Prowadzisz sklep online? Sprawdź, jak dzięki innowacyjnym narzędziom sprzedażowym zwiększyć zyski firmy bez konieczności rozszerzania asortymentu.
Obecnie większość e-przedsiębiorców opiera swój biznes na sprzedaży produktów dla masowego odbiorcy, oferując szeroki asortyment. Dywersyfikacja umożliwia firmie zwiększenie obszaru działań i grupy docelowej, tym samym zyskując szansę na większy zysk. Jednak marki oferujące wąski asortyment nie są skazane na porażkę – wręcz przeciwnie, wzrost zapotrzebowania na produkty niszowe może przełożyć się na sukces przedsiębiorstwa. Jak skutecznie zwiększyć sprzedaż, nie rozszerzając asortymentu i zakresu usług?
Strategia dywersyfikacji w obrębie B2B i B2C jest jedną z najbardziej złożonych strategii wdrażanych głównie przez duże przedsiębiorstwa. Może dotyczyć zarówno produktów, usług, dostawców, odbiorców, rynków zbytu, jak i struktury działalności. O dywersyfikacji decyduje wiele czynników, na przykład niepewność otoczenia, sytuacja finansowa firmy czy brak możliwości wyspecjalizowania w danej dziedzinie. Do korzyści wynikających z rozszerzenia strefy działania firmy należą przede wszystkim: rozwój i maksymalizacja tempa rozwoju firmy, zmniejszenie prawdopodobieństwa strat finansowych czy umocnienie pozycji na rynku.
Mimo wielu zalet wynikających z rozszerzenia asortymentu nie dla każdej firmy będzie to opłacalne. Dywersyfikacja, niezależnie od tego, czy ma związek z modelem B2B, czy B2C, wiąże się z dużymi wydatkami, jakie musi ponieść firma. Mogą należeć do nich zakup nowych towarów, zatrudnienie dodatkowych pracowników, stworzenie osobnych stron internetowych czy koszty związane z marketingiem. Na takie działania nie mogą sobie pozwolić małe firmy dopiero budujące pozycję na rynku. Jedną z wad dywersyfikacji asortymentu jest również rozproszenie uwagi. Dużo prostszym rozwiązaniem jest wybór wąskiego zakresu działań ze ściśle określoną grupą docelową. Rynki wertykalne, gdzie handel odbywa się w obrębie jednej branży, oferując wąski asortyment, stanowią szansę dla małych firm na zaistnienie na rynku.
Wzrost zapotrzebowania na produkty niszowe może przełożyć się na sukces firmy pod warunkiem wykorzystania odpowiednich narzędzi marketingowych i sprzedażowych. Jednym ze sposobów bezpośredniej komunikacji z odbiorcami są powiadomienia push. W tym przypadku kluczowa jest odpowiednia segmentacja grupy odbiorców. Dzięki zebranym danym o użytkownikach można dostarczać im spersonalizowane oferty, czyli proponować dokładnie to, czego potencjalny klient oczekuje.
Rynki wertykalne w obrębie B2B i B2C zakładają sprzedaż produktów niszowych, dlatego w niektórych przypadkach niezbędna okazuje się edukacja odbiorców. Powiadomienia push w przypadku B2C pomagają zaprezentować konsumentom nowe rozwiązania lub możliwości korzystania z produktów. Ponadto, dzięki wykorzystaniu tagów, które umożliwiają precyzyjną segmentację, jest możliwość śledzenia, jakie produkty przeglądali subskrybenci, a następnie skierowania do nich kampanii reklamowej.
Powiadomienia push dają również możliwość informowania odbiorców o nowych kolekcjach, a także niesfinalizowanej transakcji, czyli tzw. porzuconym koszyku. Brak dywersyfikacji nie oznacza braku możliwości rozwoju firmy. Wykorzystanie niszy i ograniczenie asortymentu mogą być strzałem w dziesiątkę dla początkujących firm, które dopiero wchodzą na rynek i konsekwentnie realizują strategię sprzedażową oraz marketingową.