Blog PushAd

Segmentacja klientów kluczem do sukcesu kampanii web push!

Prowadzisz firmę z branży e-commerce, która oferuje szeroki zakres produktów i usług? Czy wiesz, że różna grupa Klientów ma odmienne oczekiwania i wcale nie dotyczy to płci? Działania z zakresu marketing automation pomogą Ci w podzieleniu Twoich odbiorców np. ze względu na region, w którym mieszkają, liczbę zawieranych transakcji w ciągu danego okresu czy korzystanie z newsletteru. Dowiedź się, w jaki sposób możesz wykorzystać segmentację klientów w kampaniach web push.

Segmentacja rynku to identyfikacja grup klientów o podobnych potrzebach oraz zachowaniach. Dzięki tworzeniu segmentów w panelu narzędzia PushAd masz możliwość wysyłania spersonalizowanych powiadomień. Segmentacja klientów jest kluczem do sukcesu kampanii web push!

Wysyłanie powiadomień push do wybranego segmentu

Zdajemy sobie sprawę, jak czasochłonne jest tworzenie poszczególnych segmentów i obmyślanie do nich oddzielnej komunikacji marketingowej.

W panelu PushAd znajduje się zakładka “Subskrybenci”. Po jej kliknięciu rozwinie się lista. W module “Segmenty” możesz samodzielnie stworzyć lejek, do którego chciałbyś wysłać spersonalizowane powiadomienie.

Przykładem stworzonych segmentów jest popularny sklep internetowy, oferujący ubrania, buty i dodatki dla kobiet i mężczyzn. Segmenty zostały stworzone na podstawie poszczególnych kategorii produktów dla kobiet i mężczyzn – zgodnie z ofertą sklepu.

Dzięki stworzonym segmentom, mamy możliwość wysłania notyfikacji web push do wybranego segmentu. Na przykład na stronie trwa wyprzedaż zimowych płaszczy dla kobiet. W narzędziu PushAd przygotowujemy szkic wysyłki, zaznaczając odbiorców wyłącznie z segmentu “Kobieta”. Dzięki czemu mamy pewność, że wysyłamy powiadomienie web push do najbardziej potencjalnie zainteresowanej grupy odbiorców naszych Klientów.

Co więcej, segmenty dadzą unikatową wiedzę dotyczącą preferencji Twoich Klientów. A to pozwoli Ci na jeszcze lepsze doskonalenie i tworzenie w przyszłości atrakcyjniejszej na rynku oferty.

Kryteria segmentacji klientów

Dzięki segmentacji klientów i integracji kanałów sprzedażowych można jeszcze prościej dobrać produkt najlepiej pasujący do potrzeb klientów. Posiadając wiedzę na temat grupy docelowej, uzyskuje się możliwość segmentacji obejmującej cechy demograficzne, czyli wiek konsumentów, płeć, dochody, zawód czy wykształcenie. To są podstawowe dane, które można wykorzystać, segmentując odbiorców, jednak rynek to otwarty katalog cech. Warto zwrócić uwagę na wzorce zakupowe, odpowiadając na pytania dlaczego, jak, co, kiedy i gdzie kupują konsumenci.

Segmentacja behawioralna dotyczy zachowania odbiorców i obejmuje ich najczęściej oglądane produkty na stronie, godziny finalizacji zamówienia, przeglądane artykuły blogowe czy czas spędzony w witrynie. Jest to wstęp do bardziej zaawansowanych działań sprzedażowych, które bez problemu można wdrożyć dzięki powiadomieniom web push. Kryteria psychograficzne uwzględniają m.in. styl życia konsumentów, aktywności, zainteresowania, podejmowane decyzje zakupowe czy zwyczaje. Natomiast segmentacja geograficzna wymaga podziału rynku na jednostki geograficzne, czyli kraj, region, województwo czy miejscowość lub kod pocztowy.

Źródło: Interaktywie.com – “E-mail marketing oraz marketing automation, 2019”

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej