Blog PushAd

Czy Web Push Notyfikacje mają wpływ na SEO?

Ostatnio natknąłem się na wątpliwości jednego z blogerów, na temat wpływu Web Push Notyfikacji na jego pozycje w wyszukiwarkach. Tak się składa, że część naszego zespołu zjadła zęby na optymalizacji witryn pod przeglądarki, sam też interesuję się tym zagadnieniem i jest mi ono bliskie.

Z naszego doświadczenie, notyfikacje przeglądarkowe nie mają żadnego bezpośredniego wpływu na Twoje pozycje w wynikach wyszukiwania. To trochę tak, jak gdyby wysyłka newsletter, sms’ów czy wyświetlanie display mogłoby polepszyć lub pogorszyć pozycję Twojej witryny w wynikach wyszukiwarki Google. Jest to oczywiste, że jedno działanie nie ma wpływu na drugie.

Jednak zastosowanie web push notyfikacji, a w zasadzie pewne dobre praktyki i możliwości notyfikacji, mogą mieć w długim okresie pozytywne skutki.
Pierwszy aspekt to zalecane przez nas SSL, który upraszcza proces subskrypcji do notyfikacji przeglądarkowych. Wiadomo, że za posiadanie SSL Google daje dodatkowe „punkty”. Ma on również pozytywny wpływ na postrzeganie witryny – nie wspominając już o wizerunku w oczach klientów.

Drugim aspektem jest zaangażowanie. Push notyfikacje definitywnie zwiększają możliwość zaangażowania użytkowników na Twojej witrynie. Oczywiście nie ma tu znowu bezpośredniego wzrostu pozycji witryny w wynikach wyszukiwania, ale angażując użytkowników, dajemy im szansę lepszego poznania treści, które chcemy im przekazać. Zwiększa to prawdopodobieństwo zrozumienia i polubienia, oraz rekomendacji np. w postaci naturalnego linka do naszej strony. A to już przekłada się na efekty SEO.

Na koniec, przy poruszeniu tego tematu, nie sposób nie zauważyć nasuwającego się zastosowania Push Notyfikacji, przy projektach stosujących Black Hat SEO. Ostatnio wbijanie witryny w top3, tylko na kilka dni, miało uzasadnienie ekonomiczne wyłącznie dla najbardziej dochodowych fraz. Google najczęściej bardzo szybko wyrzucało taką witrynę z wyników i trudno było na nią trafić ponownie. Jednak przy zastosowaniu notyfikacji przeglądarkowych i skutecznej subskrypcji jaką daje PushAd, jest możliwość budowania długotrwałej bazy subskrybentów, na bazie stron, które pojawiają się w wynikach nawet na bardzo krótki czas. Bardzo wysoki CTR, często przekraczający 20%, czyni taki model ekonomicznie skutecznym i uzasadnionym.

Tak więc, jeżeli można mówić o jakimś wspólnym mianowniku push notyfikacji i SEO to są nim zdecydowanie osoby, które w świadomy sposób kierują użytkowników na swoją witrynę i wykorzystują ku temu każdą sposobność. Szczególnie im kibicujemy.

Podobne wpisy

Dlaczego triggery pomogą Ci zwiększyć sprzedaż?

Pracujesz w branży e-commerce i na pewno nie raz zastanawiałeś się co zrobić, by zwiększyć sprzedaż? Użytkownicy PushAd mogą skorzystać [...] Czytaj więcej

AdPop – rozwiązanie problemu blokowania powiadomień web push

Przeglądarki internetowe Firefox oraz Chrome zaczęły blokować popupy – notyfikacje web push. Wielu wydawców&n [...] Czytaj więcej

Web push vs newsletter – plusy i minusy, porównanie

Jakie są zalety i wady powiadomień push i newsletterów? Które narzędzie jest bardziej efektywne w przypadku realizacji kampanii reklamowych? Podp [...] Czytaj więcej