Blog PushAd

8 pułapek Influencer Marketingu, które kosztują czas i pieniądze

Dzięki współpracy z influencerami marki mogą w oryginalny i nienachalny sposób zaprezentować swoje produkty zupełnie w nowym świetle, w porównaniu z tradycyjnymi kampaniami reklamowymi. Influencer marketing ma na celu wzrost rozpoznawalności marki, ale wpływa także na decyzje zakupowe odbiorców. Zdarza się, że kampanie oparte o działania influencerów nie dają zakładanych efektów. Jakie są główne mity na temat współpracy z influencerami?

  1. Influencer marketing nie przynosi efektów

Wielu marketerów nie uwzględnia w strategii reklamowej influencer marketingu, zakładając, że jest nieefektywny. Jednak, niezależnie od wielkości firmy, może przynieść wymierne korzyści. Coraz więcej konsumentów wierzy rekomendacjom liderów opinii, chętnie testując polecane przez nich produkty. Jednak kampanie tworzone we współpracy z influencerami mogą pochłaniać spory budżet reklamowy. Dla małych firm idealnym rozwiązaniem będzie wybór mikroinfluencerów, którzy mają mniejszy zasięg niż topowi liderzy opinii, jednak skupiają wokół siebie wąską, ale zaangażowaną społeczność.

  1. Niewłaściwy dobór platformy do grupy docelowej

Firmy, które chcą zaangażować influencerów w swoje działania reklamowe, powinny sprawdzić, gdzie ich grupa docelowa jest najbardziej aktywna i skonfrontować zebrane informacje z danymi na temat grupy docelowej influencera. Jednym z narzędzi, które pozwolą ustalić marce charakterystykę odbiorców jest marketing automation – pozyskane informacje na temat potencjalnych klientów pomogą stworzyć brand personę marki, czyli wizję idealnego konsumenta. Już na wstępie należy określić cele, jakie chcemy osiągnąć, podejmując współpracę z influencerami, a następnie przeanalizować zasięg w wybranych mediach. Warto poprosić influencera o statystyki z Google Analytics, mediów społecznościowych czy YouTube – estymacja ruchu pomoże nam podjąć decyzję o współpracy. Należy pamiętać, że wizerunek twórcy musi być spójny z wizerunkiem marki.

  1. Brak przejrzystości przekazu

Podejmując współpracę z influencerami, marka staje się coraz bardziej rozpoznawalna, tym samym zwiększając szansę na sprzedaż. Tworząc kampanie, bazujemy przede wszystkim na wiarygodności i autentyczności influencera. Obecność marki w treści postów czy nagrań wideo musi być wyraźnie zaznaczona, a sam przekaz reklamowy jak najbardziej naturalny i przejrzysty. W przeciwnym wypadku możemy wprowadzić odbiorcę w błąd i zaszkodzić wizerunkowi marki. Dobrym pomysłem jest taka kreacja przekazu, aby był on jak najbardziej dopasowany do odbiorcy. W celu personalizacji komunikatów, warto podzielić odbiorców na segmenty zgodnie z zainteresowaniami, potrzebami czy stylem życia. Segmentacja pozwala trafnie dopasować przekaz do grupy docelowej. Pomogą w tym narzędzia do marketing automation, zbierając dane na temat odbiorców ze wszystkich dostępnych źródeł.

  1. Zasięg to nie wszystko

Planując kampanię reklamową z influencerami, warto przeanalizować, jakie wskaźniki mają największe znaczenie. Liczba obserwujących nie jest jedynym wyznacznikiem popularności vlogera czy blogera. Kampania może nie przynieść zakładanych efektów, jeżeli treści influencera będą miały duży współczynnik odrzuceń. Warto również wziąć pod uwagę inne wskaźniki, które mówią o zaangażowaniu fanów i powodzeniu kampanii reklamowej, np. Customer Influence Value (CIV) czy Customer Referral Value (CRV).

  1. Niedopasowanie influencera do promowanego produktu

Znani influencerzy potrafią przenieść swoje cechy na markę, wywołując tzw. efekt halo. Należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie wizerunkowe twórcy i marki. Humorystyczny charakter prowadzonego bloga czy vloga nie będzie współgrał z dość poważną komunikacją marki. Podobnie należy przeanalizować kanały dotarcia do odbiorców – influencer znany z Tik Toka raczej nie wypromuje zabawek dla dzieci, kiedy grupą docelową są matki w przedziale wiekowym 30-35 lat. Ponadto twórca musi dobrze rozumieć branżę firmy, aby odpowiednio i w wiarygodny sposób zaprezentować produkt.

  1. Tworzenie nieoryginalnych treści

Content marketing na stałe zagościł w strategiach marketingowych większości rozwijających się marek. Jednym z najbardziej wartościowych elementów współpracy z influencerami są tworzone przez nich treści na potrzeby marki (tzw. branded user generated content). Powinny zapadać w pamięć, angażować do dyskusji i odpowiednio przedstawiać promowane produkty. Strategia marketingowa uwzględniająca współpracę z influencerami musi zakładać przejrzysty, nienatarczywy przekaz reklamowy oraz tworzenie oryginalnych treści zgodnie z zainteresowaniami odbiorców. Narzędzie do marketing automation pozwala jeszcze lepiej poznać grupę docelową, a następnie dopasować do niej trafny przekaz reklamowy.

  1. Skoncentrowanie na sprzedaży produktu

Siłą napędową influencer marketingu nie jest jedynie sam bloger czy vloger, ale społeczność, którą skupia wokół swojej marki. Odbiorcy usatysfakcjonowani zakupionym produktem, prawdopodobnie podzielą się jego zaletami z kolejnymi osobami, pozwalając na jeszcze większy zasięg działań. Należy jednak pamiętać, że influencer marketing ma na celu nie tylko zwiększenie sprzedaży, ale również budowanie rozpoznawalności i pozytywnego wizerunku firmy. Zbyt nachalna promocja produktu i koncentracja wyłącznie na wynikach sprzedażowych mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

  1. Brak współpracy pomiędzy marką a influencerem

Dobry kontakt z influencerem i opracowanie przemyślanej strategii jest kluczem do sukcesu w influencer marketingu. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie liderów opinii w tworzenie koncepcji kampanii i elastyczność w komunikacji. Świadomość marki polega na rozpoznaniu charakterystycznych dla niej cech – influencer powinien znać specyfikę branży, co pozwoli mu na zachowanie wiarygodności przekazu. Warto więc udzielić mu wszystkich możliwych informacji na temat promowanego produktu lub usługi, a także wartości, z którymi utożsamia się marka.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej