Podstawą działalności każdej firmy są personalizowane kampanie reklamowe, nowoczesna strona internetowa czy dobra obsługa klienta. Warto jednak głębiej zanurzyć się w temat promocji marki, aby dotrzeć do klientów i zaangażować ich w działania firmy. Sprawdź garść wartościowych porad, które pomogą Ci rozwinąć firmę.
Skup się na First Party Data i Zero Party Data
Wartościowe dane o klientach powinny być priorytetem dla każdej firmy. Aby jak najlepiej dopasować komunikat do odbiorcy, warto skorzystać z różnego rodzaju danych pozyskanych za pomocą kampanii reklamowych, jak i zebranych przez firmę z wewnętrznego źródła. W drugim przypadku mówimy o First Party Data, czyli danych pochodzących ze strony internetowej, systemu CRM czy subskrypcji (listy mailingowe i powiadomienia push). Informacje o potencjalnych klientach można gromadzić, badając aktywność użytkowników na własnej stronie internetowej.
Dzięki Google Analytics będziemy w stanie przeanalizować, jakie podstrony przeglądają internauci oraz z jakimi produktami wchodzą w największą interakcję. Innym rodzajem danych o odbiorcach jest Zero Party Data. Są to informacje, które klienci sami przekazują, wchodząc w interakcję z marką – wystarczy słuchać ich opinii, analizować potrzeby i oczekiwania. Jeżeli w pełni wykorzystamy potencjał danych o odbiorcach, można uzyskać znaczną przewagę nad konkurencją.
Spersonalizuj doświadczenia klientów
Ścieżka zakupowa to poszczególne etapy, które prowadzą do podjęcia decyzji zakupowej przez klienta. Dzięki narzędziom do Marketing Automation możemy śledzić wszystkie działania odbiorcy związane z marką i kreować ich wyjątkowe doświadczenia. Mapowanie ścieżki klienta, czyli customer journey, to jedna z najpopularniejszych technik, która umożliwia zarządzanie doświadczeniem klienta. W tym przypadku liczą się konkretne dane, a nie hipotezy.
Kluczowe jest zrozumienie potrzeb odbiorcy na podstawie zebranych informacji i dostosowanie oferty do jego oczekiwań, zainteresowań czy trybu życia. Personalizacja przekazu reklamowego umożliwia prowadzenie efektywnych działań w kilku kanałach jednocześnie, skupiając się na indywidualnych potrzebach klientów. Jeżeli odbiorcy będą wiedzieć, że uzyskają od marki dokładnie to, czego potrzebują, istnieje większa szansa, że powrócą i staną się lojalnymi klientami.
Twórz kontekstowe strony docelowe i powiadomienia
Strony docelowe, powiadomienia push czy formularze pojawiające się na stronie internetowej to jedne z najbardziej skutecznych sposobów na gromadzenie wartościowych danych o potencjalnych klientach. Tworząc strony docelowe, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Należą do nich grupa docelowa, kanał i treści wykorzystane do przekierowania odbiorcy do strony oraz etap, na którym znajduje się klient w ścieżce zakupowej. Uwzględniając preferencje klientów, będziemy w stanie dopasować przekaz reklamowy oraz kształtować doświadczenia odbiorcy w kontakcie z marką.
Skup się marketingu relacji
Marketing relacji to budowanie więzi z klientem w oparciu o jego doświadczenia, satysfakcję i lojalność. Dzięki starannie przemyślanej strategii mamy szansę zwiększyć retencję klientów oraz doprowadzić do stałego wzrostu customer lifetime value. Klienci, którzy już raz kupili i odnieśli pozytywne wrażenia z procesu zakupowego, chętniej powrócą i być może zwiększą wartość koszyka zakupowego. Marketing relacji opiera się na znajomości potrzeb i zainteresowań odbiorcy.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozyskiwanie danych o klientach jest wykorzystanie nowoczesnych narzędzi marketingowych np. Marketing Automation. System nie tylko gromadzi informacje o klientach, ale również analizuje potrzeby i reaguje na akcje pochodzące z wielu niezależnych źródeł. Aby mieć jasny obraz sytuacji i etapu, na jakim znajdują się odbiorcy, warto zastosować efekt synergii, łącząc Marketing Automation z systemem CRM.
Twórz różnorodne treści
Realizując kampanie reklamowe, warto skupić się na rodzajach treści, dostosowanych do zainteresowań odbiorców. Content marketing powinien angażować i dostarczać wartościowe treści w odpowiednich kanałach, np. w mediach społecznościowych czy na blogu firmowym. Jednak nie należy zamieszczać w różnych kanałach jedynie treści ofertowych. Warto skupić się na publikowaniu porad, możliwości wykorzystania produktów i innych cennych informacji, które kształtują pozytywny wizerunek marki, jako eksperta w branży.
Wykorzystaj media społecznościowe
Social media marketing daje ogromne możliwości przedstawienia oferty firmy. Zdarza się, że marka próbuje zaistnieć we wszystkich możliwych mediach społecznościowych. Jednak lepiej skoncentrować się na wybranych kanałach, adekwatnych dla działalności i branży. W tym przypadku należy zastanowić się, gdzie przebywa grupa docelowa i dostosować przekaz reklamowy do zainteresowań odbiorców. Social media dają możliwość nie tylko pokazania oferty czy dokładnego targetowania reklam, ale również pomagają budować pozytywny wizerunek i świadomość marki.