Istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc rozwinąć mały biznes i przyciągnąć nowych klientów. W przestrzeni internetowej drzemie ogromny potencjał, który daje niemal nieograniczone możliwości promocji. Sprawdź w drugiej części poradnika, jak zareklamować małą firmę w sieci, wykorzystując nowoczesne formy promocji.
Rozważ reklamę marketplace
Marketplace’y, takie jak Allegro czy Amazon, coraz częściej stają się głównym kanałem sprzedaży dla internetowych sprzedawców, natomiast dla innych stwarzają szansę na zaprezentowanie oferty firmy szerszemu gronu odbiorców. Reklama na platformach sprzedażowych daje możliwość skutecznego wprowadzania nowych produktów na rynek krajowy lub ogólnopolski, wyboru wygodnego rozliczenia kampanii, wielu formatów i miejsc emisji reklam, zwiększenia rozpoznawalności i sprzedaży czy uzyskania silniejszej pozycji marki.
Platformy mają wiele do zaoferowania firmom, również dopiero rozpoczynającym działalność. Sprzedaż za pomocą Allegro czy Amazona może zminimalizować początkowe koszty reklamowe. Dodatkowo nie trzeba mieć zaawansowanej wiedzy na temat działań marketingowych – każdy sprzedawca ma dostęp do przejrzystych statystyk, które są cennym źródłem pomiaru skuteczności działań reklamowych.
Współpracuj z mikro- i nano-influencerami
Influencer marketing wciąż ewoluuje. Małe, dopiero wchodzące na rynek firmy z reguły nie dysponują dużym budżetem reklamowym, pozwalającym na współpracę z infuencerami. Dla początkujących marek dobrym rozwiązaniem jest zaangażowanie mikro- i nano-influencerów, którzy mają niewielką, ale lojalną grupę obserwatorów w mediach społecznościowych.
Skup się na Voice SEO
Voice SEO to wciąż nowość na polskim rynku. Technologia daje możliwość głosowego zadawania pytań i otrzymywaniu wyników w wyszukiwarce. Voice SEO, ze względu na wygodę, użytkowania stał się top trendem SEO w 2020 roku. Specjaliści prognozują, że do 2025 roku będzie najchętniej wykorzystywaną metodą reaserchu w internecie. Aby wprowadzić Voice SEO do strategii marketingowej, należy odpowiednio zoptymalizować treści na stronie pod kątem wyszukiwania głosowego.
Należy skupić swoje działania na słowach kluczowych z długim ogonem (long tail) i zadbać, aby odpowiedzi znajdowały się bezpośrednio w treści. Jak zaistnieć w Voice SEO? Przede wszystkim trzeba zoptymalizować stronę pod kątem czasu ładowania, zamieścić dokładne informacje o lokalizacji firmy, tworzyć treści na lokalny rynek, dodać szczegółowe opisy produktowe oraz wykorzystać znaczniki danych strukturalnych.
Zapewnij sprawną i zautomatyzowaną obsługę klienta
Szybka, kompleksowa obsługa klienta w sieci jest obecnie absolutną koniecznością dla firm, które chcą uzyskać przewagę konkurencyjną. Statystyki mówią same za siebie – aż 84% konsumentów twierdzi, że jakość obsługi klienta jest kluczowym czynnikiem w podejmowaniu decyzji o zakupie. Digitalowa obsługa klienta z wykorzystaniem Marketing Automation znacznie zwiększa skuteczność działań marketingowych. Dzięki Marketing Automation można dostarczać użytkownikom spersonalizowane treści, zwiększyć sprzedaż, wykorzystując maile transakcyjne, a także odciążyć dział obsługi klienta. Oprócz Marketing Automation, warto stworzyć opcję chatbota, który sprawnie wskaże klientom rozwiązania lub zaoferować opcję chatu na stronie w przypadku dodatkowych pytań czy problemów z finalizacją zamówienia.
Rozwijaj społeczność wokół swojej marki
Rozwój firmy nie oznacza jedynie zwiększenia sprzedaży, ale również skupienie społeczności wokół marki. Dzięki temu zbudujemy świadomość marki i autentyczny wizerunek w oczach konsumentów. Tworząc silną społeczność w mediach społecznościowych, zachęcamy potencjalnych klientów do dialogu, poznajemy grupę docelową i budujemy obraz marki, jako specjalisty w branży. Oprócz regularnego publikowania postów, warto zorganizować np. prosty konkurs, który zwiększy zasięg i zachęci odbiorców do interakcji.
Stwórz wielokanałowe doświadczenie
Omnichannel marketing (marketing wielokanałowy) wykorzystuje różne kanały w celu skuteczniejszego dotarcia do potencjalnego klienta. Wielokanałowe podejście do marketingu sprawia, że marka jest obecna we wszystkich punktach styku z klientem – tworzą spójny ekosystem, który wpływa na doświadczenia odbiorców. Aby wybrać odpowiednie kanały komunikacji z użytkownikiem, warto zastanowić się, kim tak naprawdę są odbiorcy, jaki kanał preferują oraz który z nich przynosi największe zyski.
Do najbardziej popularnych należą social media, powiadomienia push, e-mail marketing, Google Ads, SMS czy webinary. Jednym ze sposobów, aby dowiedzieć się, z jakich miejsc w sieci odbiorcy najczęściej przechodzą na stronę jest sprawdzenie raportu Ścieżki Wielokanałowe w Google Analytics. Należy pamiętać, że im więcej kanałów komunikacji z klientem wykorzystujemy, tym większe ryzyko, że podejmowane działania staną się chaotyczne lub natarczywe, dlatego strategia w tym zakresie powinna zostać dobrze przemyślana.