Każdy popełnia błędy, nie tylko mali przedsiębiorcy, lecz także duże marki. Marketing to bardzo dynamiczna dziedzina, która z jednej strony stwarza nowe szanse, pozwalające lepiej zrozumieć klientów, z drugiej jednak przedsiębiorcom czasem ciężko jest nadążyć za zmianami. Sprawdź najczęściej popełniane błędy, których można uniknąć, aby poprawić wyniki sprzedażowe.
- Mierzysz nie te wskaźniki, co trzeba
Zwiększenie konwersji w sklepie internetowym wymaga zastosowania narzędzi, które pomogą w analizie podejmowanych działań. Dane na temat liczby użytkowników odwiedzających stronę, współczynnik klikalności (CTR) czy liczby wyświetleń w wyszukiwarce nie będą wystarczające. Google Search Console udostępnia narzędzia, które umożliwiają nie tylko monitorowanie pozycji witryny w wyszukiwarce, ale również natężenie ruchu, optymalizowanie pozycji w rankingu, dostosowanie witryny pod kątem wyników wyszukiwania. Aby w pełni wykorzystać potencjał Search Console, warto zestawić pozyskane dane z informacjami pozyskanymi z innych narzędzi Google, czyli Analytics, Trendy czy Google Ads. Analiza danych sprzedażowych daje nie tylko informacje na temat kondycji firmy, lecz także potrzeb i oczekiwań klientów.
- Zaangażowanie to coś więcej niż liczby
Zaangażowanie oznacza, że użytkownicy będą aktywnie uczestniczyć w działaniach marki. Jednak liczby nie zawsze przekładają się na skuteczność kampanii reklamowych. Jeżeli nie dostarczysz odbiorcom wartościowych treści, nie będą zaangażowani w komunikację. Aby osiągnąć cele marketingowe w postaci zwiększenia sprzedaży, grupa docelowa musi otrzymywać content zgodny z ich zainteresowaniami. W tym przypadku kluczowa jest segmentacja bazy i targetowanie, np. z wykorzystaniem narzędzi do Marketing Automation. Poznaj swoich odbiorców i na tej podstawie wyznaczaj dalsze działania marketingowe. Analizując statystyki, dowiesz się, kim są użytkownicy, czyli kto jest najbardziej zaangażowany w działania marki. Aby ustalić treści, należy sprawdzić nie tylko przedział wiekowy czy płeć odbiorców, ale również przeanalizować ich styl życia, wyznawane wartości, potrzeby czy zainteresowania. Wówczas będziesz świadomy, od jakich użytkowników możesz spodziewać się interakcji. Liczy się nie tylko treść, ale również sposób jej dystrybucji, np. poprzez narzędzie do Marketing Automation.
- Nie pytasz, co myślą użytkownicy
To, co wpływa na satysfakcję klienta względem marki, sprowadza się m.in. do obsługi pozakupowej, łatwości w nawiązywaniu kontaktu, szybkiego odpowiadania na zapytania czy odpowiedni UX i UI. Zadowolenie konsumentów na każdym punkcie styku z marką często determinuje „być albo nie być” firmy na rynku. Konsumenci potrzebują zachęty, aby podzielić się opinią na temat procesu zakupowego, jakości produktów czy obsługi. W dobie mediów społecznościowych użytkownicy chętnie wystawiają komentarze, jednak nie zawsze pozytywne, które mogą przyczynić się do nadszarpnięcia reputacji marki. Kilka opinii może skutecznie zniechęcić innych odbiorców do skorzystania z twojej oferty. Z tego względu kluczowa jest szybka reakcja. Warto od razu po kontakcie z marką poprosić o feedback odbiorcę, a w przypadku niezadowolenia zaproponować korzystne rozwiązanie. Jednak badanie satysfakcji klienta nie może odbywać się w postaci długiej i nudnej ankiety, tylko szybkiej informacji zwrotnej.
- Zamiast skupiać się na błędach, naprawiaj je
Błędy zdarzają się nawet najbardziej doświadczonym marketerom. Po każdym potknięciu należy przede wszystkim wyciągnąć wnioski i w inny sposób zaplanować działania. Przykładowo, wysyłanie ujednoliconego komunikatu marketingowego do wszystkich użytkowników nie przyniesie pożądanego efektu. W tym przypadku warto zastanowić się nad podziałem bazy odbiorców na segmenty i odpowiednio spersonalizować komunikaty. Pomoże w tym m.in. Marketing Automation – dzięki narzędziu będziesz miał dostęp do pełnej analizy wyników kampanii i zoptymalizujesz przyszłe działania adekwatnie do potrzeb odbiorców. Poza Marketing Automation równie pomocny będzie remarketing, który umożliwi automatyczne dostosowanie reklam do odbiorców, którzy wcześniej weszli w interakcję z marką.