Pierwsza wiadomość, którą otrzymuje użytkownik po kontakcie z marką wywiera pewne wrażenia. Mogą być pozytywne, jeżeli odbiorca poczuje się zadbany i potraktowany indywidualnie. Jak pisać dobre wiadomości powitalne, aby poprawić doświadczenia użytkownika z marką?
Dzięki systemom do marketing automation można wysyłać spersonalizowane wiadomości do wybranych użytkowników, którzy odwiedzili konkretną stronę. Jednym z przykładów jest zaproszenie odbiorców na webinar. Tworząc komunikat tytuł powinien być intrygujący i zachęcić do kliknięcia powiadomienia np. „Darmowy webinar! Sprawdź jak wygenerować 5x więcej leadów”. W treści powinien znajdować się widoczny i zachęcający do kliknięcia CTA. Po przekierowaniu na landing page, warto zamieścić konkretny opis webinaru, który ukaże korzyści dla uczestnika i tematykę.
Narzędzie do marketing automation daje możliwość kierowania unikalnych komunikatów do osób, które wyświetliły dany adres URL. Powiadomienie może zostać wysłane tylko do potencjalnych klientów, którzy oglądali w sklepie np. daną kategorię produktów. Wówczas zniżki i rabaty trafią do osób w największym stopniu zainteresowanych ofertą. Wiadomość powinna być krótka i zwięzła, zawierając wysokość rabatu i kategorię, którą wyświetlił użytkownik.
Użytkownicy lubią być informowani o nowościach, szczególnie jeżeli dotyczą ulubionej marki. Warto wysyłać odbiorcom zwięzłe powiadomienia z przekierowaniem do aplikacji, gdzie poznają szczegóły oferty. Jest to świetne rozwiązanie również wtedy, kiedy użytkownik aktualnie przegląda aplikacje i jest skoncentrowany na jej funkcjach.
Jedną z przyczyn odpływu klientów jest niezrozumiałość cech, zastosowań czy charakterystyki produktu. Rozwiązaniem jest cykl wiadomości onboardingowych, które wytłumaczą odbiorcy, z jakim produktem ma do czynienia. Jest wiele możliwości zrealizowania tego procesu. Wiadomości powitalne (heads-up messages) można wysyłać za pomocą powiadomień push. Użytkownik powinien otrzymać spersonalizowaną wiadomość z linkiem do artykułu, który odpowie na jego wątpliwości.
Narzędzie do marketing automation umożliwia nie tylko sprawną komunikację z potencjalnymi i aktualnymi klientami, ale również zarządzanie pracą zespołu i planowanie spotkań. Narzędzie pozwala na wysyłanie spersonalizowanych powiadomień tylko do określonych odbiorców. Wiadomości powinny jasno i zwięźle informować o celu spotkania i poruszanych tematach.
Wiadomości do użytkowników powinny być osobiste i spersonalizowane. Suche informacje z pewnością nie będą zachęcające. Lepszym rozwiązaniem dla blogera jest zwracanie się do użytkowników w taki sposób, jakby mówił do każdego z osobna.
Osoby odwiedzające daną stronę internetową z pewnością są zainteresowane poruszaną tematyką. Wiadomości powitalne (heads-up messages) nie powinny być bezosobowe. Zamiast pytania „Czy chcesz dołączyć do grona subskrybentów” lepiej wyświetlić mały pop-up na stronie o treści „Widzę, że zainteresował Cię ten artykuł. Zapisz się do newslettera i otrzymuj więcej podobnych treści!”.
Automatyzacja marketingu pozwala na podgląd, kto odwiedza stronę internetową w czasie rzeczywistym, które podstrony ogląda użytkownik oraz jakimi produktami się interesuje. Tym sposobem możemy pozyskać więcej informacji o grupie docelowej i dostosować content do jej potrzeb.
Zanim użytkownik opuści stronę internetową, warto zachęcić go do interakcji np. za pomocą chatu. Dzięki takiemu rozwiązaniu potencjalny klient nie będzie musiał przeszukiwać witryny w poszukiwaniu odpowiedzi na ewentualne pytania. Można zautomatyzować chat włączając opcję zadawania sekwencji krótkich pytań lub przekierować rozmówcę do realnego konsultanta.
Pytając użytkowników o ich doświadczenia w kontakcie ze stroną internetową lub sklepem online uzyskamy wiele cennych informacji na temat oczekiwań i potrzeb odbiorców. Dzięki narzędziu do marketing automation można komunikować się z użytkownikami w czasie rzeczywistym oraz zachęcać do komentowania, udostępniania postów czy pozostawienia oceny. Więcej zaangażowanych użytkowników oznacza więcej leadów, które mogą stać się klientami.