Blog PushAd

Web push vs newsletter – plusy i minusy, porównanie

Jakie są zalety i wady powiadomień push i newsletterów? Które narzędzie jest bardziej efektywne w przypadku realizacji kampanii reklamowych? Podpowiadamy!

Do niedawna wysyłka newsletterów była jedną z najpopularniejszych metod komunikacji z odbiorcami. Jednak na horyzoncie pojawiła się alternatywa do tego kanału komunikacyjnego, czyli web push. Groźny rywal nie zwiastuje końca ery e-mail marketingu – jest jego doskonałym uzupełnieniem. Jakie są wady i zalety obydwu narzędzi?

Newsletter i powiadomień push – podobieństwa

Powiadomienia push i newslettery pełnią podobną funkcję. Przede wszystkim informują o aktualnie dostępnych promocjach i nowościach, zwiększają ruch na stronie, generują sprzedaż, tworzą grupę subskrybentów czy budują wizerunek firmy. Wspólną cechą obydwu kanałów komunikacji z odbiorcą jest fakt, że aby mógł otrzymywać powiadomienia musi wcześniej wyrazić na to zgodę.

Newsletter i powiadomienia push – różnice

Podstawową różnicą pomiędzy newsletterem a powiadomieniami push jest sposób zapisu do bazy subskrybentów. W przypadku tego pierwszego kanału komunikacji odbiorca zazwyczaj musi przejść ścieżkę: podanie adresu e-mail, na który chcę otrzymywać wiadomości, kliknięcie CTA „zapisz mnie”, otworzenie skrzynki mailowej, kliknięcie w link aktywacyjny, wyświetlenie i zamknięcie nowego okna z potwierdzeniem subskrypcji. 

Powiadomienia push to małe prostokątne okienka, które wyświetlają się w oknie przeglądarki. Użytkownik musi wyrazić zgodę na otrzymywanie wiadomości poprzez kliknięcie przycisku zapisu. Po dołączeniu do bazy subskrybentów wyświetla się wiadomość powitalna lub informacja na przykład o rabatach i promocjach na produkty firmy. Droga, jaką musi przejść odbiorca od momentu zapisu, jest krótsza niż w przypadku newsletterów.

Jakie są wady i zalety newsletterów?

Email marketing to tani i szybki sposób dotarcia do wielu subskrybentów jednocześnie. Oferuje rozwiązania, dzięki którym istnieje możliwość układania skomplikowanych scenariuszy, na podstawie których uruchamiane są kolejne kampanie reklamowe. Jednak jeżeli komunikat nie będzie zgodny z oczekiwaniami i preferencjami użytkownika, istnieje ryzyko, że wypisze się z listy subskrybentów. Chyba każdy zna słabości tego kanału komunikacji, chodzi oczywiście o zatłoczoną skrzynkę mailową. Jeżeli odbiorca otrzymuje kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt newsletterów, może większość z nich kasować, nie zauważyć lub nie zainteresować się treścią. Tworząc kampanie e-mail marketingowe, należy pamiętać o interesującej kreacji i kierować się zasadami, które zapewniają poprawne wyświetlanie się wiadomości odbiorcom.

Wady i zalety powiadomień push

Kampanie reklamowe push w przeciwieństwie do newsletterów można stworzyć w zaledwie kilka minut, nie posiadając wiedzy programistycznej i marketingowej. Wystarczy, że zamieścimy w wiadomości chwytliwe hasło opisujące produkt, krótkie rozwinięcie opisu produktu, grafikę wyróżniającą i link do strony docelowej.

Na kampanie reklamowe push nie mają wpływu ani ad-blockery, ani filtry antyspamowe. Wystarczy, że podczas wysyłania powiadomień push odbiorca ma włączoną przeglądarkę. Na korzyść powiadomień push przemawiają również statystyki kliknięć. W przypadku kampanii opartych o powiadomienia web push, CTR może sięgać nawet 22%, a więc mamy do czynienia z 10 razy wyższą konwersją niż z innych źródeł. Kampanie reklamowe push zdobywają coraz większą popularność – te małe okienka pojawiają się zarówno w sklepach online, na stronach informacyjnych i blogach.  

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej