Marketing Automation daje ogromne możliwości, wspierając zarówno dział marketingu, jak i sprzedaży. To potężne narzędzie, które pozwala na tworzenie zaawansowanych kampanii reklamowych i zautomatyzowanie najważniejszych procesów sprzedażowych. Jednak czasami okazuje się, że systemy do Marketing Automation nie spełniają swojego zadania, ograniczając możliwość tworzenia efektywnych działań marketingowych. Kiedy warto zmienić narzędzie do automatyzacji marketingu?
- Zbyt prosty system
Nie znając możliwości i potencjału narzędzi do Marketing Automation, możemy zdecydować się na proste rozwiązanie, które nie wymaga od marketerów zbytniej wiedzy i doświadczenia. Jest to duży błąd, ponieważ każda kolejna kampania powinna być optymalizowana na podstawie historycznych zdarzeń. Po czasie może okazać się, że podstawowe funkcje nie wystarczą. Istotą Marketing Automation nie jest masowa wysyłka wiadomości do odbiorców. Poznając platformy do automatyzacji marketingu, potrzebujemy bardziej zaawansowanych funkcjonalności. Aby osiągnąć zadowalające cele sprzedażowe, kluczowa jest makrosegmentacja i mikrosegmentacja bazy odbiorców oraz spersonalizowany przekaz reklamowy, który otrzymuje grupa docelowa. Chcąc tworzyć bardziej efektywne kampanie, wszelkie doświadczenia użytkowników, czyli Customer Experience Management, wymagają od nas przemyślanych działań i wieloaspektowego podejścia. Jeżeli platforma do Marketing Automation uniemożliwia wykonywanie bardziej zaawansowanych działań, lepiej zastanowić się nad jej zmianą.
- Ograniczone możliwości platformy
Zdarza się, że realizując zaplanowane działania marketingowe, oczekujemy szybkich wyników i idziemy na skróty. Jednak w rzeczywistości stanowią one proces, który wymaga odpowiedniego podejścia. Wybierając narzędzie do Marketing Automation, kierujemy się prostotą obsługi i zadowalamy się podstawowymi możliwościami. Niestety, z czasem ograniczenia w funkcjonowaniu platformy nie dają oczekiwanych rezultatów. Aby przeprowadzić efektywną kampanię reklamową, potrzebujemy dużego zbioru danych i możliwie najwięcej informacji na temat zachowań odbiorców i wykonywanych przez nich działań. Ograniczenia niektórych mało zaawansowanych platform prowadzą do zbyt powierzchownej analizy. Narzędzie do Marketing Automation powinno uwzględniać interakcje w czasie rzeczywistym, możliwość przeprowadzenia zaawansowanej analizy czy historyczne działania podejmowane przez odbiorców, które dają możliwość optymalizowania kolejnych kampanii, biorąc pod uwagę potrzeby i oczekiwania potencjalnych klientów. Równie ważna jest możliwość integracji z innymi wykorzystywanymi platformami, które dają nam jeszcze więcej danych o klientach. Systemy do Marketing Automation powinny pozwalać na tworzenie efektywnych kampanii dzięki komunikowaniu się z odbiorcami za pomocą e-maili, powiadomień push czy wykorzystaniu remarketingu.
- Nieintuicyjna platforma
Inwestycja w narzędzie do Marketing Automation ma na celu zwiększenie wydajności i obłożenia działu marketingu. Ręczne wykonywanie działań może być zbyt pracochłonne, czasochłonne i nieefektywne. Media planner, marketer czy sprzedawca nie powinni mieć problemu z obsługą narzędzia. Wdrażając system do automatyzacji marketingu i tworząc pierwsze kampanie, należy poświęcić czas na skonfigurowanie i poznanie platformy. Proces może wydawać się pracochłonny, jednak zaprocentuje w przyszłości. Kolejne działania marketingowe z wykorzystaniem Marketing Automation nie powinny wymagać od marketera przechodzenia przez te same kroki i powtarzania zadań. Narzędzie do automatyzacji marketingu powinno być intuicyjne i dawać możliwość tworzenia kampanii w prosty sposób.