Blog PushAd

Przestępstwa internetowe

Jak nie dać oszukać się w internecie?

Przestępstwa internetowe mogą dotknąć każdego z nas. Jak zabezpieczyć się przed atakami cyberprzestępców i nie stracić pieniędzy?
Cyberprzestępczość to dobrze zorganizowany biznes ukierunkowany na zarabianie pieniędzy za pomocą coraz bardziej wyrafinowanych, nieuczciwych metod. W obecnych czasach, mimo wielu zaawansowanych technologicznie zabezpieczeń, próg wejścia w ten proceder jest bardzo niski. Jakie są główne zagrożenia w przestrzeni internetowej? Jak się przed nimi bronić?

Poznaj triki cyberprzestępców

Cyberprzestępstwa funkcjonują tak długo jak sam internet i równie dynamicznie się rozwijają. Każdy z nas może stać się ofiarą w najmniej spodziewanym momencie. Przeważnie atak opiera się na wyłudzaniu danych, numerów kont bankowych, loginów i haseł. Jednym z przykładów jest wysyłanie fałszywych faktur ze zmienionym numerem rachunku. Co więcej wiadomość może być przekazana z adresu mailowego łudząco podobnego do adresu naszego kontrahenta.
Bardzo popularną metodą wyłudzania pieniędzy jest phishing na Facebooku. Zasada jest prosta: przestępca podszywający się pod znajomego przesyła link do fałszywych stron lub prosi o przelew na drobną sumę. Warto zwrócić uwagę na wiadomości z informacją o wygranej w konkursie, w którym nie brało się udziału, lub testy usług, które w rzeczywistości są płatne.

E-maile a web push notification

Bardzo często cyberprzestępcy podszywają się pod znane instytucje i firmy, zachęcając do przejścia na stronę internetową. Fałszywe wiadomości wręcz zalewają skrzynki odbiorców. Ten kanał komunikacji jest idealnym miejscem dla ataków cyberprzestępców. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z poczty. Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na adres mailowy nadawcy, np. banku, z błędem w pisowni oraz nie pobierać załączników od nieznanych osób. Zamiast otwierać link zawarty w wiadomości, lepiej bezpośrednio wpisać nazwę domeny w wyszukiwarkę. Warto również zachować ostrożność, gdy dostaniemy e-mail z prośbą o potwierdzenie subskrypcji, jeżeli nie znamy strony i nie zapisywaliśmy się do bazy subskrybentów.
Całkowicie bezpieczną alternatywą są powiadomienia push (web push notification), na które zapisujemy się z poziomu strony internetowej. W przypadku web push notification nie ma konieczności podawania danych takich jak numer telefonu czy adres mailowy.

Sprawdzaj sprzedawców

Kupując przez platformy aukcyjne lub sklepy internetowe, powinniśmy sprawdzać wiarygodność sprzedawcy. O ile duże serwisy są raczej godne zaufania i posiadają odpowiednie zabezpieczenia, o tyle małe sklepy online mogą być niewiarygodne. Przed zakupem warto upewnić się, że firma faktycznie istnieje i ewentualnie przed zakupem zadzwonić na podany numer telefonu.

Wzmocnij bezpieczeństwo haseł

Chyba najczęstszym błędem, jaki popełniamy, jest używanie tych samych prostych haseł do różnych kont. Jednak zapamiętanie wielu skomplikowanych ciągów znaków może być wyzwaniem. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z menedżera haseł. Dzięki niemu będziemy musieli zapamiętać tylko jedno główne hasło – najlepiej długie z wielkimi i małymi literami, symbolami i liczbami. Bardzo dobrym pomysłem jest dwuskładnikowe uwierzytelnianie, które uniemożliwi dostęp do konta nawet wtedy, gdy przestępca zna hasło.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej