Blog PushAd

Włącz kampanię push do swojego mediaplanu!

Organizując kampanię reklamową można dotrzeć do szerokiego grona potencjalnie zainteresowanych odbiorców. Jednak, aby tego dokonać należy w pierwszej kolejności zaplanować wszystkie działania. U podstaw każdej kampanii leży dobry mediaplan, czyli pewnego rodzaju schemat uwzględniający dane narzędzia i media. Jak wykorzystać powiadomienia push w kampaniach marketingowych i dlaczego warto?

Określ cele kampanii

Mediaplan określa wybrane dla kampanii marketingowej nośniki reklamowe, media oraz informacje dotyczące miejsca emisji, datę rozpoczęcia działań reklamowych, kosztów oraz założeń kampanii. Uwzględnia wszystkie aspekty związane z organizacją reklamy oraz akcje marketingowe z udziałem wybranych mediów. Pierwszym krokiem do realizacji kampanii reklamowej jest ustalenie celów ogólnych i szczegółowych. Wprowadzając nowe produkty lub usługi na rynek, kluczowym celem jest budowa świadomości i kreowanie wizerunku marki. Natomiast głównym celem marki już istniejącej w świadomości odbiorców jest wzrost sprzedaży. Kolejne etapy konstruowania mediaplanu zależą od wyznaczonych celów.

Ustal grupę docelową

Wyselekcjonowanie grupy docelowej jest pierwszym krokiem do stworzenia skutecznej kampanii marketingowej. Dzięki wiedzy, kim są odbiorcy, można ustalić poprzez jakie media do nich dotrzeć. Segmentacja bazy odbiorców jest kolejnym niezwykle istotnym procesem, który umożliwi wyselekcjonowanie klientów zainteresowanych danymi produktami lub usługami. Kluczowy jest podział bazy na mniejsze segmenty (mikrosegmenty), co umożliwi dostosowanie ściśle spersonalizowanej oferty do odbiorców.

Do popularniejszych kryteriów segmentacji należą dane geograficzne, zbierane na podstawie lokalizacji użytkowników oraz dane demograficzne, określające płeć, wiek, wykształcenie czy zarobki konsumentów. W przypadku powiadomień push przypisuje się odbiorcom odpowiednie tagi – w momencie tworzenia kampanii, z łatwością można wybrać grupę, do której ma być skierowana oferta.

Niezwykle wartościowe są dane pozyskane z dotychczas przeprowadzonych kampanii. Na ich podstawie można wyciągnąć wnioski, dowiedzieć się jakich błędów unikać, jakie kanały komunikacji z odbiorcami były najbardziej efektywne. Dzięki danym historycznym jest możliwość wyciągania trafnych wniosków na temat grupy docelowej – potrzeby klientów mogą ulegać zmianie, dlatego warto sprawdzać i modyfikować ustalone segmenty. Na podstawie poprzednich kampanii realizowanych za pomocą powiadomień push można wywnioskować, które komunikaty najlepiej konwertowały i zmieniać sposób przedstawiania treści.

Wybierz narzędzia marketingowe

Mediaplan powinien uwzględniać narzędzia do komunikacji z odbiorcami. Ich wybór jest uzależniony od charakteru działalności. Powiadomienia push sprawdzają się niemal w każdej branży – w końcu komunikacja z odbiorcami jest podstawą każdego biznesu. Przygotowując mediaplan, w pierwszej kolejności należy ustalić formaty powiadomień push np. tekstowy lub wzbogacony o grafikę (rich push), a następnie czas i częstotliwość wysyłki. Jedną z możliwości, jakie dają powiadomienia push jest komunikacja z subskrybentami w czasie rzeczywistym – real time marketing jest jednym z bardzo korzystnych działań. Wbrew pozorom RTM można odpowiednio wcześniej zaplanować i uwzględnić w mediaplanie.

Powiadomienia push to jedno ze skuteczniejszych narzędzi komunikacji z odbiorcami. Nie tylko generują ruch w witrynie i przyczyniają się do zwiększenia sprzedaży, ale również budują pozytywny wizerunek marki. Jednak, aby były skuteczne, należy dokładnie przeanalizować cele kampanii, grupę docelową, formaty oraz przekaz.

Podobne wpisy

Segmentacja użytkowników w PushAd

Skompletowana baza odbiorców to prawdopodobnie najcenniejszy zbiór danych każdej firmy. Segmentacja jest jedną z podstawowych funkcji automatyzacj [...] Czytaj więcej

Jak osiągnąć skalowalny wzrost dzięki growth hacking i marketing automation?

Nawet małe firmy z niewielkim budżetem mogą w szybkim czasie zanotować wzrost dochodów i rozpoznawalności marki. Pomocne w tym będą marketing [...] Czytaj więcej

9 trików z Marketing Automation, z których powinna korzystać każda firma

Obecnie tradycyjne generowanie leadów może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Jednym z najlepszych sposobów na przyciągnięcie nowych klient [...] Czytaj więcej