Blog PushAd

Reklama push

5 najpopularniejszych mitów na temat reklamy web push

Reklama push nie sprzedaje, narzędzie jest trudne w obsłudze – jakie jeszcze są najpopularniejsze mity na temat powiadomień push? Sprawdźmy!

Jako że powiadomienia push to stosunkowo nowy kanał komunikacji z odbiorcami, narosło wiele mitów na temat sensu wykorzystywania tego narzędzia w działaniach marketingowych. Dzisiaj rozprawimy się z najpopularniejszymi!

MIT 1 – Reklama push nie sprzedaje

Web push to skuteczna forma komunikacji z użytkownikami w czasie rzeczywistym. Nie zastępuje popularnych kampanii mailingowych, ale doskonale je uzupełnia. Jednak powiadomienia push mają dużą przewagę nad mailingami – dają 10 razy wyższą konwersję. Średni CTR z dostarczonych komunikatów wynosi ponad 21%! Dzięki notyfikacjom możemy między innymi ratować porzucone koszyki, zdobywać nowych subskrybentów i analizować wyniki kampanii. Statystyki mówią same za siebie – powiadomienia push są doskonałym narzędziem do zwiększania sprzedaży.

MIT 2 – Konfiguracja jest trudna

Narzędzie web push to skuteczne, gotowe rozwiązanie, które jest bardzo proste w uruchomieniu. Mimo że notyfikacje push posiadają wiele zaawansowanych funkcjonalności, można z łatwością nauczyć się korzystać z narzędzia. Aby przygotować notyfikacje, nie ma konieczności korzystania z usług programisty. PushAd posiada prosty i intuicyjny kreator notyfikacji. Przygotowując kampanię, zawsze mamy wgląd w to, jak będzie wyglądać powiadomienie, zarówno na telefonie z systemem operacyjnym Android, jak i komputerze w różnych formatach (Chrome, Firefox, Safari). Na tym etapie istnieje możliwość zmiany grafiki dla poszczególnych notyfikacji, edycja tytułu, treści komunikatu, adresu docelowego z możliwością zaszycia kodów trackingowych oraz wprowadzenie kodu w UTM.

MIT 3 – Zarządzanie powiadomieniami push jest pracochłonne

W biznesie liczą się szybkie i sprawdzone rozwiązania. Z pomocą odpowiedniego narzędzia utworzymy i wyślemy kampanię zaledwie w kilka minut. Komunikat można wysyłać natychmiast po przygotowaniu kampanii, zaplanować godzinę lub ustawić cykliczność wysyłki. Dla wygody użytkowników narzędzie daje możliwość kopiowania komunikatów, co pozwoli znacząco zaoszczędzić czas.

MIT 4 – Reklama push jest droga

Cena usługi jest uzależniona od planu taryfowego i funkcjonalności. Gdy dopiero stawiamy pierwsze kroki w kampaniach push, nie ma sensu wybierać najdroższego pakietu. W dowolnym momencie możemy przejść na wyższy plan, dostosowując go do indywidualnych potrzeb. Ceny zaczynają się już od kilkunastu złotych miesięcznie, więc nie jest to wygórowana stawka.

MIT 5 – Notyfikacje nie sprawdzają się na polskim rynku

W Stanach Zjednoczonych każdego dnia wysyłane są dziesiątki milionów komunikatów. W Polsce można zaobserwować wciąż rosnące zainteresowanie powiadomieniami. Reklama push zawdzięcza swój sukces przynajmniej kilku czynnikom – trudno ją przeoczyć, jest bezpośrednia i nie spamuje skrzynki mailowej.

Podobne wpisy

przekaz reklamowy

7 sposobów na przekaz reklamowy, który zarobi więcej dla Twojego biznesu

Aby stworzyć ciekawą, a przede wszystkim skuteczną reklamę, należy poznać grupę docelową i dobrać odpowiedni sposób komunikacji. Grupy konsu [...] Czytaj więcej
marketing automation

Wiadomości do grup docelowych na wielu platformach z marketing automation

Czy można w prosty sposób dotrzeć z ofertą do osób, które są najbardziej zainteresowane zakupem? Jak najbardziej. Kluczem do sukcesu sprzedażo [...] Czytaj więcej
W czasie pandemii

Jak zbudować nową linię sprzedaży w czasie pandemii?

Pandemia znacząco zmieniła branżę e-commerce, na nowo definiując podejście do sprzedaży. Dla wielu firm kanał online jest jedyną szansą na u [...] Czytaj więcej