Przeprowadzenie skutecznej kampanii reklamowej staje się coraz trudniejszym zadaniem. Jednak istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które przybliżą nas do celu. Jak zaplanować działania marketingowe, aby uzyskać satysfakcjonujący wzrost z inwestycji?
- Zwiększ nakłady na efektywną reklamę
Kampanie reklamowe realizują różne cele, m.in. budowanie świadomości, rozpoznawalności marki oraz oczywiście sprzedażowe. W przypadku wszystkich działań należy monitorować wskaźniki jej skuteczności. Jeżeli kampania reklamowa jest efektywna, najlepszym rozwiązaniem jest zwiększenie na nią budżetu reklamowego (marketing spend). Jednak co zrobić, aby osiągnęła zaplanowane cele? Kluczowym aspektem jest optymalizacja za pomocą testów A/B, które pozwalają na sprawdzenie, czy zmienne wpływają na skuteczność działań marketingowych. Zamiast w pełni polegać na poprzednich doświadczeniach, warto wykorzystać twarde dane, pozyskane na drodze analizy testów. Tym sposobem będziemy wiedzieć, które wersje reklamy najbardziej się sprawdzają, by następnie zwiększyć na nie nakłady finansowe.
- Wczuj się w rolę użytkownika
Nawet najlepiej zoptymalizowane kampanie sprzedażowe nie odniosą pożądanego efektu, jeżeli witryna jest nieintuicyjna i chaotyczna. Z tego względu należy wczuć się w rolę potencjalnego klienta, badając za pomocą aplikacji, czy poruszanie się po stronie nie sprawia trudności. User Experience (UX) obrazuje wrażenia z interakcji na linii użytkownik – witryna i skupia się na analizie tego, czy interfejs lub funkcjonalności wywołują pożądane reakcje potencjalnych klientów. Dzięki temu możemy wychwycić niedoskonałe i denerwujące elementy, które utrudniają korzystanie ze strony internetowej, a co za tym idzie, wpływają na wskaźnik konwersji i rentowności (ROI).
- Integracja wszystkich działów firmy
Poszczególne działy w firmie nie są samodzielnie funkcjonującymi organizmami. Aby osiągnąć cele sprzedażowe należy zintegrować wszystkie procesy, dane, informacje oraz oczywiście zadbać o dobry przepływ wiadomości pomiędzy pracownikami. Taką możliwość daje Marketing Automation. Nie tylko pozwala na automatyzację procesów, ale również polepsza wydajność całego przedsiębiorstwa. Marketing Automation pozwala na rozwijanie relacji z odbiorcami na każdym etapie lejka sprzedażowego, przygotowując potencjalnego klienta do zakupu (lead nurturing). W tym przypadku muszą być zaangażowane zarówno dział marketingu, jak i sprzedaży, który przejmuje leady.
- Proces sprzedażowy nie kończy się na finalizacji transakcji
Aby wpłynąć na wzrost sprzedaży i wizerunek marki, należy tak zaplanować kampanie, aby wspierały potencjalnych i obecnych klientów na każdym etapie procesu sprzedażowego. Tak naprawdę interakcja nie kończy się wraz z finalizacją zamówienia. Równie ważna jest dobra obsługa posprzedażowa, dzięki której mamy szansę pozyskiwać lojalnych klientów. Takie cele również spełnia narzędzie do Marketing Automation, dzięki któremu możemy angażować użytkowników po osiągnięciu wyznaczonych celów sprzedażowych.
- Monitorowanie i analiza efektywności kampanii
Analiza danych sprzedażowych pozwala uzyskać wartościowe informacje na temat skuteczności kampanii i zachowań użytkowników. Bez zrozumienia danych i wyników nie wyciągniemy wniosków na przyszłość. System Marketing Automation monitoruje aktywności użytkowników oraz pozwala na mierzenie wskaźników konwersji. Pozyskując dane o konsumentach ze wszystkich kanałów komunikacji, mamy szansę na zaplanowanie jeszcze bardziej efektywnej kampanii reklamowej.