Blog PushAd

Targetowanie – co to jest?

Im bardziej szczegółowo zostanie określona grupa docelowa, tym kampanie reklamowe będą skuteczniejsze. Nawet najbardziej dopracowany przekaz nie spełni swoich funkcji, jeśli zostanie wyświetlony niewłaściwym odbiorcom, niezainteresowanym danymi produktami lub usługami. Dlatego tak ważne jest targetowanie grupy docelowej, które pozwala nie tylko dotrzeć do odpowiednich osób, ale również umożliwia zoptymalizowanie wydatków na kampanie reklamowe. Czym tak naprawdę jest targetowanie? Jakie jeszcze korzyści wynikają z wykorzystania tego narzędzia?

Co to jest targetowanie w marketingu?

Najprościej mówiąc, targetowanie to reklama szyta na miarę, która powinna dotrzeć do potencjalnie zainteresowanego odbiorcy. Dzięki temu kampania ma największe szanse osiągnąć oczekiwaną konwersję, a co za tym idzie – uzyskać jeszcze lepsze wyniki sprzedażowe. Jednym z największych błędów popełnianych przez marketerów jest zbyt szerokie określenie grupy docelowej lub, co gorsza, nie określenie jej wcale. To prosta droga do przepalenia budżetu na kampanię, która może spowodować duże straty dla przedsiębiorstwa. Z drugiej strony, szerokie targetowanie reklamy może wpłynąć na rozpoznawalność marki i zwiększyć świadomość. Jednak głównym celem każdego przedsiębiorstwa jest pozyskanie jak największej liczby klientów przy relatywnie niskim nakładzie finansowym. Jest to możliwe, o ile dobrze określimy target i szczegółowo zaplanujemy kampanię reklamową.

Targetowanie behawioralne

Konsument zwraca uwagę na reklamy, które odpowiadają jego potrzebom, zainteresowaniom i trafiają w nawyki zakupowe. Jeszcze do niedawna dużym osiągnięciem w dziedzinie marketingu internetowego, związanym z rozwojem web 2.0, było dostosowanie przekazu reklamowego do osób o określonych wieku i płci (targetowanie demograficzne) lub dopasowanie reklamy do treści na stronie internetowej, np. z recenzją kosmetyku, gdzie wyświetlał się baner z ofertą sklepu oferującego ten produkt. Świat marketingu ewoluuje i pozwala na prowadzenie bardziej zaawansowanych kampanii reklamowych na podstawie bardziej szczegółowych kryteriów. Mowa o targetowaniu behawioralnym, nazywanym również audience targeting. Obejmuje głównie segmentację użytkowników na podstawie zachowań na stronie internetowej (m.in. zakupione produkty, kliknięte linki, wyszukiwania w witrynie).

Równie ważną kwestią jest targetowanie behawioralne na podstawie historii przeglądanych produktów, co umożliwia stworzenie profilu klienta i wyświetlanie spersonalizowanych reklam. Targetowanie behawioralne, nazywane również reklamą behawioralną, obejmuje skuteczną taktykę, jaką jest retargeting. Polega na wyświetlaniu użytkownikowi reklamy z ostatnio oglądanym produktem nawet po opuszczeniu witryny.

Targetowanie kontekstowe

Warto również przyjrzeć się targetowaniu kontekstowemu. Jego zasada jest bardzo prosta – w oparciu o tematykę strony internetowej lub przypisane słowa kluczowe, zostanie wyświetlona reklama o podobnej tematyce. Taka spójność w znaczący sposób zwiększa szansę na kliknięcie w dany przekaz. Firma sprzedająca sprzęt turystyczny może osiągnąć lepsze wyniki sprzedażowe, gdy zareklamuje się na stronie o tematyce podróżniczej. Wówczas target group (grupa docelowa) otrzyma odpowiednio dopasowane komunikaty. Jak w praktyce wygląda targetowanie kontekstowe? Dla przykładu, Google analizuje zawartość danej strony internetowej, określając jej główną tematykę. Na tej podstawie zostają wyświetlane użytkownikom reklamy na odpowiednich stronach pod kątem tematów lub wcześniej ustalonych słów kluczowych.

Inne rodzaje targetowania

Warto również wyróżnić mikrotargetowanie (hipertargetowanie) jako odmianę targetowania w ogólnym pojęciu. Mikrotargetowanie sięga głębiej, ponieważ jeszcze dokładniej dobiera produkty i przekaz do ściśle wyselekcjonowanej grupy klientów. Jednym z kanałów, które wykorzystują mikrotargetowanie, są media społecznościowe. Przekazy są dopasowywane do statusu społecznego, stylu życia, a nawet dialektu grupy docelowej. Reklamy powinny posiadać odpowiedni ładunek emocjonalny, czyli wzbudzać ciekawość i zachęcać do interakcji. Innym modelem targetowania reklamy jest targetowanie autorskie, którego rezultatem jest możliwość dotarcia do użytkowników według kryteriów psychograficznych i demograficznych. Target, czyli grupa docelowa, dobierana jest pod kątem wybranych, ściśle zdefiniowanych kryteriów, np. wyboru produktów konkurencyjnych.

Podobne wpisy

Jak zwiększać sprzedaż za pomocą marketing automation?

Obecnie marketing automation jest standardem w świecie e-commerce. Stosowanie automatyzacji daje ogromne możliwości nawiązywania i podtrzymywania [...] Czytaj więcej

Jak (automatycznie) wpływać na poprawę doświadczenia klienta?

Niezależnie od podejmowanych działań marketingowych, to właśnie moment zakupu weryfikuje skuteczność całego procesu. Shopping Experience to ca [...] Czytaj więcej

Jak pisać dobre wiadomości powitalne? Poradnik copywritera

Pierwsza wiadomość, którą otrzymuje użytkownik po kontakcie z marką wywiera pewne wrażenia. Mogą być pozytywne, jeżeli odbiorca poczuje się [...] Czytaj więcej