Blog PushAd

Marketing TTL (through the line), czyli jak skutecznie łączyć kampanie świadomościowe ze spersonalizowanymi reklamami?

Obecnie, mimo dynamicznego rozwoju nowych technologii, reklamy radiowe i telewizyjne wciąż stanowią potężny środek komunikacji. Jednak nowe trendy wymuszają konieczność bardziej precyzyjnego i spersonalizowanego dotarcia do konsumentów. Jak wykorzystać metodę TTL w kampaniach reklamowych?

Marketing TTL – połączenie indywidualnego podejścia i masowości

Przedsiębiorstwa mają do dyspozycji wiele różnych kanałów komunikacji z odbiorcami. Mogą wykorzystywać różne narzędzia marketingowe, aby docierać z komunikatem do potencjalnych klientów. W tym kontekście powstało rozróżnienie na marketing ATL i BTL, jednak obecnie granica ulega zatarciu. TTL, czyli through the line, to zintegrowane podejście, które w rzeczywistości łączy dwie metody marketingowe: ATL i BTL. Do niedawna podział był prosty, jednak obecnie świat marketingu wymaga bardziej kreatywnych i spersonalizowanych rozwiązań, aby dotrzeć do konsumentów i poprawić wyniki sprzedażowe. Metoda TTL zapewnia zarówno szeroki zasięg, jak i skupienie na konwersjach.

Tradycyjny marketing ATL

Działania marketingowe rozróżniamy na podstawie mediów wykorzystywanych przy tworzeniu kampanii reklamowych. ATL, czyli above the line, to metoda, która zakłada masową dystrybucję reklam bez personalizacji. W myśl tej techniki przyjmuje się, że im więcej konsumentów zobaczy reklamę (np. w telewizji, radiu, prasie, na billboardach), tym wzrośnie szansa na pozyskanie większej liczby klientów. Zwykle konsumenci, oglądając reklamy w mediach szerokiego zasięgu, mają większą świadomość marki (brand awareness) i darzą ją większym zaufaniem.

Oczywiście masowa komunikacja nie jest równoznaczna z tym, że nie możemy skierować przekazu do konkretnej grupy docelowej. W kampaniach ATL bierze się pod uwagę godziny emisji reklam telewizyjnych lub radiowych czy miejsca, gdzie będzie umieszczony billboard. Jednak to za mało, aby dotrzeć do odpowiednich konsumentów, którzy mogą stać się naszymi klientami.

Personalizowany marketing BTL

Marketing BTL, czyli below the line, zakłada dotarcie z przekazem reklamowym do ściśle wyselekcjonowanych odbiorców. W tym przypadku kluczowe jest targetowanie – grupa docelowa otrzymuje spersonalizowany komunikat w różnych kanałach komunikacji internetowej. Rozwój nowych technologii spowodował prawdziwy rozkwit marketingu BTL. Do promocji marki najczęściej wykorzystuje się media społecznościowe, content marketing, e-mail marketing, powiadomienia push, reklamę w wyszukiwarkach czy influencer marketing. W celu dotarcia do potencjalnego klienta ze spersonalizowanym przekazem, warto wykorzystać siłę Marketing Automation. Dzięki zautomatyzowanym procesom nie ma konieczności ręcznego tworzenia każdej kampanii. Platforma systematycznie pozyskuje dane na temat użytkowników i monitoruje ich zachowania. W tym kontekście marketing BTL może wejść na jeszcze wyższy poziom personalizacji.

Jak metoda TTL łączy ATL i BTL?

Kampanie efektywnościowe BTL mają na celu dotarcie do konkretnej grupy docelowej i są rozliczane za efekt. Reklama nastawiona jest na dialog z odbiorcami, promując określone produkty. Jednak zarówno w przypadku ATL, jak i BTL prowadzone są kampanie wizerunkowe, mające za zadanie promocję marki. Połączenie obydwu metod pozwala zbudować świadomość marki i dotrzeć do ściśle określonej grupy klientów. Szczególnie duże, rozpoznawalne marki mogą pozwolić sobie na zintegrowaną komunikację w wielu kanałach, zarówno tradycyjnych, jak i digitalowych. Przykładem może być wyemitowanie reklamy telewizyjnej i radiowej, by następnie odbiorca mógł zapoznać się z marką bardziej szczegółowo w internecie, np. na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych.

Podobne wpisy

Dywersyfikacja treści, czyli sposób na zwiększanie przychodów?

Jedną z głównych zalet content marketingu jest możliwość tworzenia i dystrybucji treści w różnych kanałach jednocześnie. Nie musi to być j [...] Czytaj więcej

4 sposoby na zoptymalizowanie twojego lejka sprzedażowego

Na początkowym etapie lejka sprzedażowego zbieramy leady za pomocą płatnych reklam, wyszukiwarek, social media i innych kanałów. Środek lejka s [...] Czytaj więcej

O czym pisać na blogu firmowym? Typy treści w content marketingu

Content marketing nie służy jedynie poprawie pozycji w wyszukiwarce. Ma również na celu budowanie wizerunku marki jako eksperta w branży, pozyska [...] Czytaj więcej