Blog PushAd

Content marketing

Czy w dobie digitalowej opłaca się tworzenie treści?

Nikt już nie czyta, tworzenie treści jest pracochłonne, content nie sprzedaje – to są prawdopodobnie główne mity związane z prowadzeniem działań content marketingowych. Tworzenie treści i ich dystrybucja może przynieść wymierne korzyści, jeżeli ustalimy realne cele, jednocześnie sięgając po odpowiednie środki. Content to nie tylko artykuły, ale również inne formy komunikacji z klientem. Czy każda firma powinna zainwestować w content marketing? Jak sprawić, by działania przyniosły efekty?

Content marketing to nie tylko blog firmowy

Content marketing skupia się na tworzeniu treści oraz ich dystrybucji. Nie są to jedynie artykuły, ale również grafiki, infografiki, wideo czy nagrania audio. Podane formy można mieszać ze sobą, udostępniać naprzemiennie i eksperymentować, poszukując contentu, który najlepiej trafi do odbiorców. Planując strategię content marketingową, należy wziąć pod uwagę kanały dystrybucji treści. Jednymi z najbardziej efektywnych są email marketing i powiadomienia push. Spersonalizowane komunikaty nie dość, że są skuteczne, to jeszcze nie generują dużych kosztów. Treści warto również dystrybuować poprzez media społecznościowe. Content marketing przynosi większe efekty, kiedy używa się zróżnicowanych kanałów dystrybucji i kreatywnych form.

Korzyści z content marketingu

Treści pełnią wiele funkcji w działaniach marketingowych. Content marketing jako strategia nie ma na celu bezpośredniej sprzedaży produktów lub usług. Dzięki treściom mamy szansę zbudować relację z odbiorcami, a także pozyskać i utrzymać ich lojalność. W perspektywie długoterminowej przekłada się to na wyniki sprzedażowe.

Nie można zapominać o tworzeniu contentu pod wyszukiwarki. Słowa kluczowe zawarte w tekście są bardzo pomocne przy pozycjonowaniu. Obecnie algorytmy Google nie tylko ten czynnik biorą pod uwagę, ale również długość tekstów i wartość merytoryczną.

Ponadto content marketing pozwala kreować zaufanie konsumentów – według badań najlepiej oddziałuje na pokolenie millenialsów, czyli użytkowników internetu urodzonych w latach 1982-2000. Jak się okazuje, są oni oporni na klasyczne reklamy. Spersonalizowany content przekłada się na wyższy wskaźnik zaangażowania, pozwalając klientowi zapamiętać daną markę, a nawet identyfikować się z nią.

Pomiar efektywności content marketingu

Aby content marketing mógł być efektywny, należy w pierwszej kolejności określić grupę docelową. Treści muszą być dla odbiorców przede wszystkim użyteczne. Jak w każdym dziale marketingu, podstawą dalszych działań jest analityka. Tworząc kampanię, warto sprawdzać, które treści przyciągają najwięcej użytkowników i generują najwięcej odsłon.

Strategia content marketingowa powinna obejmować kierunek działań oraz cel, jaki chcemy osiągnąć w dłuższej perspektywie. Należy pamiętać, że marketing treści jest działaniem długofalowym, a więc nie możemy się spodziewać efektów w krótkim czasie. Jednak skuteczność działań można ocenić poprzez szeroki zakres wskaźników opisujących m.in. zasięg treści czy poziom interakcji. Na tej podstawie będziemy mieli możliwość zdefiniowania zwrotu z inwestycji ponoszonych na content (ROI).

Podobne wpisy

AdPop – rozwiązanie problemu blokowania powiadomień web push

Przeglądarki internetowe Firefox oraz Chrome zaczęły blokować spamowe popupy – notyfikacje web push. Wielu wydawców czy właścici [...] Czytaj więcej

Web push vs newsletter – plusy i minusy, porównanie

Jakie są zalety i wady powiadomień push i newsletterów? Które narzędzie jest bardziej efektywne w przypadku realizacji kampanii reklamowych? Podp [...] Czytaj więcej

Jak można korzystać z lokalizacji w powiadomieniach push?

Czym jest geolokalizacja w powiadomieniach push? Jak mechanizm wpływa na efekty działań reklamowych? Podpowiadamy! Powiadomienia push (ang. push ad [...] Czytaj więcej