Blog PushAd

Rynki wertykalne a powiadomienia push. Jak zwiększyć sprzedaż, nie dywersyfikując asortymentu?

Prowadzisz sklep online? Sprawdź, jak dzięki innowacyjnym narzędziom sprzedażowym zwiększyć zyski firmy bez konieczności rozszerzania asortymentu.

Obecnie większość e-przedsiębiorców opiera swój biznes na sprzedaży produktów dla masowego odbiorcy, oferując szeroki asortyment. Dywersyfikacja umożliwia firmie zwiększenie obszaru działań i grupy docelowej, tym samym zyskując szansę na większy zysk. Jednak marki oferujące wąski asortyment nie są skazane na porażkę – wręcz przeciwnie, wzrost zapotrzebowania na produkty niszowe może przełożyć się na sukces przedsiębiorstwa. Jak skutecznie zwiększyć sprzedaż, nie rozszerzając asortymentu i zakresu usług?

Strategia dywersyfikacji dla dużych przedsiębiorstw

Strategia dywersyfikacji w obrębie B2B i B2C jest jedną z najbardziej złożonych strategii wdrażanych głównie przez duże przedsiębiorstwa. Może dotyczyć zarówno produktów, usług, dostawców, odbiorców, rynków zbytu, jak i struktury działalności. O dywersyfikacji decyduje wiele czynników, na przykład niepewność otoczenia, sytuacja finansowa firmy czy brak możliwości wyspecjalizowania w danej dziedzinie. Do korzyści wynikających z rozszerzenia strefy działania firmy należą przede wszystkim: rozwój i maksymalizacja tempa rozwoju firmy, zmniejszenie prawdopodobieństwa strat finansowych czy umocnienie pozycji na rynku.

Mimo wielu zalet wynikających z rozszerzenia asortymentu nie dla każdej firmy będzie to opłacalne. Dywersyfikacja, niezależnie od tego, czy ma związek z modelem B2B, czy B2C, wiąże się z dużymi wydatkami, jakie musi ponieść firma. Mogą należeć do nich zakup nowych towarów, zatrudnienie dodatkowych pracowników, stworzenie osobnych stron internetowych czy koszty związane z marketingiem. Na takie działania nie mogą sobie pozwolić małe firmy dopiero budujące pozycję na rynku. Jedną z wad dywersyfikacji asortymentu jest również rozproszenie uwagi. Dużo prostszym rozwiązaniem jest wybór wąskiego zakresu działań ze ściśle określoną grupą docelową. Rynki wertykalne, gdzie handel odbywa się w obrębie jednej branży, oferując wąski asortyment, stanowią szansę dla małych firm na zaistnienie na rynku.

Rynki wertykalne a powiadomienia push

Wzrost zapotrzebowania na produkty niszowe może przełożyć się na sukces firmy pod warunkiem wykorzystania odpowiednich narzędzi marketingowych i sprzedażowych. Jednym ze sposobów bezpośredniej komunikacji z odbiorcami są powiadomienia push. W tym przypadku kluczowa jest odpowiednia segmentacja grupy odbiorców. Dzięki zebranym danym o użytkownikach można dostarczać im spersonalizowane oferty, czyli proponować dokładnie to, czego potencjalny klient oczekuje.

Rynki wertykalne w obrębie B2B i B2C zakładają sprzedaż produktów niszowych, dlatego w niektórych przypadkach niezbędna okazuje się edukacja odbiorców. Powiadomienia push w przypadku B2C pomagają zaprezentować konsumentom nowe rozwiązania lub możliwości korzystania z produktów. Ponadto, dzięki wykorzystaniu tagów, które umożliwiają precyzyjną segmentację, jest możliwość śledzenia, jakie produkty przeglądali subskrybenci, a następnie skierowania do nich kampanii reklamowej.

Powiadomienia push dają również możliwość informowania odbiorców o nowych kolekcjach, a także niesfinalizowanej transakcji, czyli tzw. porzuconym koszyku. Brak dywersyfikacji nie oznacza braku możliwości rozwoju firmy. Wykorzystanie niszy i ograniczenie asortymentu mogą być strzałem w dziesiątkę dla początkujących firm, które dopiero wchodzą na rynek i konsekwentnie realizują strategię sprzedażową oraz marketingową.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej