Blog PushAd

Dobre relacje z klientem

Szczęście czy strategia? 4 klucze dochodowej strategii sprzedaży

Nie ma sprzedaży bez dobrych relacji z klientami. Jest to podstawowa zasada, którą należy się kierować, gdy chcemy zatrzymać klienta na dłużej. Handlowcy są „na pierwszej linii frontu”, jednak do wzrostu sprzedaży przyczynia się wiele czynników i synergia działań wszystkich działów przedsiębiorstwa. Jednym z dobrych rozwiązań na podniesienie sprzedaży jest wykorzystanie nowoczesnych narzędzi marketingowych. Jak zwiększyć dochody firmy i wyjść naprzeciw potrzebom klientów?

  1. E-mail marketing i powiadomienia push

E-mail marketing i powiadomienia push skutecznie pomagają usprawnić proces pozyskiwania klientów oraz dają wiele możliwości monitorowania zachowań odbiorców na każdym etapie lejka sprzedażowego. Te dwa narzędzia marketingowe mają ze sobą wiele wspólnego – przede wszystkim są świetnym sposobem na efektywne segmentowanie i kierowanie spersonalizowanej oferty do odbiorców. Pomagają zarówno pozyskać, jak i utrzymać klienta. Komunikacja może sprowadzać się do przedstawienia produktów marki, ale również zainteresowania odbiorców ciekawymi treściami poradnikowymi, edukacyjnymi, oferowania rabatów czy darmowej dostawy.

Strategia marketingowa powinna zawierać te dwa elementy, ponieważ kluczem do sukcesu jest ciągłe przypominanie odbiorcom o ofercie firmy. Jednak pomiędzy e-mailami i powiadomieniami push istnieją pewne różnice. W przypadku komunikacji e-mailowej pojawia się ryzyko, że wiadomość znajdzie się w spamie lub użytkownik nie zagląda regularnie do skrzynki. Natomiast powiadomień push nie da się nie zauważyć, ponieważ pojawiają się nawet w przypadku zamknięcia strony internetowej danej firmy. Interesująca, ściśle dopasowana do odbiorcy treść potrafi nie tylko zachęcić klienta do ponownego odwiedzenia strony, ale również odzyskać porzucone koszyki. Ponadto powiadomienia push pozwalają pozyskiwać leady, zachęcając użytkowników strony do powrotu do formularzy i ukończenia ich wypełniania.

  1. Social media marketing

Social media marketing daje możliwość docierania ze spersonalizowanymi treściami do użytkowników zainteresowanych lub potencjalnie zainteresowanych ofertą firmy. Jednak, aby móc na bieżąco monitorować zachowania odbiorców w postaci polubień, komentarzy czy udostępniania postów, warto wykorzystać nowoczesne narzędzia marketingowe. Jednym z nich jest marketing automation, który ma również zastosowanie w przypadku kampanii e-mailowych i powiadomień push. Dzięki narzędziom rutynowe działania zostają zautomatyzowane i zdecydowanie ułatwiają pracę wszystkich działów marketingu. Kluczem do sukcesu sprzedażowego jest obecność marki w wielu kanałach internetowych – marketing automation umożliwia testowanie najlepszych rozwiązań i wybór najlepiej konwertujących mediów. Social media marketing zdecydowanie powinien iść w parze z komunikacją za pomocą e-maili lub powiadomień push.

  1. Automatyzacja procesu sprzedaży

Działania w ramach marketing automation powinny na dobre zagościć w strategii marketingowej każdego przedsiębiorstwa. Odpowiednio zaplanowane kampanie prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi dają wiele korzyści – zwiększenie sprzedaży, lepsze zarządzanie danymi, poprawa efektywności działów marketingu i sprzedaży, większa skalowalność i lepsza alokacja budżetu marketingowego. W świecie marketingu retencja jest określana jako zdolność firmy do utrzymania dotychczasowych klientów. Jednak jest to o wiele trudniejsze zadanie niż pozyskanie nowych, dlatego należy dobrze przemyśleć strategię komunikacji, zaspokajając potrzeby odbiorców. Warto zainteresować ich nowymi produktami, przedstawiać możliwości ich wykorzystania, edukować, oferować rabaty czy stosować inne działania mające na celu powrót do sklepu online i zachęcenie do dokonania ponownych zakupów. Możliwości są naprawdę duże, szczególnie jeżeli wdrożymy do strategii marketing automation, który pomaga efektywnie zarządzać bazą klientów.

  1. Współpraca wszystkich działów w firmie

Głównym celem automatyzacji jest wzrost sprzedaży, jednak nie będzie to możliwe bez płynnego przepływu informacji w firmie. Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, codzienna praca musi być efektywna, a podział obowiązków jasny i przejrzysty. Zarządzanie dużą ilością danych o odbiorcach może wydawać się trudnym zadaniem, dlatego niezbędne jest połączenie różnych narzędzi i scentralizowanie wszystkich informacji. Takie możliwości dają platforma CRM i marketing automation. Wówczas każdy pracownik ma przypisane zadania i może na bieżąco monitorować postępy w procesie sprzedażowym. Marketing automation to potężne narzędzie, które pomoże lepiej wykorzystać czas na rutynowe działania, a także oszczędzać budżet, dzięki możliwości testowania najlepszych rozwiązań marketingowych i najefektywniejszych kanałów.

Podobne wpisy

9 trików z Marketing Automation, z których powinna korzystać każda firma

Obecnie tradycyjne generowanie leadów może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Jednym z najlepszych sposobów na przyciągnięcie nowych klient [...] Czytaj więcej

Co automatyzować? 43 pomysły na ulepszenie Twojego marketingu

Systemy klasy marketing automation mogą efektywnie zautomatyzować kluczowe działania marketingowe i sprzedażowe w firmie, oszczędzając czas, red [...] Czytaj więcej

Jak poprawić doświadczenie klienta i zmniejszyć koszty dzięki marketing automation?

Marketing automation pozwala nie tylko zautomatyzować działania sprzedażowe firmy, ale również budować angażujące relacje z potencjalnymi i ob [...] Czytaj więcej