Blog PushAd

Reklama push i pull

Czym różni się reklama push od pull?

Zastanawiasz się, jaką strategię marketingową przyjąć? Dowiedz się, czym są reklamy push i pull i jakie przynoszą efekty.
Strategie reklamowe w internecie możemy podzielić między innymi na push i pull. Obydwie mają swoje wady i zalety, jednak ich odpowiednie połączenie może przynieść zaskakujące efekty. Czym jest reklama push i pull? Jak je wykorzystać w działaniach reklamowych?

Co to jest reklama push i pull?

Reklama push to wszystkie narzędzia komunikacji marketingowej, które mają za zadanie „wypychać” treści do odbiorcy. W przestrzeni internetowej najczęściej mamy do czynienia z powiadomieniami push, newsletterami, mailingami i wiadomościami SMS. Strategia push opiera się na zasadzie marketingu za przyzwoleniem, co oznacza, że aby otrzymywać wiadomości, należy zapisać się do bazy subskrybentów. Zdecydowanie wpływa to na poziom zaangażowania odbiorców, którzy sami wybierają, jakie informacje chcą otrzymywać od sklepów internetowych, blogów czy stron informacyjnych. W zależności od narzędzia mogą przybierać formę tekstową, graficzną lub wideo.
Z kolei reklama pull ma na celu wzbudzenie zainteresowania lub popytu na dany produkt lub usługę. Oferuje narzędzia, po które potencjalni klienci sięgają sami, jednak muszą mieć świadomość, że takie narzędzie istnieje, aby zapoznać się z treścią. Odbiorcy sami aktywnie poszukują treści i produktów danej marki. Typowymi przykładami są media społecznościowe oraz blogi.

Różnice między strategią push i pull

Strategia push to koncepcja bezpośrednich działań wywierających wpływ na potencjalnych klientów w celu zachęcenia ich do zakupu oraz zmiany postrzegania firmy. Ma również za zadanie informowanie konsumentów o oferowanych wartościach, usługach, produktach, promocjach lub innych korzyściach z zakupu. Innymi słowy strategia push kreuje potrzebę, zakłada bezpośrednie wyjście do klienta i skierowana jest bezpośrednio do odbiorcy. Natomiast w strategii pull informacja jest wymagana przez użytkownika, który świadomie jej poszukuje, niejako identyfikując się z wartościami marki.

Dlaczego warto mieszać obydwie strategie?

Push i pull to dwie strategie, które tylko w teorii stają do siebie w opozycji. W rzeczywistości doskonale nawzajem się uzupełniają. Jeżeli chcemy poinformować odbiorców o nowej marce, produkcie czy usłudze, warto skupić się na działaniach promocyjnych typu push, jednocześnie wdrażając narzędzia typu pull. Przykładowo: odbiorca czyta artykuł na blogu, zapisuje się do bazy subskrybentów, a za kilka dni otrzymuje powiadomienie push o nowym wpisie. Nie musi nawet mieć otwartej strony internetowej, a jedynie przeglądarkę. Jeżeli przekaz jest interesujący, użytkownik może samodzielnie poszukiwać dodatkowych informacji. Co ciekawe, social media oferują coraz większe możliwości wykorzystania mixu strategii push i pull. Na przykład odpowiednio targetowane reklamy na Facebooku, dostarczanie interesujących treści i skracanie dystansu za pośrednictwem Messengera mogą dać bardzo dobre efekty.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej