Konsumenci z pokolenia digital native stanowią bardzo wymagającą grupę docelową. Jak przekonać odbiorcę do swojej marki, będąc przy tym autentycznym?
Obecnie konsumenci są nieustannie zalewani przekazami coraz liczniejszych marek. Relacje pomiędzy marką a odbiorcą znacząco różnią się od tych sprzed kilku czy kilkunastu lat. Dlatego tak ważne jest dopracowanie odpowiedniej strategii działań z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i kanałów komunikacji. Konsumenci nie są naiwni, wręcz przeciwnie, stają się coraz bardziej świadomi i wymagający. Jak komunikować swoją obecność w sieci i zainteresować potencjalnych klientów?
Komunikacja w sieci a postrzeganie marki
Obecnie relacje z klientami są w bardzo dużym stopniu skoncentrowane na kanałach cyfrowych. Oprócz personalizacji komunikatów, odbiorcy oczekują kontaktu tu i teraz. Coraz częściej możemy zauważyć pewien rodzaj konsumenckiego cynizmu, a nawet deprecjonowania wartości marek. Oprócz pokazania oferty, firmy muszą odpowiadać na realne potrzeby klientów i wzbudzać ich zaufanie. Nic dziwnego, że w świecie reklamy internetowej pojawiło się zjawisko banner blindness, czyli ślepota banerowa. Odbiorcy automatycznie ignorują mało ciekawe reklamy niedostosowane do ich potrzeb i zainteresowań.
Zjawisko banner blindness powstało na skutek pojawiania się coraz większej liczby banerów wyświetlanych w niekontrolowany sposób, co jednocześnie doprowadziło do wzrostu popularności AdBlocka. Aby uzyskać satysfakcjonujące wyniki sprzedażowe i nie zasypywać konsumentów bezwartościowymi komunikatami, niezależna sieć reklamowa powinna bazować na przekazach dostosowanych do treści witryn i zainteresowań użytkowników. Banner blindness dotyczy przede wszystkim nachalnych reklam graficznych, w mniejszym stopniu reklam video kierowanych kontekstowo. Niezależna sieć reklamowa może zaoferować bardziej angażujące przekazy i formaty, np. video in-stream czy rich media.
Ponadto wpływ na poszerzanie się zjawiska banner blindness ma wykorzystywanie przez reklamodawców szerokich sieci reklamowych. W tym przypadku nachalne reklamy docierają do użytkownika w każdym miejscu w przestrzeni internetowej. Odpowiedzią na ten problem mogą być niezależne sieci reklamowe, wyspecjalizowane w konkretnej niszy lub prezentujące treści reklamowe w inny sposób, niż największe sieci.
W świecie marketingu internetowego wysokiej jakości treści i komunikaty zawsze były w cenie. Dobrze prowadzony content marketing pozwala skupiać społeczność wokół marki, a także pomaga angażować i budować relacje z potencjalnymi klientami. Content marketing odpowiada na potrzeby internautów – nie ma nic wspólnego z nachalną reklamą.
Powiadomienia web push dostosowane do preferencji odbiorców
Użytkownicy sieci coraz szybciej się uczą, jak działa machina digital marketingu. Wiedzą, czym jest clickbait, trolling czy często nieetyczne treści reklamowe bazujące na marketingu szeptanym. Jak zatem przyciągnąć uwagę odbiorcy, by poczuł się zadbany i usatysfakcjonowany? Przede wszystkim warto wprowadzić do strategii marketingowej nowe sposoby komunikacji z użytkownikami (na przykład, za pomocą narzędzi do marketing automation), które dostarczają dokładnie tych treści, których użytkownik oczekuje.
Jednym z narzędzi takiej strategii są powiadomienia web push, bazujące na zasadzie permission marketingu, dzięki czemu możemy mieć pewność, że komunikujemy się tylko z odbiorcami, którzy wyrazili na to zgodę. Web push pozwala budować przywiązanie i lojalność wobec firmy. Aby zapisać się do bazy subskrybentów, odbiorca nie musi podawać danych osobowych, a także ma świadomość, że w każdym momencie może zrezygnować z otrzymywania powiadomień. Web push jako kanał komunikacji dostarcza treści zgodnych z zainteresowaniami subskrybentów na podstawie przypisanych tagów.
Tworząc kompletne profile behawioralne, można wykorzystać dane do personalizowania komunikatów marketingowych we wszystkich kanałach – należą do nich m.in. powiadomienia web push, e-mail marketing, social media czy niezależna sieć reklamowa. Właściwe wykorzystanie kanałów cyfrowych pozwala nie tylko zainteresować odbiorców, ale również zbudować lojalność i zaangażowanie.