Blog PushAd

mobile push notification

Jak działa mobile push notification?

Badania pokazują, że średni dzienny czas korzystania z aplikacji na jednym smartfonie wyniósł aż 2 godziny. To prawdziwa smartfonowa rewolucja, biorąc pod uwagę również fakt, że większa część ruchu internetowego pochodzi z mobile. Push notifications pozwalają dodatkowo zwiększyć zaangażowanie użytkowników, a co więcej, wpłynąć na decyzję o dalszym korzystaniu z aplikacji. Jak działa push mobile i jakie daje korzyści?

Mobile push – narzędzie wspierające komunikację

Przeciętny użytkownik smartfona ma zainstalowanych ok. 40 aplikacji. Jednak zagłębiając się w statystyki, rzeczywistość nie wygląda tak różowo. Okazuje się bowiem, że nowe aplikacje tracą aż 90% użytkowników w ciągu pół roku. Oznacza to najczęściej, że pobierzemy aplikację, przejrzymy raz lub w ogóle z niej nie skorzystamy. Mobile notification, czyli krótkie komunikaty pojawiające się na ekranie smartfona, pomagają uporać się z tą bolączką marketerów. Gdy użytkownik otrzymuje krótkie notyfikacje push mobile, prawdopodobieństwo odinstalowania aplikacji jest o 10% mniejsze, a zaangażowanie wzrasta nawet o 540%! Co za tym idzie, mobile push notification daje duże możliwości sprzedażowe.

Jakie są typy notyfikacji mobile push?

Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy push mobile. Pierwszy zakłada wysyłanie masowych powiadomień do określonego segmentu czy bazy potencjalnych klientów lub czytelników. Natomiast drugi sprowadza się do pokazywania komunikatów pojedynczemu użytkownikowi (1 do 1). Mechanizm działania jest bardzo prosty. W pierwszej kolejności wyraża on zgodę na otrzymywanie powiadomień mobile push za pomocą jednego kliknięcia. Następnie użytkownik otrzymuje komunikat z krótką treścią w reakcji na daną akcję. Działa to na zasadzie e-maila transakcyjnego – np. gdy nasz potencjalny klient zapisze się do newslettera czy potwierdzi zamówienie. Na czym w tym przypadku polega sekret skuteczności mobile notification? Możemy osiągnąć sukces, odpowiednio łącząc te dwa typy powiadomień. Wówczas użytkownik będzie miał wrażenie, że dana treść jest kierowana do niego i spełnia określone oczekiwania.

Prosta segmentacja mobile push

Notyfikacje mobile push idealnie sprawdzają się w przypadku, gdy chcemy wysłać odbiorcy spersonalizowaną treść. Faktem jest, że zaangażowani użytkownicy wymagają innego traktowania niż osoby, które rzadko korzystają z danej aplikacji. Dużym błędem jest wysyłanie dużej liczby komunikatów push mobile początkującemu użytkownikowi. Warto, aby zapoznał się na spokojnie z aplikacją. Wtedy możemy sprawdzać, jak reaguje, jakie lubi treści czy też na które z nich źle reaguje. Gdy zbadamy, jakie jeszcze użytkownik zainstalował aplikacje, możemy ściśle określić jego zainteresowania. Dla przykładu łatwo posegmentować odbiorców korzystających z aplikacji związanych ze zdrowiem, odżywianiem i sportem. Im oferta będzie trafniejsza, tym wyższej konwersji możemy się spodziewać. Kontekst w tym przypadku jest kluczowy – wiele możemy wywnioskować na podstawie zainteresowań i historii zachowań użytkownika.

Geomarketing z mobile push notification

Mobile push notification również bardzo dobrze działa w przypadku sklepów czy punktów usługowych offline. Geomarketing ma ogromny potencjał, ponieważ aż 94% użytkowników szuka informacji związanych z lokalizacją na smartfonie. Może to być najbliższa restauracja, szewc, punkt ksero i wiele innych. Należy jednak pamiętać, by treść była krótka, angażująca i odpowiadała na określone potrzeby odbiorcy. Nie ma nic gorszego niż nieprzydatne komunikaty, przez które możemy tylko zirytować konsumenta.

Android oferuje dwie metody wysyłki powiadomień push – z aplikacji albo z poziomu przeglądarki na telefonach z systemem Android. Właśnie wysyłkę komunikatów push do użytkowników przeglądarek Chrome i Firefox oferuje PushAd.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej