Blog PushAd

Drip marketing – co to jest?

Drip marketing jest niezwykle efektywnym sposobem dotarcia do grupy docelowej, które odbywa się w zautomatyzowany sposób. Jak stworzyć skuteczną kampanię, by jeszcze bardziej zbliżyć się do odbiorcy?

Drip marketing, czyli marketing kropelkowy, jest dość rzadko poruszanym tematem w rodzimej branży reklamowej. Niesłusznie! Okazuje się, że jest bardzo skutecznym sposobem dotarcia do potencjalnych i obecnych klientów. Kampanie drip (ang. „kapać”) mogą być metaforą deszczu, który pada równomiernie i małymi kroplami. Są one niezauważalne, jednak opady mogą przybierać na sile i nie można ich nie zauważyć. Co tak naprawdę oznacza to pojęcie w świecie marketingu i jak stworzyć kampanię, aby odbiła się echem w przestrzeni internetowej?

Profilowanie użytkowników i spersonalizowane wiadomości

Drip marketing polega na automatyzacji działań marketingowych w celu podtrzymywania relacji na linii klient–marka. Najprościej mówiąc, są to komunikaty wysyłane do użytkownika po wykonaniu przez niego konkretnej akcji. Powiadomienia muszą być dostarczane zgodnie ze scenariuszem określonej grupie docelowej spełniającej wymogi (np. pobranie e-booka). W przypadku narzędzia PushAd jest to usługa „plan komunikacji” – kampanie opierają się na targetowaniu behawioralnym, co daje podstawę do profilowania potencjalnych i obecnych klientów, a następnie dostosowywania komunikatów.

Dzięki wiedzy na temat tego, jak reagują na powiadomienia konkretne grupy odbiorców, można wysyłać do nich spersonalizowane treści. Jednak warto wziąć pod uwagę, że potrzeby użytkownika mogą ulec zmianie, dlatego niezbędna jest ciągła analiza zachowań i dopracowywanie kampanii. Marketing baz danych pozwala na jeszcze lepsze zrozumienie potrzeb odbiorców i odpowiedzi na ich oczekiwania. Marketing baz danych umożliwia także tworzenie modeli predykcyjnych w celu prognozowania zachowań klientów i określania prawdopodobieństwa na przykład dokonania zakupu.

Jeszcze lepsze relacje z odbiorcami

Oczywiście najbardziej skuteczne będą kampanie adresowane do konkretnego segmentu użytkowników. Muszą być podzieleni ze względu na akcję wykonane na stronie internetowej oraz ze względu na dane cechy demograficzne. Dzięki temu jest możliwość tworzenia spersonalizowanych wiadomości i nawiązania jeszcze lepszych relacji, co może przyczynić się do poszerzenia grona lojalnych klientów.

Dlaczego jeszcze segmentacja jest tak ważna? Dzięki niej można lepiej odpowiadać na konkretne potrzeby i oczekiwania grupy docelowej. Wiadomości muszą bazować na aktywności użytkowników w obrębie strony internetowej lub aplikacji. Za pomocą powiadomień push lub wiadomości e-mailowych warto wysyłać welcome message, zaproszenie do skorzystania z rabatów, informacje dotyczące wyprzedaży kolekcji, podziękowanie za dokonanie zakupu, treści edukacyjne dostosowane do odbiorców czy informacje o niedokończony zakupach w sklepie internetowym. Sytuacji, w których można komunikować się z użytkownikiem w ramach drip marketingu, jest bardzo dużo, a wszystko zależy oczywiście od obranej strategii marketingowej. Jedno jest pewne – odpowiednie zarządzanie relacjami z klientami na wszystkich etapach ścieżki zakupowej przybliża nas do osiągnięcia głównego celu kampanii, czyli zwiększenia sprzedaży.

Drip marketing a powiadomienia push

Marketing bezpośredni łączy w sobie zarówno elementy reklamowe, jak i sprzedażowe. Niezwykle ważna jest personalizacja przekazu na podstawie szczegółowych danych o użytkownikach, na przykład dotyczących charakterystyki demograficznej, zainteresowań czy lokalizacji.

Im dokładniejsza analiza zebranych informacji, tym działania marketingowe mają większe szanse na sukces. W dalszej kolejności należy zaplanować sposób komunikacji z odbiorcami, czyli dobrać odpowiednie wezwanie do działania, zwięzłą treść oraz przyciągające hasło. Ponadto należy opracować scenariusz wysyłki wiadomości i zdecydować, z jaką częstotliwością kontaktować się z użytkownikami. Warto na tę kwestię spojrzeć z perspektywy subskrybenta i zastanowić się, o jakiej porze dnia ma najwięcej czasu na przeglądanie ofert albo dokonanie zakupu lub czy dodatkowe benefity zachęcą użytkownika do sfinalizowania transakcji.

Narzędzie PushAd daje możliwość zaplanowania wielu scenariuszy i dostosowania komunikacji do określonych segmentów. E-mail marketing może być dobrym uzupełnieniem kampanii, jednak warto wiedzieć, że powiadomienia push mają jedną podstawową przewagę – nie mogą pozostać niezauważone. Użytkownik nie musi otwierać skrzynki e-mailowej ani nawet przeglądać strony internetowej, która wykorzystuje pushe.

Podobne wpisy

9 strategii marketingowych dla e-commerce, które zwiększą Twoją sprzedaż

Marketing internetowy oferuje sklepom internetowym wiele narzędzi i sposobów na zwiększenie sprzedaży. Wszystkie działania mogą przynosić efekt [...] Czytaj więcej

Jak podnieść świadomość w mediach społecznościowych?

Istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zwiększyć świadomość marki w mediach społecznościowych. Udostępnianie postó [...] Czytaj więcej

13 sposobów na podniesienie konwersji w Twoim e-sklepie

Współczynnik konwersji jest jednym z najważniejszych parametrów obrazujących skuteczność kampanii marketingowych. Konwersją może być dokonan [...] Czytaj więcej