Blog PushAd

Co outsourcować? 4 dziedziny, na których startupy tną koszty

Podstawą działalności startupów jest pełne zaangażowanie w pobudzanie rozwoju firmy. Dodatkowe kwestie prowadzenia działalności są niezbędne, jednak wymagają dużego nakładu pracy i czasu. Z tego względu małe firmy często decydują się na outsourcing działań marketingowych. Jakie procesy warto zlecać wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym, aby zaoszczędzić czas i pieniądze?

  1. Strategie marketingowe i reklamowe

W tradycyjnym modelu firmy same zatrudniają pracowników, którzy są odpowiedzialni za działania marketingowe. Jednak nie w każdej firmie opłaca się zatrudniać marketera na pełen etat. Z drugiej strony zdarza się, że mnogość obowiązków nie pozwala w pełni zaangażować się w tego typu zadania osobie zatrudnionej na innym stanowisku. Z tego względu najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest pomoc firmy zewnętrznej, dzięki której jakość świadczonych usług ulega poprawie, a także pozwala obniżyć koszty prowadzenia działalności. Specjaliści z firmy outsourcingowej mogą skupić się zarówno na tworzeniu strategii sprzedaży, marketingowej, jak i komunikacji marki. Każda kampania marketingowa wymaga podejścia multidyscyplinarnego, opierając się na wielu kompetencjach – firma zewnętrza potrafi sprostać tym zadaniom dzięki efekcie synergii. Dodatkowo otrzymujemy raporty z prowadzonych działań, co pozwala zawsze trzymać rękę na pulsie. Analiza danych sprzedażowych przeprowadzona przez firmę outsourcingową daje możliwość optymalizacji podejmowanych działań i przyszłych kampanii marketingowych.

  1. SEO – pozycjonowanie strony

Strategia marki powinna uwzględniać również działania w zakresie pozycjonowania strony, które są jednym z najbardziej złożonych obszarów marketingu. Jest to długi, czasochłonny proces, który sprowadza się między innymi do optymalizacji stron pod wyszukiwarki internetowe, tworzenia treści czy zmian w zakresie użyteczności strony. Zewnętrzny zespół wyspecjalizowany w pozycjonowaniu stron posiada kluczowe kompetencje, które łączą zarówno obszary z zakresu programowania, UX, jak i copywritingu. Zatrudnienie kilku ekspertów na pełen etat może być zwyczajnie nieopłacalne finansowo.

Przeczytaj również: Czy Web Push Notyfikacje mają wpływ na SEO?

  1. Marketing automation

Marketing automation jest niezwykle skutecznym rozwiązaniem, które przekłada się na zwiększenie sprzedaży. Obejmuje zarówno analizy predykcyjne, e-mail marketing, powiadomienia push, marketing w mediach społecznościowych, jak i wszystkie działania związane z pozyskiwaniem i zarządzaniem leadami. Kampania reklamowa, która wykorzystuje marketing automation, nastawiona jest na personalizację przekazów i zwiększanie szansy na pozyskanie nowych i utrzymanie obecnych klientów. Firma outsourcingowa może zaoferować nowoczesne rozwiązania oparte o wiele kanałów komunikacji z odbiorcami. Marketing wielokanałowy umożliwia komunikację na wszystkich punktach styku z klientem. Należy pamiętać, że wdrożenie marketing automation wymaga dużo czasu i wiedzy z zakresu marketingu, dlatego jest to jeden z obszarów, który zdecydowanie warto przekazać firmie zewnętrznej.

Przeczytaj również: Bricks and clicks, czyli dystrybucja wielokanałowa. Co to jest?

  1. Kontakt z influencerami

Wdrożenie influencer marketingu wydaje się prostym zadaniem, jednak jest to proces o wiele bardziej złożony. Nie sprowadza się jedynie do wymiany korzyści z influencerami, ale wymaga budowania długoterminowych relacji i czasu, którego często nie mają młode firmy. Agencje reklamowe specjalizujące się między innymi w tej dziedzinie mają już nawiązane relacje z influencerami, co w znaczący sposób pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy, dzięki wynegocjowanym stawkom i wypracowanemu planowi działania.

Podobne wpisy

Lead nurturing

6 sposobów na większe i bardziej konwertujące leady

Proces lead nurturing składa się z kilku ważnych etapów, które mają za zadanie budować świadomość marki i zachęcić do skorzystania z ofert [...] Czytaj więcej

8 twardych danych, które przekonają Cię do marketing automation

Automatyzacja marketingu nie jest już nowością na rynku, jednak nadal wiele firm nie bierze jej pod uwagę w strategiach marketingowych. Narzędzia [...] Czytaj więcej
Jak skuteczniej zdobywać klientów!

Poradnik lead scoringu: dowiedz się, jak skuteczniej zdobywać klientów!

Klienci są najważniejszym ogniwem wszystkich procesów biznesowych, dlatego wszelkie działania marketingowe muszą opierać się na ich oczekiwania [...] Czytaj więcej