Blog PushAd

Cykl pozyskiwania klientów

Jak skrócić cykl pozyskiwania klientów dzięki automatyzacji marketingu?

Marketing automation to rewolucja w świecie marketingu. Daje ogromne możliwości zarządzania danymi i monitorowania zachowań odbiorców na każdym etapie lejka sprzedażowego. Dzięki automatyzacji, tworzenie i planowanie kampanii jest dużo łatwiejsze, a praca ludzka ograniczona. Istnieje kilka skutecznych sposobów na skrócenie cyklu pozyskiwania klientów i przyspieszenie procesu sprzedażowego. Oto najważniejsze z nich.

Automatyzacja działań na etapie prospectingu

Marketing automation to narzędzie automatyzujące proces prospectingu, czyli poszukiwania nowych klientów. Obejmuje szereg czynności powiązanych z systemem działań sprzedażowych i marketingowych. Sprowadza się do wyselekcjonowania odbiorców, którzy mogą stać się klientami firmy. Narzędzie do marketing automation pozwala zaoszczędzić zespołowi mnóstwo czasu, który pracownicy musieliby poświęcić na rutynowe, powtarzalne zadania. Czynnik ludzki sprowadza się wówczas jedynie do skonfigurowania narzędzia, planowania kampanii i poszczególnych działań. Dzięki automatyzacji zespół może skupić się na kluczowych zadaniach, mających na celu wzrost poziomu konwersji w sklepie online. Nie ma konieczności ręcznej segmentacji bazy odbiorców czy tworzenia od początku kampanii marketingowych – marketing automation pozwala na łatwą optymalizację i planowanie przyszłych działań.

Przyspieszenie tworzenia ofert

Kluczem do sukcesu w sprzedaży jest wysyłanie spersonalizowanych ofert do odpowiedniego segmentu odbiorców. Klienci muszą czuć się zadbani i oczekują szybkich rozwiązań, niezależnie od sytuacji. Każdy kontakt konsumenta z produktem tworzy w nim pewne doświadczenia, a ich suma wpływa na decyzje zakupowe. Customer experience management to proces, który zaczyna się od poznania potrzeb, oczekiwań i motywacji potencjalnych klientów – a wszystko po to, aby móc przedstawić spersonalizowaną ofertę. Dzięki marketing automation można segmentować bazę subskrybentów i sprawnie komunikować się z wybraną grupą odbiorców za pomocą powiadomień push, e-mail marketingu czy social media marketingu. Narzędzie do marketing automation pozwala na szybkie tworzenie wiadomości na podstawie najskuteczniejszych szablonów i analizę reakcji na wysyłane treści.

Utrzymywanie i wzmacnianie relacji z obecnymi klientami

Dobre relacje z klientami są podstawą skutecznej sprzedaży. Odbiorcy oczekują od marek stałej komunikacji, pod warunkiem, że treści będą dopasowane do ich potrzeb i będą mogli czerpać z zakupu wymierne korzyści. Marketing automation pozwala na śledzenie, jakie podejście do klienta przynosi najlepsze wyniki lub z których produktów czy usług czerpią największą wartość. Ponadto, dzięki właściwej komunikacji można podnieść poziom satysfakcji klienta i zdobyć jego lojalność. Odbiorcy często przyzwyczajają się do marek, dlatego warto to wykorzystać i stale podtrzymywać kontakt, oferując dodatkowe korzyści.

Śledzenie postępów i dopracowywanie strategii

Narzędzie do marketing automation pozwala z łatwością śledzić postępy wszelkich działań marketingowych, a także umożliwia optymalizację kampanii i testowanie najefektywniejszych rozwiązań. Analiza pozyskanych danych pomoże zrozumieć, czy należy zmodyfikować strategię i który kanał komunikacji jest najbardziej efektywny. Dzięki temu możemy wykonać właściwe kroki ku efektywnej sprzedaży i nadać priorytety działaniom marketingowym tak, by uzyskać najlepszy wzrost z inwestycji. Strategia marketingowa oparta o marketing automation może szybciej wygenerować większą sprzedaż, przyspieszając cały cykl pozyskiwania klientów.

Podobne wpisy

9 trików z Marketing Automation, z których powinna korzystać każda firma

Obecnie tradycyjne generowanie leadów może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Jednym z najlepszych sposobów na przyciągnięcie nowych klient [...] Czytaj więcej

Co automatyzować? 43 pomysły na ulepszenie Twojego marketingu

Systemy klasy marketing automation mogą efektywnie zautomatyzować kluczowe działania marketingowe i sprzedażowe w firmie, oszczędzając czas, red [...] Czytaj więcej

Jak poprawić doświadczenie klienta i zmniejszyć koszty dzięki marketing automation?

Marketing automation pozwala nie tylko zautomatyzować działania sprzedażowe firmy, ale również budować angażujące relacje z potencjalnymi i ob [...] Czytaj więcej