Gdy w dobie pandemii tradycyjny handel przeżywa kryzys, sprzedaż internetowa rośnie w siłę. Ze względu na lockdown, coraz więcej firm przenosi swój biznes do sieci, napędzając ruch w branży e-commerce. Jak zmieniają się zachowania użytkowników w handlu online?
Wzrost liczby sklepów online
Już po kilku miesiącach od wprowadzenia lockdownu można było zauważyć, że e-commerce jest jednym z głównych filarów nowej sytuacji na świecie. Sklepy internetowe musiały wprowadzić szereg zmian, aby dostosować się do szybko rosnącego zainteresowania zakupami online. Przede wszystkim liczy się ciągły kontakt z potencjalnymi i obecnymi klientami, np. za pomocą wiadomości e-mail czy powiadomień push. Konsumenci, którzy do tej pory częściej wybierali sklepy stacjonarne, musieli przejść szybki kurs digitalizacji. Na tym jednak nie koniec – w czasie pandemii zmieniły się również zachowania użytkownika, dla którego zakupy online były standardem. Konsumenci, szczególnie osoby młode, chętniej korzystają w tym celu z urządzeń mobilnych.
Na ogólnoświatowym kryzysie szczególnie skorzystały e-sklepy o ugruntowanej pozycji na rynku, działające w branży od dawna. Mali przedsiębiorcy, dla których pandemia oznaczała „być albo nie być”, musieli przystosować się do nowych warunków, uruchamiając sklepy online w przyspieszonym tempie. Jest to jak najbardziej możliwe, pod warunkiem, że przedsiębiorcy skupią się na szybkości działania, a nie na perfekcji. Jednak, aby pozyskać ruch i przyciągnąć na stronę nowych klientów, należy korzystać z nowych technologii. Co warto o nich wiedzieć, działając w branży e-commerce?
Przyspieszona transformacja cyfrowa na świecie
Mówiąc o nowych technologiach, nie sposób nie wspomnieć o gorącym trendzie w świecie marketingu, czyli narzędziach do marketing automation. Zachowania użytkownika w czasie pandemii uległy zmianie, szczególnie jeżeli chodzi o osoby, które nie korzystały wcześniej ze sklepów online lub świadomie nie wybierały tej formy zakupów. Obecnie są do tego zmuszone, dlatego proces robienia zakupów musi być jak najbardziej uproszczony, intuicyjny, szybki i na wysokim poziomie.
Marketing automation daje możliwość wdrożenia wszystkich najważniejszych rozwiązań, które skutecznie przyciągają użytkowników do e-sklepów. Mowa między innymi o takiej funkcjonalności jak segmentacja behawioralna, czyli możliwość tworzenia grup klientów zgodnie z ich zachowaniami w sieci. Dzięki temu można oferować odbiorcom produkty czy usługi idealnie dopasowane do ich potrzeb i oczekiwań. Im dokładniej zostanie określona grupa docelowa, tym kampanie marketingowe będą bardziej skuteczne. Z tego względu sklepy, które zadbały o odpowiednie targetowanie i personalizację przekazu zyskują przewagę konkurencyjną. Marketing automation daje możliwość planowania zarówno wysyłki wiadomości, jak i komunikacji w czasie rzeczywistym w zależności od zachowania użytkownika w sieci oraz podjętych przez niego akcji (real time marketing).