Blog PushAd

Monitoring internetu

Czym jest monitoring internetu?

Zastanawiasz się, czym jest i jak wykorzystać monitoring internetu w działaniach marketingowych? Czy daje możliwość pozyskiwania leadów? Sprawdź!

Obecnie internauci udostępniają w sieci, a w szczególności w mediach społecznościowych, zdjęcia rodziny i zwierząt, przemyślenia, a nawet osobiste dokumenty. Jednak, co ważniejsze dla marketerów, dzielą się ze światem również osobistymi doświadczeniami i opiniami na temat marek, produktów czy usług. Jak te informacje przekuć na efektywne działania sprzedażowe i wizerunkowe?

Monitoring internetu w służbie biznesu

Nigdy nie mieliśmy lepszego dostępu do tak dużej liczby szczerych opinii konsumentów jak obecnie. W sieci są powszechnie dostępne wzmianki i opinie o marce czy recenzje produktów. Jak można to wykorzystać i dostarczać potencjalnym klientom jeszcze lepszą jakość produktów i usług? Odpowiedzią jest monitoring internetu, dzięki któremu możemy monitorować w mediach społecznościowych, na forach czy w konwersacjach publicznych wybrane słowa lub wyrażenia. Narzędzie do monitoringu automatycznie wysyła powiadomienia w przypadku wykrycia zdefiniowanej wcześniej wzmianki. Możemy z łatwością znaleźć opinie na temat marki, podziękować za pozytywną recenzję lub po prostu pomóc w rozwiązaniu problemu. Jednak to nie wszystkie możliwości, jakie daje monitoring internetu.

Wartościowy feedback

Monitoring internetu zapewnia dostęp do publicznych wzmianek na temat danego produktu lub usługi. Z poziomu dedykowanej platformy możemy sprawdzić statystyki, obserwować strumień wzmianek, analizować wykresy natężenia dyskusji, klasyfikować źródła wyników, a nawet sprawdzić nacechowanie emocjonalne wzmianki o danej marce (pozytywne, neutralne lub negatywne). Dzięki rozbudowanemu narzędziu dowiemy się, dlaczego klienci lubią i kupują dany produkt lub usługę. Wszystkie spostrzeżenia konsumentów pomagają ulepszyć produkt lub podwyższyć jakość usług. Monitoring internetu pozwala na prowadzenie spójnych działań wizerunkowych polegających między innymi na nagradzaniu lojalnych klientów, a także interwencji w sytuacjach kryzysowych. Internauci są bardzo szczerzy i odnoszą się bezpośrednio do danej marki. Jeżeli zaoferujemy im korzyści, na których im zależy, kampanie marketingowe nabiorą mocy.

Szukanie klientów przez monitoring internetu

Możemy inwestować ogromne pieniądze na działania marketingowe, jednak jeżeli nie będziemy wiedzieć, czego tak naprawdę oczekują konsumenci, możemy zwyczajnie „przepalić” budżet reklamowy. Niekiedy warto przetestować najprostsze rozwiązania. Dla przykładu: jeżeli ustawimy monitoring na słowo kluczowe „szukam samochodu terenowego” czy „kupię używane auto”, a ktoś na Facebooku czy forum zamieści taką informację, otrzymamy powiadomienie wraz z linkiem do miejsca, w którym ukazała się wzmianka. Tym prostym sposobem będziemy mogli nawiązać kontakt z osobą, która ma skonkretyzowane potrzeby i wie, czego oczekuje.

Monitoring internetu daje również możliwość wyszukania osób, które najczęściej udzielają się w danym temacie. Są to liderzy opinii mający spory wpływ na decyzje zakupowe internautów. W końcu zgodnie z zasadą marketingu rekomendacji bardziej ufamy swoim znajomym i osobom, z którymi się identyfikujemy.

Angażowanie internautów

Monitoring wzmianek na temat naszego produktu lub usługi to nie wszystko. Warto dołączyć do dialogu, podziękować za miłą opinię lub postarać się rozwiązać problemy klienta. To idealny sposób na większą ekspozycję marki w sieci. Monitoring internetu jest doskonałym narzędziem zarówno dla dużych, jak i początkujących przedsiębiorstw. Gdy nie mamy zbyt dużego budżetu na reklamę, warto skoncentrować się na zapewnianiu odbiorcom doskonałej obsługi, w szczególności przy pomocy mediów społecznościowych. Według Harvard Business Review konsumenci, którzy czują, że o nich zadbano, są 3 razy bardziej skłonni do polecenia danej firmy innym osobom.

Monitoring konkurencji

Monitoring internetu spełnia jeszcze jedną ważną rolę. Daje możliwość monitorowania działań konkurencji i nauki na cudzych błędach. Możemy podpatrywać, gdzie konkurenci się reklamują czy jakie działania prowadzą w sieci. To doskonałe narzędzie do badania rynku i analizy dostępnych rozwiązań. Monitoring internetu daje możliwość trzymania ręki na pulsie. Dzięki niemu będziemy mieli możliwość wyciągania wniosków na podstawie działań i błędów innych, co pomoże uchronić firmę przed nieprzewidzianymi wcześniej skutkami niewłaściwych decyzji.

Podobne wpisy

Konwersja, retencja, ROI, Opt-In… co to wszystko znaczy? Słowniczek marketera

Czy wiesz, co oznaczają podstawowe pojęcia w marketingu? Poznaj je, by tworzyć jeszcze skuteczniejsze kampanie reklamowe!W obecnych czasach marketi [...] Czytaj więcej

AdPop – jedno narzędzie, mnóstwo możliwości

Prowadząc sklep internetowy, na pewno borykasz się z problemem porzucanych przez klientów koszyków czy niedokończonych transakcji. Jak pokazują [...] Czytaj więcej

Jak używać web pushy jako funkcjonalności aplikacji, a nie narzędzia reklamowego?

Aplikacje mobilne oferują użytkownikom coraz więcej udogodnień. Jednym z nich są komunikaty push. Jak ich używać i dlaczego warto wprowadzić j [...] Czytaj więcej