Blog PushAd

Co można, a czego nie powinno się przekazywać w wiadomości typu push? Poradnik copywritera

Treść wiadomości push powinna być nie tylko perswazyjna i atrakcyjna dla odbiorcy. Istnieje kilka innych wytycznych, które pomogą osiągnąć sukces podczas tworzenia kampanii. Co warto zamieścić w komunikacie?

Potencjał słów jest ogromny, ale jak przekazać cały sens komunikatu i korzyści w 150 znakach? Stworzenie dobrego komunikatu nie musi być trudne pod warunkiem, że będziemy trzymali się pewnych zasad znanych copywriterom. Jak stworzyć perswazyjną treść i zachęcić odbiorcę do kliknięcia w link? Podpowiadamy!

W prostocie siła

Odbiorców reklamy push nie interesują mistrzowskie władanie piórem i piękne słownictwo. Nie obchodzi ich również ciągłe mówienie o produkcie. Aby dotrzeć z przekazem do użytkownika, warto komunikować zalety sprzedawanych produktów, ale nie tylko. Docelowy odbiorca musi wiedzieć, jakie otrzyma korzyści, wchodząc w interakcję. Nie należy używać wyrafinowanych zwrotów, lepiej zastąpić je konstrukcjami, które zachęcą użytkowników do kliknięcia w link. Nie oznacza to oczywiście, że nie warto pobudzać swojej kreatywności – w 150 znakach można zawrzeć wszystkie kluczowe informacje, przedstawić korzyść, a także zachęcić do podjęcia działania.

Zdecydowanie warto próbować różnych opcji i monitorować efektywność. Pomogą w tym oczywiście testy A/B. Należy pamiętać, że wiadomości push mają ograniczoną liczbę znaków, dlatego treść powinna być prosta i przystępna. Odbiorca nie lubi wczytywać się w tekst – im mniej wysiłku musi włożyć w zrozumienie, tym lepiej. Wiadomości push powinny być zwięzłe, a jednocześnie eksponujące, co naprawdę jest ważne dla odbiorcy. Zamiast pisać „Piękne sukienki specjalnie dla Ciebie”, lepiej przekazać „Wszystkie sukienki 15% taniej!” lub „Nie przegap darmowej dostawy”.

Duży potencjał personalizacji

Personalizacja przekazu jest kluczowa nie tylko w sferze copywritingu, ale praktycznie we wszystkich działaniach reklamowych. Korzystając z narzędzia do powiadomień push, warto przypisywać odbiorcom komunikatów tagi, a następnie wysyłać wiadomości do stworzonej grupy. Można między innymi grupować użytkowników na podstawie geolokalizacji, zainteresowań, najczęściej oglądanych produktów w sklepie, historii zakupów lub śledzić zachowania na stronie, wypisując tagi na podstawie kategorii czytanych artykułów. Posiadając ściśle określoną grupę, można z łatwością spersonalizować wiadomość i w dużym stopniu odpowiedzieć na potrzeby indywidualnego użytkownika. Jeżeli mamy zamiar wysłać wiadomości push do młodych odbiorców, którzy szukają wycieczki zagranicznej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekazać emocje za pomocą emotikony. Nie należy oczywiście przesadzać z ich liczbą, 1-2 na wiadomość w zupełności wystarczy.

Zachęcające CTA

Chyba najczęściej mamy do czynienia z CTA w stylu „Sprawdź” i „Dowiedz się więcej”. Są to oczywiście dobre komunikaty, do których użytkownik jest przyzwyczajony, jednak w zależności od grupy docelowej lub przekazu warto rozbudzić kreatywność. Wyświetlenie wiadomości push osobom, które szukają tanich lotów z CTA “Lecę!” może być strzałem w dziesiątkę. Warto również zadać pytanie użytkowniczkom, które szukają na przykład sukienki na imprezę: “Jaki styl wybierzesz?” z dwoma CTA: “Ekstrawagancki”, “Minimalistyczny”. Tym prostym zabiegiem można nawet podwoić szansę na kliknięcie w komunikat.

Podobne wpisy

Dlaczego powiadomienia push nie docierają do odbiorców?

Aby użytkownicy otrzymywali powiadomienia push ze strony internetowej, muszą zapisać się do bazy subskrybentów. Jednak zdarza się, że pomimo su [...] Czytaj więcej

Konwersja, retencja, ROI, Opt-In… co to wszystko znaczy? Słowniczek marketera

Czy wiesz, co oznaczają podstawowe pojęcia w marketingu? Poznaj je, by tworzyć jeszcze skuteczniejsze kampanie reklamowe! W obecnych czasach market [...] Czytaj więcej

AdPop – jedno narzędzie, mnóstwo możliwości

Prowadząc sklep internetowy, na pewno borykasz się z problemem porzucanych przez klientów koszyków czy niedokończonych transakcji. Jak pokazują [...] Czytaj więcej