Blog PushAd

Real Time Marketing za pomocą powiadomień push – jak go zrobić? Jak go NIE robić?

Real Time Marketing jest pełen możliwości, jednak należy wiedzieć, jak odpowiednio zaplanować kampanię, by wywołała pożądaną reakcję. Jakie cechy powinien mieć dobry RTM?

Kreatywność, szybkość reakcji i znajomość aktualnych trendów to trzy główne cechy, które charakteryzują Real Time Marketing. Działa na zasadzie humoru sytuacyjnego, nawiązując do aktualnych wydarzeń na świecie. W tym przypadku liczy się dobry pomysł, dopracowana grafika oraz chwytliwe hasła. Powiadomienia push to jedno z najskuteczniejszych narzędzi, które pozwala na błyskawiczną reakcję w czasie rzeczywistym. Jak odpowiednio zaplanować i przeprowadzić kampanię, a czego się wystrzegać?

Czym powinien się charakteryzować RTM?

Real Time Marketing to strzały w kierunku tematów, które aktualnie są na topie. Muszą być celne, ponieważ chybione przejdą bez echa. Dobry RTM daje dużą szansę na viralowy efekt. Najważniejsza jest szybkość reakcji na aktualne wydarzenia na świecie – im dłużej będziemy zwlekać, tym są mniejsze szanse na wywołanie pozytywnej reakcji wśród internautów. Zwyczajnie mogą być znużeni, jeżeli akcje marketingowe zbyt długo rozciągają się w czasie.

Odpowiednio przygotowana kampania musi być celna. Oznacza to, że jeżeli dana marka nie będzie dobrze wpisywać się w panujące trendy, może wzbudzić tylko niesmak. Nie ma nic gorszego niż opowiadanie żartów na siłę. Marketerzy powinni mieć otwarty umysł i zachować dużą czujność, by móc prawidłowo odpowiedzieć na aktualne wydarzenia „na gorąco”. Oczywiście humorystyczne treści muszą nawiązywać do produktu i przedstawiać go w dobrym świetle. Wbrew pozorom kampanię można wcześniej przygotować, nawiązując do przyszłych wydarzeń, na przykład festiwali lub wyborów. Wówczas warto przygotować kilka scenariuszy. Jakie narzędzia dają możliwość dystrybucji treści w czasie rzeczywistym?

Real Time Marketing a powiadomienia push

Oprócz publikacji w mediach społecznościowych strzałem w dziesiątkę jest wykorzystanie powiadomień push. Dlaczego? Przede wszystkim kampanię można sprawnie wykreować w czasie rzeczywistym, zwiększając zaangażowanie odbiorców. Dużą zaletą powiadomień push jest błyskawicznie dostarczenie i odczytywanie treści na urządzeniu mobilnym lub z poziomu przeglądarki. Nie mogą pozostać niezauważone! Kluczem do sukcesu są oczywiście przejrzysta grafika oraz krótki, intrygujący komunikat.

Viral marketing generuje stosunkowo małe koszty. Niejako za promocję marki odpowiadają internauci, udostępniając treści w wielu kanałach komunikacyjnych. RTM uważany jest za jedno z trudniejszych narzędzi marketingowych. Daje ogromną szansę na wykazanie się dowcipem i błyskotliwością. Jednak należy pamiętać, że pewne tematy lepiej omijać szerokim łukiem, na przykład związane z polityką lub historią. Oczywiście marka może zyskać rozgłos i zaistnieć w mediach, ale nie w taki sposób, jakiego oczekuje. Pewne tematy mogą wywoływać negatywne emocje u części internautów, a co za tym idzie, wpłynąć na postrzeganie marki (negative brand equity).

Tematy wrażliwe społecznie – jak odpowiednio zaplanować kampanię?

Jednym z bardziej wrażliwych tematów jest epidemia koronawirusa na świecie. Wymusiła ona na reklamodawcach zmianę strategii marketingowych. Dla przykładu KFC zawiesiło swoją kampanię pod tytułem „Finger Lickin’ Good” („Takie dobre, że palce lizać”), która w obliczu pandemii nie jest trafiona. Czy w obliczu zagrożenia możemy pozwolić sobie na odważną kampanię? Jak najbardziej, o ile skupia się ona na szerzeniu dobrych praktyk i wątkach edukacyjnych mających na celu nierozprzestrzenianie się paniki oraz zminimalizowanie zagrożenia zakażeniem COVID-19.

Akcję związaną z kwarantanną oznaczoną hasztagiem #zostańwdomu promują niemal wszystkie marki i instytucje aktywnie działające w obrębie digital marketingu. Serwisy takie jak Pyszne.pl zapewniają o podjętych środkach bezpieczeństwa, czyli bezkontaktowej dostawie. Allegro podkreśla, że pozostanie w domu jest Smart! i oferuje wszystkim użytkownikom platformy usługę Allegro Smart! bezpłatnie przez miesiąc. Takie działania nie tylko wynikają z dbałości o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, lecz także dobrego PR, który ma wpływ na postrzeganie marki. Pozytywne emocje oraz działania pozwalające na rozładowanie atmosfery zapewnia również Polska Policja, która w żartobliwy sposób wystosowała apel do osób odpowiedzialnych za działania przestępcze. Komunikat „All cops are beautiful” w towarzystwie rysunku przygotowanego przez 7-letnią dziewczynkę to strzał w dziesiątkę!

Zarządzanie kryzysowe w świecie marketingu jest niezwykle trudnym wyzwaniem. Żyjemy w nowej rzeczywistości, która wymusza na markach między innymi nowe podejście do planowania kampanii.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej