Blog PushAd

Rynek reklamy internetowej

Jak rozwija się rynek reklamy internetowej?

Z roku na rok obserwujemy coraz bardziej dynamiczny rozwój rynku reklamy cyfrowej. Co jest źródłem wzrostu? Jakie są prognozy na kolejne lata?  

Rynek reklamy online rośnie w siłę, a boom konsumpcyjny się nie kończy. Z roku na rok pojawiają się kolejne nowe możliwości, trendy i bardziej innowacyjne narzędzia w obrębie szeroko pojętego digitalu. Musimy nie tylko wykorzystywać możliwości dnia dzisiejszego, ale również poznawać technologie przyszłości.

Wzrost wydatków na paid search

Segment paid search od kilku lat dynamicznie się rozwija, oferując reklamodawcom zaawansowane narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję do optymalizacji konwersji, targetowania i przekazu. Duża w tym zasługa branży e-commerce, gdzie marki integrują swoje działania z wyszukiwarkami. Sektor handlowy zwiększył swoje inwestycje aż o 25%, a udział reklamy online jest najwyższy dla branż silnie związanych z internetem takich jak komputery i audio wideo, podróże i turystyka, odzież i dodatki, motoryzacja, finanse czy czas wolny.

Programmatic siłą napędową polskiego rynku reklamy online

Źródłem wzrostu rynku reklamowego w Polsce jest programmatic, czyli model, w którym o wyświetlaniu danego przekazu reklamowego decydują dedykowane zautomatyzowane platformy. Według raportu Programmatic Marketing Forecasts opublikowanego przez agencję mediową Zenith w 2019 roku w Polsce wydatki na reklamę kupioną w modelu programmatic będą stanowiły 31% sumy wydatków na reklamę online. Do 2020 roku wartość wzrośnie o 46%. Tendencja wynika z kilku czynników, między innymi wzrostu segmentu reklamy wideo, skali działań e-commerce oraz zainteresowania mniejszych firm tym modelem aukcyjnym.

Lokalne firmy zmieniają rynek reklamy

Duży udział we wzroście całego rynku reklamy mają mniejsze firmy, takie jak lokalne restauracje czy sklepy online. Rynek reklamowy stoi przed nimi otworem, oferując intuicyjne narzędzia do zarządzania kampaniami, tworzenia reklam, geotargetowania czy prostej segmentacji. Coraz większe możliwości dają im portale społecznościowe, Google czy chociażby web push notificationpowiadomienia push, które niejako wypierają tradycyjny e-mail marketing, dając ogromny poziom konwersji w mediach. Web push notification oparty jest o najnowocześniejsze technologie machine learning, stając się obecnie strategicznym elementem komunikacji z odbiorcami.

Mobile rośnie w siłę

W pierwszym półroczu wydatki reklamowe w mobile wzrosły o ponad 23%, a udział reklamy na urządzeniach mobilnych przekroczył 1/3 łącznej wartości budżetów digitalowych. Wzrost wynika między innymi z dużej dynamiki wzrostu wydatków reklamowych w social mediach. W końcu z Facebooka czy Instagrama konsumenci korzystają głównie za pomocą smartfonów lub tabletów.

Większe wydatki na reklamę w social media

Od początku 2019 roku najwyższy wzrost wpływów reklamowych generuje Facebook, chociaż dynamika zahamowała, a statystyki odwiedzalności portalu maleją. Zatem wzrost przychodów realizowany jest poprzez większe nasycenie reklamami i dzięki wprowadzeniu reklam w Messengerze.

Prognoza dla globalnego rynku reklamowego

W 2018 roku globalne wydatki na reklamę online przekroczyły wcześniejsze prognozy. Do końca 2019 roku przewiduje się, że globalny rynek reklamowy urośnie o 4,7%, a w 2020 roku o 4,6%. Duża w tym zasługa zwiększonych wydatków na reklamę wideo online, programmatic i w mediach społecznościowych. Według prognoz największy wzrost będzie można zaobserwować w Europie Środkowej i Wschodniej – do 2021 roku średnio o 6,3%. Na uwagę zasługują nowe technologie, które wymuszają nowe trendy w reklamie, m.in. chatboty, web push notification czy chociażby Virtual Reality.

Podobne wpisy

Dywersyfikacja treści, czyli sposób na zwiększanie przychodów?

Jedną z głównych zalet content marketingu jest możliwość tworzenia i dystrybucji treści w różnych kanałach jednocześnie. Nie musi to być j [...] Czytaj więcej

4 sposoby na zoptymalizowanie twojego lejka sprzedażowego

Na początkowym etapie lejka sprzedażowego zbieramy leady za pomocą płatnych reklam, wyszukiwarek, social media i innych kanałów. Środek lejka s [...] Czytaj więcej

O czym pisać na blogu firmowym? Typy treści w content marketingu

Content marketing nie służy jedynie poprawie pozycji w wyszukiwarce. Ma również na celu budowanie wizerunku marki jako eksperta w branży, pozyska [...] Czytaj więcej