Blog PushAd

O czym pisać na blogu firmowym? Typy treści w content marketingu

Content marketing nie służy jedynie poprawie pozycji w wyszukiwarce. Ma również na celu budowanie wizerunku marki jako eksperta w branży, pozyskanie ruchu na stronie czy powiększenie bazy odbiorców. Jednak treści nie powinny odnosić się jedynie do marki, ale również obejmować szerszy zakres zainteresowań grupy docelowej. Jak prowadzić bloga, aby spełniał swoje cele?

Content tematyczny – bądź ekspertem w branży

Content na stronie z odpowiednio dobranymi słowami kluczowymi pomaga w pozycjonowaniu (SEO). Jednak należy pamiętać, że treści powinny być przyjazne nie tylko dla wyszukiwarek, ale również dla odbiorców. Na blogu firmowym warto zamieszczać informacje związane z produktami lub usługami, aby jak najkorzystniej zaprezentować sprzedawany asortyment. Jednak to nie wystarczy, żeby przyciągnąć szerszą grupę potencjalnych klientów. Nasza marka powinna być pierwszym wyborem konsumentów i przywoływać pozytywne skojarzenia. Content tematyczny pomoże zbliżyć nas do celu, prezentując firmę jako eksperta, tym samym ugruntowując pozycję na rynku.

Tematy nie powinny być jedynie związane ze specyfiką działalności, ale również skupiać się na określonych zagadnieniach, które przyciągną odbiorców. Treści mogą mieć zróżnicowany charakter – warto publikować artykuły poradnikowe, dostarczające praktycznych porad na dany temat, a także artykuły eksperckie, zawierające pogłębione informacje. Przede wszystkim należy wczuć się w rolę potencjalnych klientów, którzy oczekują treści dostosowanych do ich potrzeb i oczekiwań. W tym przypadku sprawdzi się marketing automation – narzędzia marketingowe pozwalają na personalizację treści zgodnie z zainteresowaniami odbiorców. Warto dostarczać odbiorcom merytoryczne treści, jednocześnie w nienachalny sposób przemycając informacje o marce.

Content „styczny” dla szerszej grupy odbiorców

Content marketing ma na celu pozyskanie leadów za pomocą treści dopasowanych do potrzeb grupy docelowej. Warto na bieżąco monitorować zainteresowania odbiorców i w razie potrzeby modyfikować strategię. Jednak mimo wszystko może się zdarzyć, że nie trafimy z przekazem do założonej grupy docelowej. Wówczas poszukiwanie tematów pokrewnych (content styczny) może być strzałem w dziesiątkę. Dzięki takim treściom mamy szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców, powiększyć bazę i budować świadomość marki poza określoną niszą. Content styczny pomaga zwiększyć liczbę czytelników, a więc potencjalnych klientów. Warto pamiętać o dystrybucji treści w odpowiednich kanałach komunikacji, wykorzystując potencjał marketing automation. Narzędzie zdecydowanie ułatwia targetowanie, segmentację bazy odbiorców, personalizację przekazu, pozwalając jednocześnie na monitorowanie wyników kampanii content marketingowej. Pisanie artykułów niesie za sobą wartość SEO, szczególnie jeżeli publikowane są w zewnętrznych serwisach i zawierają linkowanie na dany anchor.

Jak uzyskać najlepsze wyniki, prowadząc bloga firmowego?

Aby osiągnąć długoterminowe cele, warto przede wszystkim łączyć różne rodzaje contentu. Artykuły eksperckie koncentrujące się na marce powinny przeplatać się z bardziej ogólnymi, „luźniejszymi” treściami. Baza odbiorców, czyli potencjalnych i aktualnych klientów, może mieć zróżnicowane zainteresowania, dlatego dobrym rozwiązaniem jest testowanie różnych rodzajów treści i monitorowanie wyników na tyle, na ile jest to możliwe. Obydwa rodzaje contentu mogą być dystrybuowane przez narzędzie do marketing automation, które umożliwia zbieranie danych na temat użytkowników oraz analizę ich potrzeb, oczekiwań i zainteresowań. W ten sposób zwiększymy szansę na dotarcie do odpowiednich odbiorców, którzy mogą przekształcić się w lojalnych klientów.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej