Blog PushAd

Strategia content marketingowa – dlaczego musisz ją wdrożyć?

Content marketing jest obecnie kluczowym elementem strategii marketingowej wielu firm. Odbiorcy oczekują wartościowych, spersonalizowanych treści, które pomogą im podjąć decyzję zakupową. Dlaczego jeszcze warto zaplanować i wdrożyć strategię content marketingową w swojej firmie?

Wypełnij luki w swojej strategii

Dostarczanie użytkownikom interesujących treści może się wydawać oczywiste podczas działań marketingowych, jednak nie wszystkie firmy posiadają odpowiednio zaplanowaną strategię. Doraźne działania nie pomogą osiągnąć spodziewanej konwersji i wpłynąć znacząco na wyniki sprzedażowe przedsiębiorstwa. Strategia marketingowa powinna być skrupulatnie zaplanowana i realizowana krok po kroku. Marketing treści musi dostarczać wartość dla odbiorcy, jednocześnie generując potrzeby zakupowe. Najważniejszym krokiem ku skutecznej strategii jest stworzenie persony marketingowej, czyli modelu przedstawiciela grupy docelowej. Im lepiej poznamy odbiorców, tym łatwiej będzie budować relacje i dostarczać im wartość. Persona marketingowa pozwala nam rozpoznać sposób, w jaki potencjalny klient podejmuje decyzje zakupowe, a nawet, kiedy rodzi się w nim intencja.

Wyznacz lidera działu content marketingowego

Aby przejść na wyższy poziom w content marketingu, należy wyznaczyć lidera, który będzie zarządzał wszystkimi działaniami w obrębie działu. Dobra strategia content marketingowa to nie wypadkowa doraźnego tworzenia treści i przypadkowego doboru tematów. Podstawą jest dokument, który umożliwi realizację poszczególnych zadań krok po kroku. Bez odpowiedniej struktury zespołu marketingowego można zmarnować budżet. Manager powinien zapewnić dobry przepływ informacji i wydajną współpracę działu marketingu. Należy dobrze zdefiniować role i obowiązki poszczególnych pracowników. Zespoły marketingowe mają ogromny wpływ na wyniki sprzedażowe firmy, działając na wielu polach – od generowania popytu po zaangażowanie klientów na każdym etapie lejka sprzedażowego.

Używaj nowoczesnych narzędzi

Nowe technologie wspierają kampanie content marketingowe, pozwalając osiągnąć imponujące wyniki. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi jest marketing automation, pozwalający na personalizowanie komunikacji marketingowej z odbiorcami oraz dostarczanie im treści w odpowiednich kanałach. Narzędzie do marketing automation umożliwia gromadzenie danych o użytkownikach, tworzenie ich profili behawioralnych, by następnie wykorzystać je w zautomatyzowanych kampaniach content marketingowych. Jednak należy pamiętać, że marketing automation nie będzie działać bez właściwego skonfigurowania narzędzia, nadzoru i strategii marketingowej.

Połącz strategię promowania treści

Najbardziej udane strategie marketingowe wykorzystują różne rodzaje mediów do komunikacji z odbiorcami. Należą do nich owned, earned i paid. Do owned media zalicza się wszystkie kanały, które należą do firmy m.in. strona internetowa, profile w mediach społecznościowych, blogi firmowe czy newslettery. Własne treści mogą być promowane przez paid media, czyli odpłatne reklamy, najczęściej rozliczane w modelu PPC, a także artykuły sponsorowane czy działania promocyjne w mediach społecznościowych. Earned media to content generowany przez użytkowników np. komentarze, memy i gify związane z marką, recenzje na temat produktów czy opinie o firmie. Ilość publikowanych treści może być wyznacznikiem rozpoznawalności marki. W content marketingu wykorzystuje się wszystkie powyższe rodzaje mediów, jednak za najbardziej skuteczne uważane są owned media.

Określ właściwe metryki do mierzenia

We wszystkich działaniach marketingowych, również w content marketingu, konieczne jest mierzenie efektywności działań. W analizie skuteczności artykułów kluczowe będą takie czynniki jak liczba odsłon, czas spędzony na stronie, liczba powracających użytkowników, liczba stron na sesję, współczynnik odrzuceń oraz CTR w CTA artykułu. W przypadku earned media, czyli publikacji treści na stronach zewnętrznych, ważna jest identyfikacja, które witryny generują najwięcej ruchu. Warto również mierzyć content marketing w odniesieniu do ruchu organicznego, czyli pozycjonowania strony (SEO). Tworząc content na własnej stronie internetowej należy zwrócić uwagę na takie metryki, jak wielkość ruchu na stronie na przestrzeni czasu, CTR poszczególnych słów kluczowych w wynikach wyszukiwania oraz pozycję strony w wynikach wyszukiwania (np. TOP 3, TOP 10). Aby skutecznie mierzyć wyniki kampanii warto skorzystać z dostępnych narzędzi, takich jak marketing automation lub Google Analytics.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej