Blog PushAd

Jak (automatycznie) wpływać na poprawę doświadczenia klienta?

Niezależnie od podejmowanych działań marketingowych, to właśnie moment zakupu weryfikuje skuteczność całego procesu. Shopping Experience to całość wrażeń i doświadczeń klienta w zetknięciu z produktem w sklepie internetowym. Jak poprawić odczucia konsumenta względem marki i sprawić, by stał się lojalnym klientem?

Poznaj potrzeby zakupowe grupy docelowej

Narzędzie do marketing automation pozwala na planowanie komunikacji z odbiorcami przy wykorzystaniu ustalonych scenariuszy, czyli ścieżek automatyzacji, zawierających różne zdarzenia czy akcje. Przykładowo, jeżeli subskrybent kliknął w link przekierowujący na stronę lub wypełnił formularz, można mu przypisać tag „zaangażowany”. Tworzenie cyklu automatyzacji opiera się na planowaniu działań na podstawie różnych zachowań użytkowników na stronie. Warto im przydzielać punkty scoringowe za wykonanie określonej akcji. Dzięki temu jest możliwość rozpoznania najbardziej zaangażowanych subskrybentów i prowadzenia spersonalizowanej komunikacji.

Słuchaj klientów

Najlepszym sposobem na pielęgnowanie relacji z odbiorcami jest słuchanie co mają do powiedzenia. Konsumenci chętnie dzielą się opiniami czy doświadczeniami w kontakcie z marką, dlatego warto zachęcać odbiorców do komentowania czy dzielenia się recenzjami. Dobre rekomendacje są wizytówką każdej firmy, jednak może się zdarzyć, że klienci nie są zadowoleni z procesu zakupowego lub otrzymanego produktu. Nie oznacza to kryzysu dla marki. Wystarczy przeprosić za daną sytuację, rozwiązać problem i spróbować zrekompensować niedogodności. Wówczas marka może nawet zyskać w oczach konsumentów, ponieważ udowodni, że słucha co mają do powiedzenia i realnie chce pomóc w niekorzystnej sytuacji.

Zachęć użytkowników do odwiedzenia sklepu online

Narzędzie do marketing automation umożliwia nawiązanie relacji z odbiorcami, ale również doskonale wspiera działania sprzedażowe. Warto monitorować zachowania użytkowników na stronie, a po opuszczeniu witryny, zachęcić do powrotu za pomocą powiadomień push. Dobrym pomysłem jest zaoferowanie kuponu rabatowego, darmowej dostawy czy efektownego opakowania na prezent. Aby wywołać pozytywne skojarzenia z marką, warto dostarczyć odbiorcy dodatkową korzyść.

Skup się na szerszym kontekście

W procesie sprzedażowym dużo częściej zwracamy uwagę na mikromomenty, czyli pojedyncze zdarzenia, podczas których klient kształtuje swoją opinię i podejmuje decyzje. Jednak podczas planowania komunikacji, warto również skupić się na kontekście. Przykładowo z okazji zbliżającego się Black Friday można dostarczać odbiorcom artykuły poradnikowe na temat planowania zakupów. Narzędzie do marketing automation pozwala na wysyłkę spersonalizowanych wiadomości do określonych odbiorców przejawiających intencje zakupowe.

Zapobiegaj potencjalnym trudnościom

Każda marka powinna uczyć się na swoich lub cudzych błędach. Chyba najgorętszym okresem w całym roku jest grudzień, kiedy robimy zakupy świąteczne (często na ostatnią chwilę). Aby uniknąć ewentualnych problemów z odbiorem produktów przed świętami, warto poinformować odbiorców o warunkach dostawy. Dzięki narzędziom do marketing automation, sklep online może wysłać spersonalizowane wiadomości do odbiorców o gwarantowanej dostawie przed świętami, np. jeżeli złożą zamówienie do 20 grudnia.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej