Systemy klasy marketing automation mogą efektywnie zautomatyzować kluczowe działania marketingowe i sprzedażowe w firmie, oszczędzając czas, redukując błędy ludzkie, poprawiając wydajność, a przede wszystkim zwiększając skuteczność kampanii marketingowych. Jak wykorzystać marketing automation w biznesie?
- Błyskawiczne potwierdzanie zapytań wysyłanych przez klienta
Klienci oczekują od firm natychmiastowych odpowiedzi na zapytania, dlatego dobrą praktyką jest wysyłanie automatycznych wiadomości potwierdzających dostarczenie zapytania z podziękowaniem za kontakt. W treści powinna być zawarta informacja o terminie kontaktu zwrotnego – najlepiej „Tak szybko, jak to możliwe”.
- Automatyzacja czatu na żywo
Często zdarza się, że pracownicy biura obsługi klienta nie mogą natychmiast odpowiedzieć na pytanie zadane na chacie w czasie rzeczywistym. Wówczas warto zautomatyzować zadanie za pomocą botów czatowych, które umożliwiają planowanie sekwencji pytań i wiadomości na żywo. Dzięki temu czat może być dostępny dla użytkowników 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
- Automatyczne dostarczanie e-booków, filmów lub innych zasobów na żądanie
Marketing automation daje możliwość wysyłania odbiorcom automatycznych wiadomości z dowolną zawartością. Aby dostarczać materiały na żądanie w ekspresowym tempie, można ustawić scenariusz w systemie, dzięki któremu nie będziemy musieli martwić się o ręczną wysyłkę wiadomości.
- Wiadomość powitalna dla subskrybentów bloga
Dobrym sposobem na kształtowanie wizerunku blogera lub firmy jest wysyłanie wiadomości powitalnych po zapisaniu użytkownika do bazy subskrybentów. Warto w treści e-maila zamieścić linki do ciekawych artykułów i materiałów oraz poinformować odbiorców, jakie treści będą w przyszłości otrzymywać.
- Dostarczanie kursów e-mailowych
Wartością dodaną dla subskrybentów są darmowe materiały edukacyjne i kursy online. Dzięki marketing automation można wysyłać drogą e-mailową linki do kursu o rejestracji. Bezpłatne zasoby oraz stała komunikacja z użytkownikami może być podstawą przyszłych, pozytywnych relacji klientーmarka.
- Pielęgnacja leadów, które wykazują zainteresowanie firmą
Dołączenie do bazy subskrybentów, pobranie e-booka czy wypełnienie formularza przez użytkownika wcale nie musi oznaczać, że jest zainteresowany ofertą firmy. Żeby zachęcić potencjalnych klientów do zakupów, często trzeba przekazać im dodatkowe informacje. W procesie lead nurturing kluczowa jest edukacja odbiorców i dostarczanie wartościowych treści. Jest to oczywiście zadanie dla systemów marketing automation.
- Re-engagement dla kontaktów, które nie odpowiedziały
Warto podjąć działania, które na nowo zaktywizują potencjalnych klientów do interakcji z firmą. Jeżeli użytkownik nie otwiera e-maili, można wysłać mu wiadomość o treści np. „Czy nadal jesteś zainteresowany?”, „Wróć do nas” itp.
- Automatyczne uzupełnianie danych
Wyczerpujące dane o potencjalnych klientach są świetną podstawą do przyszłych działań marketingowych i sprzedażowych. Dobrą praktyką jest regularna aktualizacja i ulepszanie bazy odbiorców. Warto automatycznie przypisywać informacje do kontaktów z różnych źródeł. Mogą to być numery telefonów, adresy e-mail czy kody pocztowe.
- Kategoryzacja leadów
Na podstawie ustalonych kryteriów można kategoryzować potencjalnych klientów i oceniać skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych. Warto ustawić alerty w narzędziu do marketing automation, aby monitorować zmianę statusu użytkownika – jeżeli wykona daną akcję, zostanie zakwalifikowany jako potencjalny klient, z którym warto się skontaktować.
- Automatyczne zapisywanie kontaktów jako subskrybentów bloga
Systemy klasy marketing automation umożliwiają automatyczne przypisywanie kontaktów do określonego segmentu. Odbiorcy, którzy zarejestrowali się na stronie lub dokonali zakupu, mogą zostać dodani do bazy subskrybentów i otrzymywać treści blogowe zgodne z ich zainteresowaniami.
- Konfiguracja sekwencji e-maili dla wydarzeń
Odpowiednio konfigurując narzędzie do marketing automation, można tworzyć sekwencje e-maili dla osób zainteresowanych danym wydarzeniem lub uczestników. Dzieląc odbiorców na poszczególne grupy, jest możliwość wysyłania spersonalizowanych wiadomości zgodnie z akcjami podejmowanymi w określonym czasie.
- Identyfikacja gorących leadów, które wykazują zainteresowanie, w bazie danych
Marketing automation umożliwia ocenę potencjalnych klientów pod kątem gotowości do zakupu. Lead scoring jest systemem punktacji nadawanej użytkownikom po wykonaniu danej akcji. Jeżeli lead otrzyma określoną liczbę punktów, może zostać zakwalifikowany jako gotowy do zakupu.
- Powiadomienia o wykonanych akcjach na stronie
Korzystając z systemu do marketing automation, warto ustalić reguły dotyczące reakcji na wykonane przez użytkownika działania, np. otrzymuje spersonalizowaną wiadomość e-mailową lub powiadomienie push, kiedy odwiedzi stronę z cennikiem, formularzem czy daną kategorią produktów.
- Angażowanie nieaktywnych leadów
Jeżeli użytkownicy przestali otwierać e-maile, klikać w linki czy odwiedzać stronę, można ustawić niestandardowe sekwencje wiadomości, które zostaną automatycznie wysłane w określonym momencie, np. jeżeli odbiorca jest nieaktywny przez 1 miesiąc.
- Automatycznie przypisuj kontakty do określonych kategorii artykułów na blogu
Zamiast wysyłać takie same wiadomości wszystkim subskrybentom, lepiej stworzyć segmenty na podstawie zainteresowań. Tym sposobem każdy użytkownik otrzyma spersonalizowane treści, które odpowiadają na ich potrzeby i oczekiwania.
- Automatyczne przypisywanie leadów do sprzedawców na podstawie danych kryteriów
Za pomocą narzędzia do marketing automation można przypisywać leady do pracowników zgodnie z ustalonymi kryteriami, np. lokalizacją czy branżą. Dzięki temu każdy sprzedawca będzie dysponował konkretną bazą użytkowników o podobnych cechach, co z pewnością ułatwi kontakt i umożliwi wysyłanie treści adekwatnych do potrzeb potencjalnych klientów.
- Identyfikacja wpływowych prospektów
Warto skorzystać z możliwości, jakie daje marketing automation, i stworzyć oddzielną kategorię użytkowników o dużym zasięgu w mediach społecznościowych. Ustawiając alerty, można śledzić zachowania potencjalnych klientów i kontaktować się z nimi poprzez spersonalizowane wiadomości.
- Śledzenie wydarzeń
Dobrą praktyka jest nawiązanie kontaktu z uczestnikami webinariów czy innych wydarzeń na żywo. Można ustalić sekwencję wiadomości zgodnie z przyjętymi kryteriami, np. aktywni użytkownicy lub osoby, które w trakcie wydarzenia zrezygnowały z uczestnictwa.
- Wysyłanie wiadomości SMS
Systemy do marketing automation dają możliwość nie tylko wysyłania wiadomości e-mailowych czy powiadomień push, lecz takżę SMS-ów. Mogą być doskonałym uzupełnieniem pozostałych kanałów komunikacji – w przypadku lokali i sklepów stacjonarnych dobrym pomysłem jest wykorzystanie geolokalizacji.
- Zautomatyzowane śledzenie sprzedaży
Prowadząc użytkowników w dół lejka zakupowego, należy na każdym etapie przyjąć inny model komunikacji. Dzięki oprogramowaniu do marketing automation i systemowi CRM można tworzyć różne scenariusze wiadomości i wysyłać je do potencjalnych klientów zgodnie z poziomem zaangażowania.
- Alerty dotyczące możliwości sprzedaży, które wymagają dalszych działań
Alerty są ważną funkcjonalnością, która ma na celu przypominanie pracownikom działu sprzedaży o działaniach lub braku aktywności potencjalnych klientów. Przykładowo można ustalić alert dla odbiorców, którzy otrzymali ofertę, ale nie podjęli żadnej aktywności np. przez tydzień.
- Prośby o kontakt telefoniczny lub propozycja spotkania
W branży B2B warto zachęcać potencjalnych klientów do kontaktu, wysyłając automatyczną wiadomość e-mailową, która może zawierać link do kalendarza, umożliwiając tym samym potencjalnemu klientowi zarezerwowanie spotkania online.
- Kontynuacja ofertowania
Dzięki narzędziom do marketing automation można zautomatyzować scenariusze wiadomości e-mailowych w celu przedstawiania potencjalnym klientom ofert uzupełniających. Warto wysyłać przypomnienia w odpowiednich odstępach czasu, aby użytkownik nie poczuł się przytłoczony zbyt dużą liczbą wiadomości.
- Odświeżanie nieaktualnych promocji
Wszelkie informacje kierowane do potencjalnych i aktualnych klientów powinny być aktualizowane. Aby nie poczuli się znużeni, warto co jakiś czas odświeżać promocje, oferując inne korzyści. W tym przypadku może zadziałać efekt nowości, dając lepsze efekty sprzedażowe.
- Zachęcanie klientów do powrotu na stronę i kontynuacji zakupów
Aby ograniczyć porzucone koszyki zakupowe, najlepiej sprawdzają się wiadomości e-mail lub powiadomienia push przypominające o niedokończonych zakupach. Jeżeli potencjalny klient nadal nie jest przekonany do zakupu, warto zaoferować wartość dodaną, np. darmową dostawę czy rabat.
- Wiadomości z podziękowaniem po dokonaniu zakupu
Proces sprzedaży nie kończy się na finalizacji zamówienia przez klienta. Warto podtrzymać relację i zadbać o wsparcie pozakupowe, wysyłając podziękowanie i ewentualnie kod rabatowy na przyszłe zakupy.
- Prośby o recenzję usługi lub produktu
Badanie satysfakcji klienta może dać cenne informacje firmie. Warto zapytać klienta o wrażenia pozakupowe i zachęcić do wystawienia opinii lub recenzji.
- Ankiety wśród klientów i informacje zwrotne NPS (Net Promoter Score)
NPS to krótka ankieta online, która pozwala ocenić zadowolenie klienta z zakupu produktu lub usługi. Ankiety można automatycznie wysyłać za pomocą narzędzia do marketing automation w określonym czasie po zakończeniu transakcji.
- Program powitalny w celu zwiększenia retencji
Retencja odnosi się do odsetka klientów, którzy dokonują ponownego zakupu. Wieloetapowe kampanie reaktywacyjne, które zachęcą do dokonania ponownych zakupów, warto skierować do klientów z malejącą aktywnością.
- Cross-selling – zautomatyzowana sprzedaż krzyżowa
Cross-selling, czyli sprzedaż krzyżowa, to strategia polegająca na oferowaniu klientowi komplementarnych, dodatkowych produktów. System do marketing automation pozwala na automatyczną wysyłkę wiadomości zgodnie z ustalonymi regułami.
- Up-selling – oferowanie droższych produktów
Up-selling to sprzedaż uzupełniająca, która ma na celu oferowanie klientom droższych produktów niż te, które wybrali. Spełnia swoje zadanie szczególnie w przypadku stałych klientów sklepu. Warto zachęcić ich do zakupu innego produktu, wysyłając automatyczne wiadomości e-mailowe lub powiadomienia push.
- Podtrzymywanie relacji z lojalnymi klientami
Warto przyjrzeć się klientom, którzy często kupują lub wydają duże kwoty w sklepie online. Można do nich wysyłać specjalne kampanie marketingowe, które będą podtrzymywać zainteresowanie i nagradzać lojalność. Zgodnie z ideą Customer Experience Management należy inwestować w zaangażowanych klientów o wysokim wskaźniku retencji.
- Przypomnienia o odnowieniu konta
Narzędzie do marketing automation umożliwia wysyłanie automatycznych, cyklicznych wiadomości do klientów, którzy zwykle dokonują zakupów w określonych odstępach czasu.
- Workflow dla wygasłych kont
Kampanie workflow mogą być bardzo skuteczne w przypadku ponownej aktywizacji klientów – za pomocą marketing automation można wysyłać wiadomości do użytkowników, którzy nie korzystali z konta np. 3 miesiące.
- Wysyłanie raportów użytkowania
W systemie marketing automation jest możliwość dostosowania raportów obrazujących użytkowanie danych usług, np. producenci oprogramowania mogą ustalić, z ilu różnych funkcji korzystają klienci.
- Przypomnienia o powtarzających się zadaniach
Marketing automation doskonale spełnia swoje funkcje w środowisku wewnętrznym przedsiębiorstwa, przypominając o regularnych działaniach – wystarczy ustawić alert na konkretną datę.
- Zautomatyzowane alerty i automatyczne działania w oparciu o otwarte tickety
Dzięki tej funkcji jest możliwość rejestrowania i obsługiwania zapytań klientów oraz wysyłania automatycznych alertów wewnątrz organizacji, np. rozpatrywane zgłoszenia czy zakończone zadania.
- Prośba do klienta o polecenie firmy
System rekomendacji to coraz częściej wdrażane rozwiązanie w procesie lead generation. Warto wysyłać do klientów prośbę o polecenie sklepu online, np. w zamian za kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Zautomatyzowane faktury
Integrując narzędzie do marketing automation z innymi systemami wewnętrznymi firmy, można usprawnić procesy związane z zamówieniami i płatnościami. Warto ustalić przypomnienia zachęcające np. do szybkiej płatności.
- Przypomnienie o płatności
Skutecznym rozwiązaniem jest ustawienie w systemie wiadomości do klientów, którzy spóźniają się z rozliczeniem faktury – wszystko odbywa się automatycznie, bez konieczności ręcznego wysyłania przypomnień.
- Dotarcie do niezadowolonych klientów
Jeżeli dostaniemy negatywny feedback od niezadowolonego klienta, warto od razu reagować – można ustawić alert, który poinformuje pracownika o konieczności podjęcia dalszych działań.
- Podtrzymanie zaangażowania zadowolonych klientów
Klientów z wysokim wskaźnikiem NPS warto nagradzać za lojalność i pozytywne opinie. Mogą to bo być gratisy, kupony rabatowe, upominki dodawane do paczki i inne korzyści dla lojalnych klientów.
- Portfolio case studies
W przypadku branży B2B dobrym rozwiązaniem jest tworzenie case studies na podstawie doświadczeń klientów. Można wysyłać automatyczne wiadomości z prośbą o referencje, opinie czy efekty, jakie dało wprowadzenie np. danej usługi u klienta.