Blog PushAd

Web push notification

5 najważniejszych faktów nt. notyfikacji web push

Web push to nowa i bardzo skuteczna metoda komunikacji z klientami. Zwięzłe komunikaty pojawiają się użytkownikom przeglądarek internetowych w komputerach i na urządzeniach mobilnych w postaci prostokątów w prawym dolnym. Niekiedy prawym górnym rogu ekranu. Powiadomienia mogą zawierać grafikę, tytuł, krótki tekst i oczywiście link. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

1. To niezwykle skuteczne narzędzie marketingowe

Za takim stwierdzeniem na temat powiadomień przemawiają liczby. Ze względu na współpracę z niemal wszystkimi największymi przeglądarkami i platformami mobilnymi, web push notyfikacje możemy kierować do niesamowicie szerokiej grupy odbiorców – około 80% wszystkich internautów!

Co więcej stanowią dość świeżą z punktu widzenia odbiorców formę komunikacji i są mało inwazyjne. To stawia je wyżej od tradycyjnych newsletterów, którymi wielu użytkowników jest już zmęczonych. Jednocześnie statystyki pokazują, że web push notification są średnio 30 razy częściej klikane przez użytkowników niż wiadomości e-mail. W dodatku kliknięte zostaje około 20% komunikatów. To wystarczające argumenty, by rozważyć tę formę komunikacji w swoim biznesie.

2. Web push – narzędzie wykorzystywane na wiele sposobów

Prostota i skuteczność web push sprawiają, że możemy wykorzystać tę metodę na wiele sposobów. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście sprzedaż, gdzie zaletą powiadomień jest zaawansowane targetowanie. Klienta traktujemy więc w sposób indywidualny, wysyłając mu informacje o wybranych produktach i usługach, oferując np. dedykowane rabaty albo informując o dostępności produktu, który wcześniej bezskutecznie próbował kupić. Ponadto możemy wykonywać skuteczny cross-selling. Poza tym powiadomienia sprawdzają się w walce z porzuconymi koszykami. Dzięki nim dość łatwo budować również wizerunek marki. Przy pomocy tego narzędzia dystrybuujemy treści content marketingowe, inspiracje czy poradniki.

3. Proste uzyskanie zgody na otrzymywanie powiadomień

Podobnie jak w przypadku newsletterów, aby wysyłać do klientów web push notification, musimy uzyskać zgodę. Jednak ten proces jest w tym przypadku dość prosty. Zgody nie wyraża się poprzez wypełnienie formularza, choćby tak prostego jak wpisane i potwierdzenie adresu e-mail. Osoba, która zgadza się na otrzymywanie web push notyfikacji, musi jedynie odwiedzić naszą stronę internetową i potwierdzić chęć przyjęcia tej formy komunikacji jednym kliknięciem. Narzędzie działa również w przypadku kontaktów anonimowych, a web push notyfikacje pojawiają się także po opuszczeniu strony www, o ile tylko przeglądarka subskrybenta jest włączona! Nie jest ważne, w jakim programie pracuje nasz potencjalny klient, czy jest to excel, czy word, albo outlook – o ile tylko jego przeglądarka jest włączona (i wcale nie musi być w danym momencie aktywna), powiadomienie web push zostanie mu wyświetlone.

4. Narzędzie do segmentacji klientów

Dzięki web push nie tylko zwiększamy sprzedaż poprzez pojedyncze komunikaty i ich konwersję, ale także zbieramy cenne informacje, czyli lepiej poznajemy swoich klientów.

Jakie dane pomagają nam gromadzić web push notifications? Między innymi informacje o liczbie wizyt, przeglądanych ofertach, a także wartości i rodzaju dotychczas dokonanych zakupów. Narzędzie pomaga więc w analizie zaangażowania użytkowników strony i pozwala na tworzenie segmentacji klientów ze względu na ich zachowanie lub zwyczaje zakupowe. Proces jest zresztą w pełni zautomatyzowany. W ten sposób kolejne komunikaty z rabatami, ofertami i innymi zachętami zakupowymi trafiają dokładnie do tych klientów, do których powinny. Oszczędzamy więc budżet i zyskujemy wyższy współczynnik konwersji, bo odrzucamy na przykład użytkowników, którzy jedynie przeglądają produkty, ale nie mają w zwyczaju ich kupowania.

5. Pomaga w utrzymaniu klientów

Już dawno udowodniono, że pozyskanie nowego klienta jest średnio 6-7 razy droższe niż utrzymanie obecnego. Lojalny konsument jest więc skarbem, zaś aby zachęcić go do pozostania, warto prowadzić obsługę posprzedażową i badać satysfakcję klienta. Do tego celu możemy skutecznie wykorzystać web push notifications. W jaki sposób?

Klienci dość niechętnie wypełniają ankiety posprzedażowe. Za to znacznie chętniej odpowiadają na zwięzłe pytania. Pojedyncza notyfikacja web push umożliwia interakcję z odbiorcą, gdy w treści zadamy pytanie i umożliwimy mu wybór odpowiedzi. Takie działanie może okazać się bardzo korzystną długofalową inwestycją chroniącą przed odchodzeniem klientów do konkurencji, a przy okazji przypomina o naszej marce.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej