Blog PushAd

marketing automation

Wiadomości do grup docelowych na wielu platformach z marketing automation

Czy można w prosty sposób dotrzeć z ofertą do osób, które są najbardziej zainteresowane zakupem? Jak najbardziej. Kluczem do sukcesu sprzedażowego jest umiejętne poprowadzenie użytkownika przez cały proces zakupowy, kończący się finalizacją zamówienia, a wszystko dzieje się automatycznie, generując większy zwrot z inwestycji. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozyskiwanie i utrzymanie relacji z klientami jest marketing automation. Jak dotrzeć do potencjalnych klientów za pomocą wielu kanałów komunikacji?

Poznaj swoją grupę docelową

Użytkownicy codziennie otrzymują przekazy reklamowe od marek za pomocą różnych kanałów marketingowych. Jednak nawet najbardziej profesjonalna kampania nie będzie skuteczna, jeżeli nie dotrzemy do odpowiednich odbiorców. W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, jaka jest grupa docelowa i zidentyfikować potrzeby potencjalnych klientów. Dzięki temu istnieje możliwość tworzenia ofert „szytych na miarę”, wykorzystując najbardziej efektywne kanały komunikacji. Przejście z masowej komunikacji do spersonalizowanego kontaktu z odbiorcami w znaczący sposób zwiększa szansę na sprzedaż.

Marketing automation umożliwia nie tylko targetowanie, ale również zarządzanie użytkownikami oraz dokładną segmentację bazy. Skuteczność narzędzi do automatyzacji wynika z dobrze opracowanej strategii, której istotą jest podzielenie odbiorców na różne grupy. Segmentację można przeprowadzić w oparciu o przeglądane przez użytkownika produkty, zachowanie na stronie internetowej, poziom zaangażowania w działania reklamowe czy ścieżkę, jaką obiera w sklepie internetowym. Na tej podstawie jest możliwość tworzenia i wysyłania odpowiednich spersonalizowanych komunikatów wspierających konwersję.

Personalizuj treść

Zebrane na temat użytkowników dane można wykorzystać do prowadzenia zautomatyzowanych kampanii reklamowych w różnych kanałach komunikacji. Narzędzia do marketing automation wykorzystują sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, dzięki czemu jest możliwość dostosowywania komunikatów do każdej grupy klientów charakteryzujących się określonymi cechami. Komunikacja może odbywać się zarówno za pomocą powiadomień push, e-mail marketingu, kampanii SMS, jak i wykorzystywać social media marketing.

Należy pamiętać, że marka musi być obecna zawsze w tych kanałach marketingowych, w których grupa docelowa jest najbardziej aktywna. Jednak ścieżki klientów nie są stałe, dlatego marka musi na bieżąco monitorować zachowania użytkowników, czyli to, jak i kiedy poruszają się pomiędzy kanałami. Jakie treści warto przekazywać potencjalnym klientom? Sam mail powitalny z dołączonym imieniem użytkownika nie będzie przynosił oczekiwanych efektów. W tym przypadku marketing automation to kamień węgielny pod dobre relacje z grupą docelową. Dzięki automatyzacji możemy sprawnie wysyłać do klientów ściśle dopasowane treści, zgodne z ich zainteresowaniami – mogą to być poradniki, informacje na temat pojawienia się nowej kolekcji w sklepie, wyprzedaży sezonowej czy rabaty za lojalność.

Lead nurturing

Analiza zachowań klientów w różnych kanałach pozwala na efektywne prowadzenie działań marketingowych i sprzedażowych, budując tym samym wątki lead nurturing. Dojrzewanie leadu odbywa się na kilku etapach, począwszy od klienta nieświadomego, poprzez zainteresowanego aż do klienta zdecydowanego na zakup. Odpowiednia komunikacja z odbiorcą jest kluczowa na każdym etapie lead nurturing. Powinien on otrzymywać w wybranych kanałach marketingowych treści uświadamiające o potrzebie nabycia nowego produktu, możliwości wyboru oraz zalet i korzyści z zakupu. Jednak tylko dzięki znajomości zainteresowań, potrzeb i oczekiwań odbiorcy będziemy w stanie wysyłać wartościowe komunikaty do użytkowników – niezależnie od wybranych kanałów marketingowych.

Podobne wpisy

9 trików z Marketing Automation, z których powinna korzystać każda firma

Obecnie tradycyjne generowanie leadów może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Jednym z najlepszych sposobów na przyciągnięcie nowych klient [...] Czytaj więcej

Co automatyzować? 43 pomysły na ulepszenie Twojego marketingu

Systemy klasy marketing automation mogą efektywnie zautomatyzować kluczowe działania marketingowe i sprzedażowe w firmie, oszczędzając czas, red [...] Czytaj więcej

Jak poprawić doświadczenie klienta i zmniejszyć koszty dzięki marketing automation?

Marketing automation pozwala nie tylko zautomatyzować działania sprzedażowe firmy, ale również budować angażujące relacje z potencjalnymi i ob [...] Czytaj więcej