Blog PushAd

Osoba z telefonem komórkowym

Direct to consumer – stań twarzą do klienta z pomocą powiadomień push

Direct to consumer to model sprzedaży dedykowany przede wszystkim młodym firmom. Sprawdź, jakie korzyści daje marce D2C, i dlaczego warto wprowadzić go do strategii sprzedażowej.

W obliczu dynamicznego rozwoju branży e-commerce direct to consumer to szansa dla wielu przedsiębiorstw na nawiązanie bezpośredniej relacji z kupującymi oraz wzrost sprzedaży online. Czym tak naprawdę jest model D2C? Dlaczego warto wprowadzić go do strategii sprzedażowej?

Główna idea direct to consumer

Direct to consumer to model sprzedaży, który zakłada usunięcie pośredników pomiędzy firmą, a odbiorcą końcowym. Pośrednikami mogą być zarówno detaliści, jak i mass media, przez które odbywa się tradycyjna komunikacja z konsumentami. W branży retail, czyli stacjonarnych punktów sprzedaży, uwaga potencjalnego klienta przeważnie koncentruje się na miejscu, w którym może zakupić dany produkt, a nie na konkretnej marce. W klasycznym modelu większa odpowiedzialność za sprzedaż pozostawała w gestii pośrednika, który kontrolował zasięg i dotarcie do odbiorcy końcowego. Natomiast w przypadku direct to consumer marki mają nieograniczoną kontrolę nad swoim produktem i obsługą klientów.

Sukces sprzedaży, zgodnie ze strategią digital first, wynika głównie ze spersonalizowanego podejścia do odbiorców oraz kreatywnych działań w obszarze marketingu internetowego. Model D2C sprawdzi się szczególnie w przypadku sprzedaży innowacyjnego produktu wymagającego edukacji rynku, towarów premium, a także produktów personalizowanych, których proces produkcji jest uzależniony od wielu zmiennych.

„Digital first” nie oznacza „digital only”

Konsumenci chcą mieć możliwość dokonywania zakupów w każdym miejscu, o dowolnej porze. Aby zaspokoić ich wszystkie potrzeby, warto wprowadzić strategię omnichannel marketing. Zakłada ona interakcje za pomocą wielu kanałów – w sklepach internetowych, punktach stacjonarnych czy na urządzeniach mobilnych. Strategia omnichannel marketing ma za zadanie dostarczyć konsumentowi spójną i spersonalizowaną ofertę we wszystkich miejscach styku. Jednak aktywność w myśl digital first nie umniejsza roli mediów tradycyjnych ani sprzedaży offline. Marka powinna znaleźć się w miejscu, w którym koncentruje się uwaga odbiorców. Dla przykładu, Coca-Cola nie może obyć się bez pośredników, ponieważ zyski czerpie ze sprzedaży stacjonarnej. Digital first dotyczy przede wszystkim początkujących firm, które chcą zaistnieć na dynamicznym rynku e-commerce.

Direct to consumer a powiadomienia push

Model direct to consumer wymaga przede wszystkim utrzymania wysokiego poziomu obsługi klienta oraz dostosowania przekazu marketingowego do ściśle spersonalizowanej grupy odbiorców, którzy mogą potencjalnie zostać klientami. Budowanie relacji następuje głównie poprzez media społecznościowe, mailingi oraz oczywiście powiadomienia push.

Dzięki komunikacji za pomocą notyfikacji marka bezpośrednio pracuje na dobre relacje z potencjalnym klientem. Zbierając dane o użytkownikach, może lepiej zrozumieć konsumentów, wzmocnić relacje oraz dostosować ofertę do ich potrzeb i oczekiwań. Powiadomienia push jako część strategii omnichannel marketing mają na celu usuwanie przeszkód ze ścieżki zakupowej użytkownika, dostarczając informacji o produktach, wspierając działania sprzedażowe i odpowiednią obsługę klienta.

Podobne wpisy

Segmentacja użytkowników w PushAd

Skompletowana baza odbiorców to prawdopodobnie najcenniejszy zbiór danych każdej firmy. Segmentacja jest jedną z podstawowych funkcji automatyzacj [...] Czytaj więcej

Jak osiągnąć skalowalny wzrost dzięki growth hacking i marketing automation?

Nawet małe firmy z niewielkim budżetem mogą w szybkim czasie zanotować wzrost dochodów i rozpoznawalności marki. Pomocne w tym będą marketing [...] Czytaj więcej

9 trików z Marketing Automation, z których powinna korzystać każda firma

Obecnie tradycyjne generowanie leadów może nie przynosić oczekiwanych rezultatów. Jednym z najlepszych sposobów na przyciągnięcie nowych klient [...] Czytaj więcej