Intencje użytkowników można badać i wykorzystywać w procesie marketingowym. Ich znajomość pozwala na realizację spersonalizowanych kampanii, co w znaczącym stopniu wpływa na wyniki sprzedażowe.
Komunikaty wysyłane do odbiorców powinny być dopasowane do ich preferencji i zainteresowań. O sukcesie kampanii web push decydują między innymi personalizacja przekazu oraz segmentacja bazy odbiorców. W tym kontekście należy badać intencje użytkowników na wszystkich etapach lejka sprzedażowego i analizować reakcję na powiadomienia. Jak sprawdzać i wykorzystywać user intent w działaniach marketingowych?
Segmentacja a personalizacja
Chyba największym błędem popełnianym przez marketerów jest wysyłanie tego samego komunikatu do wszystkich odbiorców. Bez odpowiedniej segmentacji bazy subskrybentów działania marketingowe będą nieefektywne i nierentowne. Użytkownicy, którzy chcą otrzymywać powiadomienia push, zwyczajnie oczekują ciekawych treści, zgodnych z ich zainteresowaniami. W przeciwnym wypadku mogą wypisać się z bazy subskrybentów. Intencja użytkownika (user intent) ma kluczowy wpływ na wyniki sprzedażowe – odbiorca szuka ciekawych poradników, e-booków, podcastów, artykułów czy raportów. Intention mining odnosi się do poznania oczekiwań potencjalnych klientów i odpowiedzi na nie.
Brak sprofilowanego dostępu do tych informacji uniemożliwia właściwą komunikację na linii marka–klient. Jednak dzięki gromadzeniu i analizowaniu danych o konsumentach (customer intelligence) jest możliwość lepszego poznania ich potrzeb. Dzięki wiedzy wyniesionej z poprzednich działań marketingowych dalsza komunikacja powinna być spersonalizowana. Innymi słowy, pierwszym etapem jest segmentacja bazy, a następnie personalizacja komunikatów oraz analiza otrzymanych danych. Na podstawie wyciągniętych wniosków można jeszcze lepiej dopasować komunikaty do ustalonych segmentów. Należy pamiętać, że oczekiwania i intencja użytkownika mogą ulec zmianie! Dlatego tak ważny jest stały monitoring zachowań potencjalnych i obecnych klientów.
Powiadomienia push – analiza otrzymanych wyników
Jeżeli wiemy, jak ogromny wpływ na powodzenie kampanii marketingowej ma segmentacja bazy odbiorców oraz personalizacja przekazu, warto zadbać o odpowiednią analizę zachowań użytkowników, czyli jak dany segment reaguje na wysyłane powiadomienia web push. Należy pamiętać, że ścieżka zakupowa odbiorców wcale nie musi przypominać tradycyjnego lejka zakupowego – może być zawiłą pętlą.
Potrzeby użytkowników mogą się zmieniać, dlatego analiza musi być procesem ciągłym i nieustannym. Nie może się kończyć jedynie na wskaźniku CTR. Powinna uwzględniać współczynnik odrzuceń, konwersje, mikrokonwersje czy głębokość wizyt. Niezależnie od tego, jak kręte są ścieżki użytkowników, w segmentacji warto uwzględniać nie tylko ich zainteresowania i dane geograficzne. Równie ważne jest śledzenie zachowań na stronie czy aktywność w danym przedziale czasowym.
Intencja użytkownika daje wiele informacji na temat jego preferencji, co z powodzeniem można wykorzystać w procesie marketingowym.