę efektywnych działań marketingowych. Jednak czy całkowicie wyparła działania offline?
Sieć w drastyczny sposób zmieniła sytuację na rynku mediowym, wymuszając nowe podejście do reklamy. Wciąż pojawiają się nowe formy komunikacji i promocji, takie jak chociażby powiadomienia push, product seeding, trendsetting czy evangelist marketing.

Wady i zalety reklamy online i offline

Internet pozwolił marketingowcom rozwinąć skrzydła, wdrożyć w życie bardzo kreatywne formy reklamy, dotrzeć do potencjalnych klientów na całym świecie. Niewątpliwie główną przewagą reklamy internetowej jest brak ograniczeń geograficznych. Poprzez samo opublikowanie strony internetowej, sklepu internetowego czy platformy transakcyjnej firma zyskuje charakter globalny.

Ponadto reklama w sieci charakteryzuje się dużą swobodą w odniesieniu do formy – do zaprezentowania produktu możemy użyć grafiki, tekstu, wideo, dźwięku i aplikacji. W ciągu ostatnich kilku lat znaczenia nabrały innowacyjne narzędzia, formy promocji i komunikacji np. powiadomienia push, influencer marketing czy chociażby marketing automation. Powiadomienia push uważane są obecnie za następców newsletterów.

Reklamy online oferują proste korzyści w stosunku do mediów tradycyjnych: łatwość i szybkość, z jakimi odbiorca dociera do interesujących go informacji. Nawet w ciągu kilku sekund konsument może pod wpływem impulsu kupić interesujący go produkt. Nie oznacza to, że reklamy internetowe całkowicie wyparły offline. Jednak w tym przypadku należy pokusić się o dużą dozę kreatywności, by dotrzeć do znacznej części odbiorców.

Jedną z największych wad reklamy offline (np. w przestrzeni miejskiej) jest brak możliwości szczegółowego targetowania, dlatego pełnią raczej funkcję zasięgową i brandową. Ich celem jest budowanie rozpoznawalności, rozpowszechnienie marki i podtrzymanie wizerunku firmy. Jednak reklama radiowa i telewizyjna działa na zmysły – z łatwością zapamiętujemy slogany czy piosenki.

Dlaczego reklama offline jest dobrym uzupełnieniem reklamy online?

Proces tworzenia strategii reklamowej w internecie różni się w zależności od tego, czy dana marka będzie podmiotem czysto internetowym czy odbiciem marki tradycyjnej w sieci. Bardzo często zauważalną strategią jest połączenie biznesu tradycyjnego i internetowego, w której oba obszary działalności wzajemnie się wspierają. Jednak tworzenie marki w sieci to coś więcej niż tylko przenoszenie dotychczas znanych modeli biznesowych do internetu. Należy pamiętać, że sieć rządzi się innymi prawami, dlatego niezbędne jest obranie odpowiedniej strategii do każdej płaszczyzny komunikacji. Częściej zauważalną strategią jest promocja produktu kojarzonego z rynkiem tradycyjnym, również w sieci. Można stwierdzić, że internet stał się wirtualnym światem egzystującym równolegle do rzeczywistego.

Jak kreatywnie łączyć reklamę offline i online?

Poza mediami tradycyjnymi i interaktywnymi relatywnie nowym zjawiskiem w reklamie są media niestandardowe. Nazwa wiąże się z zamieszczaniem reklam w niestandardowym środowisku, co sprawia, że szeroka publiczność zwraca na to miejsce uwagę. Ich prawdziwą siłą jest zdolność do zaskoczenia konsumenta, docierając do niego z przekazem, kiedy się tego nie spodziewa. Komunikat nie może pozostać zignorowany, dzięki czemu jest lepiej zapamiętany. Istnieje wiele obiektów, miejsc czy rzeczy, które można zaliczyć do sfery mediów niestandardowych: chodniki, torby na zakupy, elementy wyposażenia autobusów, wózki na zakupy, elewacje budynków. Jednym z ciekawych przykładów jest reklama teaserowa offline, która powinna intrygować odbiorców i wzbudzać zainteresowanie. Jeżeli jest odpowiednio przygotowana, użytkownicy internetu sami będą szukać informacji na forach czy mediach społecznościowych.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej