Blog PushAd

Konwersja, retencja, ROI, Opt-In… co to wszystko znaczy? Słowniczek marketera

Czy wiesz, co oznaczają podstawowe pojęcia w marketingu? Poznaj je, by tworzyć jeszcze skuteczniejsze kampanie reklamowe!
W obecnych czasach marketing internetowy przechodzi dynamiczne zmiany. Wciąż pojawiają się nowe pojęcia i określenia, które każdy marketer powinien znać. Oto najważniejsze z nich.

Konwersja

Współczynnik konwersji dotyczy przede wszystkim celów osiąganych przez sklepy internetowe. Odnosi się do wykonania pożądanego działania przez odbiorcę, czyli na przykład potencjalnego klienta lub czytelnika bloga. Do konwersji możemy zaliczyć między innymi dokonanie zakupu, zarejestrowanie konta przez klienta, pozostawienie danych kontaktowych, wypełnienie formularza, wyrażenie zgody na powiadomienia push, zapisanie się do newslettera lub jak najdłuższe pozostanie na stronie internetowej. Cel konwersji powinien być jasno określony: na przykład dokonanie zakupu na kwotę przekraczającą 100 zł. O efektywności strony internetowej mówi wskaźnik konwersji, czyli procent odbiorców, którzy zrealizowali cel ustalony przez marketera.
Wzór na wyliczenie wskaźnika konwersji:
Wskaźnik konwersji = Liczba wykonywanych czynności, które są pożądane na stronie internetowej / Liczba unikalnych odwiedzin na stronie x 100
Na współczynnik konwersji ma wpływ wiele czynników zależnych od danego rodzaju konwersji i etapów, na które składa się lejek sprzedażowy, czyli np. działania promocyjne i reklamowe oraz układ i przejrzystość strony internetowej.

Retencja

W świecie marketingu retencja jest wskaźnikiem określającym zdolność przedsiębiorstwa do zatrzymywania dotychczasowych klientów. Istnieje kilka kluczowych zasad, które mają wpływ na wskaźnik retencji w e-commerce – należy przede wszystkim określić grupę docelową, monitorować działania klientów pod kątem ich aktywności i prowadzić działania aktywizujące klientów. Do głównych narzędzi automatyzujących retencję klientów należą powiadomienia push oraz e-mail marketing. Pozwalają skutecznie segmentować klientów na grupy, które różnią się preferencjami, zachowaniem, a także pozycją w lejku zakupowym. Tym sposobem możemy kierować spersonalizowane informacje do poszczególnych grup, a co za tym idzie, zatrzymać klienta i zwiększyć sprzedaż.

ROI

ROI (Return On Investment) to wskaźnik zwrotu z inwestycji, który obrazuje efektywność i rentowność działań reklamowych. Pozwala oszacować stosunek zysków do poniesionych przez firmę kosztów inwestycji.
Wylicza się go wzorem:

Dla przykładu możemy zobrazować zwrot z inwestycji z reklamy Google Ads. Sklep internetowy z odzieżą damską odnotował 1000 wejść po 10 gr z jednej reklamy. Działania przyniosły jednego klienta, który zakupił produkty na kwotę 500 zł. W tym przypadku koszt reklamy wyniósł 100 zł, przychód 500 zł, zysk 400 zł, a zwrot z inwestycji 400%.
Monitorując inwestycję w reklamę w porównaniu do osiąganych zysków, możemy realizować te kampanie, które dają w firmie największe korzyści finansowe.

Opt-In

Opt-In to nic innego jak świadome i dobrowolne wyrażenie zgody użytkownika na dołączenie do listy subskrybentów. Dotyczy głównie takich narzędzi marketingowych jak powiadomienia push, wiadomości e-mail czy komunikaty wysyłane za pośrednictwem Messengera. W marketingu internetowym wyróżniamy dwa modele – Single Opt-In i Double Opt-In. W pierwszym przypadku mamy do czynienia tylko z jednym stopniem udzielenia zgody – np. wystarczy jedno kliknięcie przycisku, by wyrazić zgodę na otrzymywanie powiadomień push. A jak wiadomo, im mniejszy wysiłek odbiorca będzie musiał włożyć w proces zapisu, tym większa szansa, że zostanie subskrybentem.
Drugi sposób zapisu wymaga od użytkowników dodatkowego potwierdzenia wyrażonej zgody. Dotyczy to w szczególności e-mail marketingu – pierwszym stopniem jest zapis do newslettera, natomiast drugim potwierdzenie swojego adresu e-mail i aktywacja subskrypcji. Formularz Opt-In powinien zostać wyświetlony od razu po wejściu na stronę internetową, zawierać adekwatne CTA oraz zachęcające nagłówek i treść.

Podobne wpisy

Dlaczego powiadomienia push nie docierają do odbiorców?

Aby użytkownicy otrzymywali powiadomienia push ze strony internetowej, muszą zapisać się do bazy subskrybentów. Jednak zdarza się, że pomimo su [...] Czytaj więcej

AdPop – jedno narzędzie, mnóstwo możliwości

Prowadząc sklep internetowy, na pewno borykasz się z problemem porzucanych przez klientów koszyków czy niedokończonych transakcji. Jak pokazują [...] Czytaj więcej

Jak używać web pushy jako funkcjonalności aplikacji, a nie narzędzia reklamowego?

Aplikacje mobilne oferują użytkownikom coraz więcej udogodnień. Jednym z nich są komunikaty push. Jak ich używać i dlaczego warto wprowadzić j [...] Czytaj więcej