Blog PushAd

5 sposobów na zbudowanie zaufania klienta

Na zaufanie klienta trzeba długo pracować. Coraz więcej konsumentów jest świadomych technik marketingowych stosowanych przez marki, dlatego warto mądrze opracować strategię komunikacji z potencjalnymi klientami – zamiast jedynie oferować, należy z nimi współpracować. Jak zdobyć zaufanie odbiorców i utrzymać ich lojalność?

  1. Transparentność i dobra komunikacja

Transparentność marki to nie tylko trend, lecz także przyszłość komunikacji z odbiorcą. Tym sposobem możemy pozyskać zaufanie klienta oraz wzbudzać pozytywne uczucia. Otwartość zarówno w kwestii osiągnięć firmy, jak i analizy porażek może w ostatecznym rozrachunku wyjść na dobre. Większość z nas ceni osoby, które biorą odpowiedzialność za własne decyzje – nie inaczej jest w świecie biznesu. Opowiedzenie swojej historii i oferowanie zajrzenia za kulisy działalności zwiększają szansę na kolejny kontrakt. W końcu prędzej czy później konsumenci wychwycą, co zostało stworzone tylko na potrzeby PR-u, a co rzeczywiście wynika z uczciwości i otwartości marki.

  1. Pokaż wartości, jakie reprezentujesz

Klienci oceniają marki na podstawie wielu kryteriów, również zwracając uwagę na wyznawane wartości. Należą do nich między innymi stosunek do problemów społecznych, wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju, ekologicznych rozwiązań w zakresie produkcji materiałów, a także równości czy tolerancji. Wspólne wartości przyciągają odbiorców – zwyczajnie chcą się utożsamiać z marką. Jak komunikować misję i wizję firmy? Oprócz prezentowania oferty warto wysyłać do odbiorców komunikaty np. o organizowanych wydarzeniach czy innych akcjach podejmowanych przez markę. Niezależnie od wielkości bazy subskrybentów warto wykorzystywać narzędzie do marketing automation, dzięki któremu mamy możliwość stałej komunikacji z odbiorcami najbardziej zainteresowanymi działaniami firmy.

  1. Podchodź z empatią do klienta

Kluczowe dla marki są wszystkie interakcje z odbiorcami, które wywołują w nich konkretne emocje. Customer Experience (CX) to suma doświadczeń klienta w całym procesie sprzedażowym. Pozytywne skojarzenia z marką w dużym stopniu przyczyniają się do podjęcia współpracy lub zakupu oferowanych produktów czy usług. Z tego względu należy zadbać nie tylko o użyteczność i intuicyjność strony internetowej, ale również o prokonsumenckie działania podejmowane przez firmę. Kluczem do poprawy CX jest zrozumienie potrzeb, oczekiwań i motywacji klientów, co w efekcie może w dużym stopniu przyczynić się do zwiększenia sprzedaży, zdobycia lojalności czy zbudowania zaufania wobec marki. Jednym ze sposobów na spersonalizowaną komunikację z odbiorcami jest wdrożenie narzędzia do marketing automation. Pozwala ono na profilowanie kontaktów na podstawie danych behawioralnych, zainteresowań czy aktywności subskrybentów. Analiza danych sprzedażowych daje możliwość optymalizacji kampanii marketingowych i wysyłania spersonalizowanych komunikatów.

Zobacz również: Customer Experience Management – co to jest?

  1. Bądź autentyczny w kontaktach z klientem

Jeżeli naszym celem jest wzrost sprzedaży, odbiorcy będą chcieli poznać szczegóły dotyczące oferowanych produktów lub usług. Z tego względu grupa docelowa powinna otrzymywać dokładną specyfikację, case studies czy treści poradnikowe, które pomogą w podjęciu bardziej świadomej decyzji o zakupie. Firmy, które stawiają na autentyzm, mają większe szanse utrzymać klienta, dostarczając rzetelnych i prawdziwych informacji.

  1. Zapewnij klientom najlepszą obsługę

Warto dawać klientom to, co najcenniejsze, czyli czas. Obsługa powinna być profesjonalna, a odbiorca musi czuć się zaopiekowany i potraktowany indywidualnie. Sprzedawca powinien być nie tylko odpowiednio zaangażowany w komunikację podczas procesu przedsprzedażowego, ale również po dokonaniu transakcji. Na pozytywne doświadczenie klienta (Customer Experience) ma wpływ wiele czynników, dlatego warto słuchać odbiorców i odpowiadać na potrzeby. Dbając o dobry kontakt z klientem, możemy pozyskać jego lojalność, dostarczać najlepszych rozwiązań i oferować produkty bądź usługi dostosowane do jego oczekiwań. Tylko w ten sposób mamy szansę przemienić klienta w ambasadora marki.

Podobne wpisy

Lead nurturing

6 sposobów na większe i bardziej konwertujące leady

Proces lead nurturing składa się z kilku ważnych etapów, które mają za zadanie budować świadomość marki i zachęcić do skorzystania z ofert [...] Czytaj więcej

8 twardych danych, które przekonają Cię do marketing automation

Automatyzacja marketingu nie jest już nowością na rynku, jednak nadal wiele firm nie bierze jej pod uwagę w strategiach marketingowych. Narzędzia [...] Czytaj więcej
Jak skuteczniej zdobywać klientów!

Poradnik lead scoringu: dowiedz się, jak skuteczniej zdobywać klientów!

Klienci są najważniejszym ogniwem wszystkich procesów biznesowych, dlatego wszelkie działania marketingowe muszą opierać się na ich oczekiwania [...] Czytaj więcej