Aby stworzyć ciekawą, a przede wszystkim skuteczną reklamę, należy poznać grupę docelową i dobrać odpowiedni sposób komunikacji. Grupy konsumenckie różnią się od siebie, dlatego komunikaty muszą być indywidualnie dopasowane, jednak istnieje kilka głównych zasad, którymi należy kierować się, przygotowując przekaz reklamowy. Oto najważniejsze z nich.
- Twórz krótkie i konkretne treści
Tworząc przekaz reklamowy, chcemy jak najdokładniej oddać to, co marka ma do zaproponowania klientom. Jednak należy pamiętać, że skuteczny komunikat nie może być zbyt długi – lepiej wyróżnić w nim to, co najważniejsze. Grupa docelowa zwraca uwagę na konkretne korzyści, które płyną z posiadania produktu czy usługi. Z tego względu nie warto budować zbyt złożonych komunikatów, a podkreślić jedną główną zaletę produktu lub usługi.
- Przyjmij punkt widzenia klienta
Największym błędem podczas tworzenia komunikatów reklamowych jest przyjęcie własnego punktu widzenia w zakresie postrzegania oferty marki. Warto zmienić myślenie i zastanowić się, co jest najważniejsze dla potencjalnego klienta. Strategia reklamowa powinna opierać się na preferencjach, zainteresowaniach, oczekiwaniach czy stylu życia grupy docelowej. Dobrym pomysłem jest segmentacja bazy – nie wszyscy odbiorcy mają takie same potrzeby czy motywacje, którymi kierują się przy wyborze produktów lub usług marki. Szczegółowe targetowanie umożliwia zawężenie grupy docelowej, a co za tym idzie, tworzenie spersonalizowanych komunikatów reklamowych. Warto w tym celu wykorzystać nowoczesne narzędzia do marketing automation, które umożliwiają segmentowanie grupy docelowej i personalizację w czasie rzeczywistym.
- Używaj prostego języka
Czasami komunikaty reklamowe przyjmują żargon branżowy. Jednak może być on niezrozumiały dla odbiorców. Warto mówić ich językiem, podkreślając korzyści, bez zagłębiania się np. w parametry techniczne. Proste przekazy reklamowe mają zachęcić odbiorcę do zapoznania się z ofertą – wówczas warto dokładnie wskazać największe zalety produktów lub usług.
- Używaj nieformalnego języka
Dobry przekaz reklamowy powinien być zrozumiały, konkretny i czytelny. W tym przypadku liczy się naturalność i nieformalny wydźwięk. Nie świadczy to o braku profesjonalizmu. Jest wręcz przeciwnie – dzięki takiej komunikacji marka pokazuje, że dobrze zna swoją grupę docelową i trafia w oczekiwania odbiorców.
- Podkreślaj oryginalność oferty
USP (unique selling points), czyli unikalna cecha oferty to czynnik, który wyróżnia dany produkt lub usługę spośród konkurencyjnych. Celem każdego przekazu reklamowego jest dotarcie do grupy docelowej, zachęcenie do zapoznania się z ofertą, kreowanie wizerunku marki, zdobycie uwagi odbiorców oraz zbudowanie z nimi więzi. Pozyskiwanie klientów (lead generation) należy zacząć od stworzenia spójnego przekazu w wybranych mediach i pozyskania zainteresowania odbiorców. Jednak, aby komunikaty zostały zapamiętane przez konsumentów, muszą się czymś wyróżniać i dotrzeć do ich sfery emocjonalnej, postaw czy aspiracji. Reklama ma wspólny cel – wywołanie określonej reakcji wśród odbiorców. Wówczas będzie łatwiejsza do zapamiętania i pozwoli osiągnąć pożądany efekt. Narzędzia do marketing automation to doskonały sposób na analizę skuteczności działań marketingowych w oparciu o cele kampanii.
- Nie pozwalaj na domysły
Komunikaty reklamowe nie mogą budzić wątpliwości, czego dotyczy oferta. Aby reklama została zapamiętana i zachęcała do zapoznania się z produktem lub usługą, odbiorca musi od razu rozpoznać przekaz. Nie dotyczy to reklam teaserowych, które mają za zadanie zaintrygować konsumentów i przykuć uwagę – dopiero w dalszej kolejności odbiorcy dowiadują się, czego tak naprawdę dotyczy oferowany produkt.
- Twórz humorystyczne treści
Dobre komunikaty, aby zwracały uwagę, mogą mieć wydźwięk humorystyczny. Konsumenci niekoniecznie muszą zapamiętywać slogany – liczy się również, jakie odczucia wywołuje w nich marka, docierając do sfery emocjonalnej. Warto testować różnego rodzaju przekazy reklamowe i optymalizować kampanie w oparciu o wyniki. Narzędzia do marketing automation umożliwiają tworzenie reguł i scenariuszy na podstawie zachowania i stopnia zaangażowania potencjalnych klientów.