Blog PushAd

Jakie narzędzia reklamowe można wykorzystać w kampanii na kanał mobilny?

Kampanie w kanale mobilnym są coraz bardziej popularne, a co najważniejsze – skuteczne. Jakie narzędzia warto wykorzystywać, by zdobyć przewagę konkurencyjną?

Kanał mobilny to medium dostępne na wyciągnięcie ręki. Często rozstajemy się z telefonem dopiero, kiedy idziemy spać. Z tego względu mobile jest doskonałym nośnikiem reklamowym, który pozwala dotrzeć do użytkownika praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze. Realizując kampanie reklamowe push, a także tworząc reklamy Google Ads, Facebook Ads oraz display, warto przyjrzeć się temu, jak z telefonu korzystają użytkownicy i dobrać narzędzia do wybranej grupy docelowej.

Google Ads

Użytkownicy urządzeń mobilnych codziennie wykorzystują wyszukiwarkę, aby znaleźć odpowiedź na pytania i potrzeby. Szczególnie warto zwrócić uwagę na często pojawiający się kontekst lokalny w mobile searchu. Odsetek wpisywanych słów lub fraz jest zdecydowanie wyższy niż na desktopie. Ponadto zapytania w wyszukiwarce mobilnej są zazwyczaj krótsze niż te wpisywane za pomocą klawiatury.

Jednym z przykładów reklam na urządzenia mobilne jest click-to-call, czyli „Tylko połączenie”. W tym przypadku użytkownik nie zostanie przekierowany na stronę docelową, a jedynie nawiąże połączenie telefoniczne z reklamodawcą. Reklamy w kampanii click-to-call składają się z nagłówka, w którym podany jest numer telefonu oraz CTA np. „Zadzwoń”. Tego typu kampanie sprawdzą się, jeżeli potencjalni klienci szukają szybkiej możliwości kontaktu z firmą, skracając do minimum czynności, które należy wykonać, aby porozmawiać z konsultantem.

Facebook Ads

Facebook Ads to system reklamowy Facebooka, dzięki któremu możemy utworzyć reklamy na Facebooku, w Messengerze, na Instagramie i w Audience Network Facebooka. Głównym założeniem Facebook Ads jest targetowanie – grupę docelową można ustalić za pomocą wielu zmiennych, takich jak zainteresowania, dane demograficzne, lokalizacja, praca czy wykształcenie. 

Jednym z kluczowych narzędzi, które warto dodać do witryny na samym początku pracy z systemem Facebook Ads jest Pixel Facebooka. Narzędzie analityczne zbiera dane użytkowników, którzy nie tylko trafiają na witrynę z Facebooka, ale ze wszystkich źródeł, w tym z wyników organicznych Google. Dane zebrane przez Pixel pomagają zbudować nową grupę odbiorców (Lookalike Audience) o podobnych zainteresowaniach czy danych demograficznych w stosunku do użytkowników, którzy weszli w interakcję ze stroną internetową. 

Jakie korzyści przynosi stosowanie Pixela Facebooka? Na podstawie danych możemy poszerzać bazę potencjalnych klientów i tworzyć jeszcze skuteczniejsze reklamy. Algorytm Facebooka wyświetli je osobom, które z dużym prawdopodobieństwem dokonają pożądanej konwersji.

Na urządzeniach mobilnych można skorzystać z wielu funkcjonalności. Facebook oferuje między innymi format “kolekcje” pozwalające na przeglądanie produktów w bardziej przystępny sposób. Reklama składa się z głównego obrazu lub filmu oraz maksymalnie 4 zdjęć. 

Natomiast kanwa oferuje wszystkie dostępne formaty reklamowe, czyli pokazy slajdów, zdjęcia, karuzelę, kolekcje i filmy. 

Reklamy w Messengerze zdobyły ostatnio dużą popularność – ich celem jest podjęcie przez użytkownika interakcji w postaci przejścia na stronę docelową lub rozpoczęcia rozmowy z firmą. W przypadku Instagram Stories reklama stanowi wtrącenie między przeglądami relacjami.

Powiadomienia push

Powiadomienia push są powszechnie stosowane, gdy chcemy zawiadomić użytkownika aplikacji o pojawieniu się nowej wiadomości. Wyświetla się w pasku powiadomień na telefonach z systemem Android. Zasada działania jest prosta – użytkownik urządzenia mobilnego pobiera aplikację, zgadzając się na otrzymywanie powiadomień push. Następnie system odpowiedzialny za komunikację wysyła powiadomienia do bazy użytkowników. Nawet gdy aplikacja nie jest w danym momencie użytkowana przez daną osobę, otrzymuje ona na swoje urządzenie powiadomienie i decyduje o tym, czy chce wejść w interakcję.

Realizując kampanie reklamowe push, najważniejszą kwestią jest odpowiednie targetowanie przekazu. Identyfikowanie zachowań użytkowników oraz segmentacja pozwalają zarówno oszczędzić czas, jak i koszty działań reklamowych. Kampanie reklamowe Push są błyskawicznie dostarczane i odczytywane na urządzeniu mobilnym, efektywnie budując relacje z odbiorcą komunikatów oraz zwiększając zaangażowanie użytkowników aplikacji.

Display

Reklama display jest odpowiednikiem desktopowej reklamy odsłonowej. Poza powierzchnią reklamową na witrynach mobilnych jest także dostępna w aplikacjach. Formaty reklamy display na mobile w przeglądarkach mają oczywiście inne rozmiary niż na ekranach telefonów. Banery muszą być responsywne, dostosowując się do rozmiaru ekranu urządzenia. Reklamie display niejednokrotnie wieszczono zbliżający się koniec, jednak nadal zgarnia prawie połowę tortu reklamowego.

Dynamiczny rozwój obszaru mobilnego oznacza dla reklamy display kolejne pole do zagospodarowania. W tym przypadku wymaga nieszablonowego podejścia, modyfikacji konceptu wyjściowego oraz kreatywnego myślenia. Tworzenie banerów do kampanii mobilnych to istotny element budowania komunikacji z odbiorcą. Niestety często marketerzy myślą o reklamie display jak o zwykłym banerze, który można przygotować w krótkim czasie. Jednak nie wystarczy tylko zgodność z key visualem – konieczna jest również wiedza na temat specyfikacji technicznych wydawców, wysoka jakość reklamy w ramach wymaganej wagi formatu oraz oczywiście informacja na temat zachowań użytkownika w sieci.

Podobne wpisy

Dlaczego powiadomienia push nie docierają do odbiorców?

Aby użytkownicy otrzymywali powiadomienia push ze strony internetowej, muszą zapisać się do bazy subskrybentów. Jednak zdarza się, że pomimo su [...] Czytaj więcej

Konwersja, retencja, ROI, Opt-In… co to wszystko znaczy? Słowniczek marketera

Czy wiesz, co oznaczają podstawowe pojęcia w marketingu? Poznaj je, by tworzyć jeszcze skuteczniejsze kampanie reklamowe! W obecnych czasach market [...] Czytaj więcej

AdPop – jedno narzędzie, mnóstwo możliwości

Prowadząc sklep internetowy, na pewno borykasz się z problemem porzucanych przez klientów koszyków czy niedokończonych transakcji. Jak pokazują [...] Czytaj więcej