Blog PushAd

Remarketing

Remarketing i retargeting – czym się różnią?

Porzucone koszyki zakupowe są chyba największym problemem marketerów. Jednak istnieją sposoby, żeby przekonać potencjalnego klienta do powrotu na stronę internetową i finalizacji zamówienia. Do najskuteczniejszych należą remarketing i retargeting. Co tak naprawdę oznaczają te pojęcia i jakie dają efekty?

Remarketing dla zaangażowanych klientów

Remarketing i retargeting często są ze sobą mylone. Ich wspólnym celem jest ponowne zaprezentowanie konkretnym użytkownikom oferty w postaci reklam graficznych. W pierwszej kolejności potencjalny klient musi wejść w interakcję z ofertą sklepu internetowego, by następnie zostały wyświetlone mu reklamy na innych stronach internetowych. W przypadku remarketingu reklamy przybierają głównie  postać banerów pojawiających się w sieci partnerów Google oraz na popularnych portalach internetowych. Kluczem do sukcesu każdej marki jest stałe przypominanie o jej istnieniu – powinna być ciągle w świadomości odbiorców.

Retargeting, czyli selekcjonowanie użytkowników

Retargeting behawioralny (ang. behavioral retargeting) to kolejna technika mająca na celu wzrost konwersji w sklepie online. Dla przykładu, jeżeli potencjalny klient oglądał buty sportowe w danym sklepie online, zostanie mu wyświetlona reklama displayowa na innych serwisach z linkiem przekierowującym do strony z produktem. Innymi słowy, retargeting zachęca użytkownika do powrotu na stronę i sfinalizowania transakcji.

Sprawdź również: Segmentacja behawioralna, czyli jak wykorzystać zachowanie użytkowników na swoją korzyść?

Retargioracja behawioralna, czyli śledzenia nawyków użytkowników, którzy poruszają się po sieci, daje wymierne efekty, szczególnie jeżeli zaproponujemy potencjalnemu klientowi dodatkową korzyść, np. w postaci rabatu lub darmowej dostawy. Jednak warto wiedzieć, że retargioracja behawioralna może również przynieść korzyści w przypadku, kiedy użytkownik przestaje szukać danego produkty (np. z braku czasu na zakupy). Oprócz nakłonienia odbiorcy do finalizacji retargioracja behawioralna ma także na celu umocnienie świadomości marki w umysłach odbiorców.

Remarketing i retargeting w działaniach reklamowych

W przypadku remarketingu jednym z najpopularniejszych systemów umożliwiających prowadzenie działań reklamowych jest Google Ads. Dzięki plikom cookies Google rejestruje zachowanie użytkownika na stronie internetowej, a po jej opuszczeniu zostają mu wyświetlane reklamy w sieci Google Display Network na stronach internetowych lub na Gmailu czy YouTube. Istnieją dwa rodzaje remarketingu w Google Ads – statyczny i dynamiczny. W pierwszym przypadku zostają wyświetlane bannery statyczne bez reklam produktowych, natomiast w drugim pojawiają się reklamy dynamiczne w postaci miniaturek oglądanych produktów lub rekomendowanych na bazie feedu produktowego. Warto wiedzieć, że reorientacja w marketingu daje wymierne efekty, jeżeli przekaz reklamowy będzie dostosowany do grupy docelowej.

Retargeting obejmuje również  media społecznościowe, przede wszystkim Facebooka i Instagrama, a także np. Linkedin. W tym przypadku konieczne jest utworzenie Piksela Facebooka i zaimplementowanie go w kodzie strony internetowej. Na podstawie zgromadzonych przez Piksel informacji można precyzyjnie ustalić grupę docelową i wyświetlać reklamy na Facebooku dokładnie sprecyzowanym użytkownikom, którzy byli najbardziej zainteresowani ofertą.

Świetną alternatywą dla powyższych działań są powiadomienia push. Dzięki nim można uzyskać efekt zbliżony do retargeting dynamicznego – przekaz reklamowy trafi tylko do osób, które były potencjalnie zainteresowane danym produktem. Aby zwiększyć powracalność użytkowników na stronę, warto wysłać powiadomienie z przypomnieniem o dostępności danego zakupu czy zaproponować darmową dostawę.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej