Blog PushAd

Reklama mobilna

Reklama mobilna – dlaczego mobile ma aż takie znaczenie w twoich działaniach marketingowych?

Przeciętny użytkownik smartfona spogląda na ekran wyświetlacza średnio 240 razy dziennie. Nikogo nie trzeba przekonywać, że reklama mobilna jest jednym z najbardziej efektywnych kanałów komunikacji z konsumentami. Nic nie wskazuje na to, by mobilna rewolucja miała się zatrzymać, dlatego marketerzy skupiają się na tej formie reklamy, przestając traktować ją jako dodatek do innych działań. Dlaczego jeszcze reklama mobilna ma tak ogromne znaczenie w świecie mediów?

Reklama mobilna w e-commerce

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie powinno się porównywać kanału mobilnego z desktopowym. To nie jest konkurencja, ale uzupełnienie. Podstawowa różnica sprowadza się do zdefiniowania targetu reklamy i czasu, jaki poświęcamy na korzystanie z danego medium. Smartfona używamy, kiedy nudzimy się przed telewizorem, jedziemy komunikacją miejską czy w trakcie lunchu. Jednym zdaniem – mamy więcej czasu na pochłanianie nowych treści i… klikanie w reklamy. Według badań 47% użytkowników smartfonów ma w zwyczaju robienie spontanicznych i małych zakupów przez kanały mobilne, jednak warto zwrócić uwagę, że przeglądając e-sklepy, wyrabiamy sobie nawyk planowania.

Dokładniejsze targetowanie

Wbrew pozorom pokolenie Z (osoby urodzone po 1995 roku), mimo że nie zna rzeczywistości pozbawionej smart-technologii, nie jest jeszcze najważniejszą grupą klientów e-sklepów. Okazuje się, że millenialsi (urodzeni w latach 80. i 90.) są jednymi z najważniejszych odbiorców reklam mobilnych. Stanowią pierwszą generację digital natives, ukształtowaną przez nowe środki komunikacji. Przede wszystkim dysponują większymi dochodami niż przedstawiciele pokolenia Z oraz kształtują trendy na rynku.
Obecnie 52% millenialsów uważa, że reklama mobilna jest bardzo przydatnym źródłem informacji o interesujących ich produktach i usługach. Targetując reklamy, powinno się w pierwszej kolejności dokładnie określić grupę docelową – inny przekaz musimy zastosować do pokolenia Z, a inny do millenialsów. Aby nie stracić biznesowej szansy i uczynić z pokolenia Z lojalnych klientów, komunikacja powinna być dla nich jak najbardziej znajoma i zrozumiała.

Geolokalizacja

Reklama mobilna wspiera nie tylko sprzedaż online, ale również offline. Jednak trzeba wiedzieć, jak z tego kanału sprytnie skorzystać. Mobile ma jedną podstawową przewagę nad desktopem. Pozwala na informowanie potencjalnych klientów o ofercie sklepów stacjonarnych czy punktów usługowych znajdujących się w pobliżu za pomocą geolokalizacji. Użytkownicy smartfonów mają ściśle sprecyzowane potrzeby i nie chcą przemierzać całego miasta w poszukiwaniu np. chińskiej restauracji. Reklama mobilna w tym przypadku w prosty i czytelny sposób zwraca uwagę na atrakcyjną ofertę w okolicy.

Mikromomenty

Mikromomenty, czyli sytuacje, w których odruchowo sięgamy po smartfon, są w pełni intencjonalne. Google wyróżnia cztery rodzaje mikromomentów, czyli: „chcę wiedzieć”, „chcę to zrobić”, „chcę tam pójść”, „chcę to kupić”. Aby z nich dobrze skorzystać, musimy dokładnie poznać potrzeby konsumentów, być zawsze blisko ich myśli i oczekiwań. Reklama mobilna wyświetlana w odpowiednim miejscu i czasie może zdziałać cuda. Jednak należy pamiętać, żeby dostarczać użytkownikowi zawsze rzetelne informacje w jak najprostszy i najbardziej czytelny sposób. Dobrym przykładem wykorzystania strategii mikromomentu jest reklama mobilna jednego z hoteli w pobliżu lotniska w Stanach Zjednoczonych. Dzięki mechanizmowi śledzenia opóźnionych i odwołanych lotów użytkownicy po wpisaniu w wyszukiwarkę „potrzebuję hotelu szybko” otrzymywali reklamę o treści: „Utknąłeś na lotnisku? Mamy dla Ciebie pokój!”.

Reklama mobilna w aplikacjach

Nie sposób pominąć znaczenia, jakie ma reklama mobilna w aplikacjach. Według badań dostarczają one o 70% wyższy współczynnik konwersji i 50% większą sprzedaż w porównaniu do reklam na mobilnych stronach internetowych. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim ze względu na możliwość dotarcia do ściśle określonej grupy docelowej i znajomości jej zainteresowań. Reklama mobilna jest tak skuteczna również ze względu na większe zaufanie konsumenta do danej aplikacji, którą dobrowolnie zainstalował.

W telefonach z systemem operacyjnym Android dostępne są dwie metody wysyłki powiadomień push – w ramach zainstalowanych aplikacji (tzw. pushe aplikacyjne) albo na poziomie przeglądarki internetowej zainstalowanej na telefonie z Androidem (tzw. web pushe). Właśnie wysyłkę komunikatów web push do użytkowników przeglądarek Chrome i Firefox zainstalowanych na telefonach z Androidem oferuje PushAd.

Podobne wpisy

Włącz kampanię push do swojego mediaplanu!

Organizując kampanię reklamową można dotrzeć do szerokiego grona potencjalnie zainteresowanych odbiorców. Jednak, aby tego dokonać należy w pi [...] Czytaj więcej

Jak zaprezentować unikalne cechy oferty (USP) za pomocą powiadomień push?

W sklepach internetowych wybór produktów jest niemal nieograniczony. Możemy przebierać w ofertach, decydując się na najbardziej atrakcyjną. Maj [...] Czytaj więcej

Customer Experience Management – co to jest?

Pozyskanie nowego klienta może być nawet siedem razy droższe niż utrzymanie obecnego. Stali klienci są nieocenionym źródłem przychodów, dlate [...] Czytaj więcej