Blog PushAd

Brand stretching (rozciąganie marki) – co to jest?

Marki o ugruntowanej pozycji na rynku coraz częściej stosują strategię brand stretching, czyli wprowadzania na rynek nowych produktów w obrębie tej samej kategorii. Nowość sygnowana znaną marką jest bardziej rozpoznawalna i szybciej przyjmuje się na rynku. Na czym dokładnie polega rozciąganie marki i jakie są zalety tej strategii?

Czym jest brand stretching?

Brand stretching, czyli rozciąganie marki polega na rozszerzeniu asortymentu z jednej kategorii produktowej. Firmy wykorzystują tę strategię rozwoju w celu zwiększenia wartości marki i rozszerzenia bazy klientów. Dobrym przykładem jest Coca-Cola, która poszerzyła swój asortyment o Coca-Cole Zero, czyli napój bez cukru, tym samym docierając do innej grupy klientów. Marka Nivea, najbardziej znana z kremów pielęgnacyjnych, wprowadziła na rynek balsam pod prysznic, uzupełniający codzienną pielęgnację. Konsumenci otrzymują nowy produkt od marki, której ufają, a firma może powiększyć portfolio produktowe i potencjalnie zyskać większy udział w rynku. Strategia jest mniej ryzykowna w porównaniu do wprowadzenia na rynek produktów z nowych kategorii.

Zalety strategii rozciągania marki

Mimo przyzwyczajenia do danego produktu, klienci mogą szukać odmiany. Nowy produkt w portfolio zaufanej marki zwiększa zainteresowanie lojalnych konsumentów, którzy chcą wypróbować nowości na rynku. Wierni klienci pozytywnie oceniający markę, automatycznie przypisując te cechy nowemu produktowi. Rozciąganie marki jest często stosowaną strategią wśród marek o ugruntowanej pozycji na rynku. Wprowadzając na rynek nowy produkt w obrębie tej samej kategorii, firmy mogą zaoszczędzić na działaniach promocyjnych, ożywić markę, a także poprawić jej wizerunek.

Jak promować nowy produkt za pomocą narzędzia do marketing automation PushAd?

Jedną z możliwości promocji nowego produktu jest content marketing – artykuły informacyjne czy prasowe zostają wysłane wprost na skrzynkę mailową odbiorcy. Marketing automation jest obecnie niezbędną częścią efektywnych kampanii content marketingowych. Narzędzie do marketing automation daje możliwość nawiązania i podtrzymywania relacji z odbiorcami. To doskonały sposób na przedstawienie nowego produktu i monitorowania poziomu zainteresowania konsumentów. Narzędzie do marketing automation PushAd umożliwia wysyłanie spersonalizowanych powiadomień do wybranego segmentu użytkowników – zarówno obecnych, jak i leadów pozyskanych w procesie lead nurturing. Aktywni klienci jako pierwsi otrzymują informacje o nowościach w ofercie.

Różnice pomiędzy brand extension a brand stretching

Brand extension, czyli rozszerzanie marki, to kolejna strategia, która ma na celu wprowadzanie nowych produktów na rynek i dotarcie do innej grupy konsumentów. Jednak strategia idzie o krok dalej, wprowadzając do oferty produkty z innej kategorii niż dotychczas np. marka H&M w swoim portfolio posiada kolekcję H&M Home z akcesoriami do wystroju wnętrz. Dzięki brand extension spójnie komunikacyjnie marki mają szansę pozyskać nowych klientów i zająć kolejne pole rynku. Strategia rozciągania marki uważana jest za mniej ryzykowną, ponieważ zwykle promuje jedną, komplementarną linię produktów.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej